Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Dyskusje dotyczące zatrudnienia, pracy itp.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Posty: 1574
Rejestracja: 09 sty 2006, 21:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Szaraja » 11 paź 2007, 08:06

Znalazałm ciekawy artykuł odnośnie dotacji do zatrudnienia osób niepełnosprawnych lub rozpoczecia prze nich działaności, mam nadzieję, ze do końca roku ten program ruszy.

Resort pracy nie wydał wciąż rozporządzeń np. w sprawie dotacji do wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego
Przedsiębiorcy nie mogą starać się o dopłaty, więc nie przyjmują tych osób do pracy
Przez brak odpowiednich przepisów niepełnosprawny zakładający własną firmę nie otrzyma prawie 40 tys. zł
NOWOŚĆ

Od 30 lipca 2007 r. pracodawcy mogliby otrzymywać nawet 39,7 tys. zł za zatrudnienie bezrobotnej osoby niepełnosprawnej. Dotację w tej wysokości otrzymaliby także sami niepełnosprawni, jeśli założyliby własną firmę. Przedsiębiorcy nie dostają jednak tej pomocy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wydało bowiem rozporządzeń wykonawczych do nowych przepisów ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Gdyby przepisy już obowiązywały, np. niepełnosprawny, który założy własną firmę i zatrudni dwie inne takie osoby, mógłby otrzymać nawet 119 tys. zł dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zahamowane zatrudnienie

Do organizacji pracodawców już zgłaszają się przedsiębiorcy zainteresowani zatrudnianiem niepełnosprawnych.

- Brak rozporządzeń hamuje wzrost zatrudnienia tych osób - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitcyjnej.

- Chciałabym przyjąć do pracy niepełnosprawnego i znalazłam już odpowiedniego kandydata, ale wciąż czekamy na wydanie przepisów wykonawczych - mówi Urszula Michałowska z firmy Centrum Mody w Nadarzynie.

Gdyby firma teraz przyjęła do pracy tę osobę, nie mogłaby się starać np. o dofinansowanie do wyposażenia jej miejsca pracy.

- A nie widzę przyczyny, dla której miałabym rezygnować z dopłat, skoro przewiduje je ustawa o rehabilitacji - dodaje Urszula Michałowska.

Nie wszyscy przedsiębiorcy zachowali taką ostrożność.

- Zgłaszają się do nas pracodawcy, którzy już przyjęli do pracy niepełnosprawnych. A nowe formy pomocy, wprowadzone nowelizacją ustawy o rehabilitacji, przysługują tylko za nowo zatrudnionego pracownika - mówi Włodzimierz Sobczak.

Przypomnijmy, że obecnie pracuje tylko 15 proc. niepełnosprawnych w wieku powyżej 15 lat, 90 tys. ma status bezrobotnego, a 3,2 mln pozostaje biernych zawodowo.

Rząd zapowiadał, że ich integracja zawodowa i społeczna to jeden z priorytetów polityki społecznej. Dlatego przygotował nowelizację ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Wprowadziła ona nowe formy wspierania zatrudnienia tych osób. Przepisy te weszły w życie 30 lipca tego roku.

Pieniądze na firmę

Rzadko wykorzystywaną przez niepełnosprawnych pożyczkę na założenie własnego biznesu zastąpiła jednorazowa dotacja (do kwoty 39,7 tys. zł - dane za II kwartał tego roku).

- Pożyczkę trzeba było zwrócić, a dofinansowanie jest bezzwrotne. Dlatego dla wielu osób niepełnosprawnych jest realną zachętą do założenia własnej firmy - mówi Piotr Miszno, niepełnosprawny mieszkaniec Warszawy, który chce rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Wyposażenie stanowiska pracy

Z kolei pracodawcy, którzy zdecydowali się zatrudnić bezrobotnego niepełnosprawnego przez co najmniej 36 miesięcy, mogą na podstawie nowych przepisów starać się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia (39,7 tys. zł). Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonej umową zawartą z pracodawcą. Refundacji nie podlegają koszty poniesione przed dniem zawarcia takiej umowy.

- Obecnie można korzystać z dofinansowania na przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wyposażenie stanowiska ma jednak inne znaczenie, bo pracodawcy za te środki będą mogli np. zakupić komputer dla niepełnosprawnego pracownika - mówi Urszula Michałowska.

Pensja z PFRON

Pracodawca, który zatrudni przez okres co najmniej 12 miesięcy osobę niepełnosprawną, zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może otrzymać zwrot 60 proc. jej wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Refundacja ta przysługuje tylko za pierwszy rok zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Zwrotu wydanych środków dokonuje starosta na podstawie umowy zawartej z pracodawcą. Podobnie jak w przypadku refundacji kosztów wyposażenia, zwrotowi nie podlegają kwoty wypłacone przez pracodawcę za okres sprzed dnia podpisania umowy.

Wszystkie te dotacje są nowymi formami pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych i konieczne jest wydanie rozporządzeń, które szczegółowo określą procedury ich stosowania. Dopiero wtedy pracodawcy i sami niepełnosprawni będą mogli starać się o środki PFRON.

Resort pracuje

- Projekty rozporządzeń przeszły już etap konsultacji i mam nadzieję, że będą podpisane do końca października - tłumaczy Alina Wojtowicz-Pomierna, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Przyznaje, że bez procedur rzeczywiście nie można korzystać z nowych form pomocy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że opracowanie rozporządzeń umożliwiających korzystanie z dofinansowania do założenia firmy oraz refundacji kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych jest priorytetem.

- To ważne formy wsparcia, dlatego MPiPS powinno opracować jak najmniej skomplikowane procedury otrzymania takiej pomocy - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Resort ma dużo pracy, gdyż w związku z nowelizacją ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych musi wydać łącznie co najmniej 15 nowych rozporządzeń. Do końca roku MPiPS musi m.in. określić, jak będzie rozliczana refundacja składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą i jakie dokumenty przedsiębiorca będzie musiał złożyć, aby otrzymać zwrot zapłaconych należności na ZUS.

ŁUKASZ GUZA ( Gazeta Prawna)
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: misiek1 » 11 paź 2007, 09:13

Czekam na to i nie mogę się doczekac, mam nadzieje że w końcu to pdopiszą bo chce założyć firme.
Szaraja pisze:Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że opracowanie rozporządzeń umożliwiających korzystanie z dofinansowania do założenia firmy oraz refundacji kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych jest priorytetem.
Priorytet to przed wyborami : :wink: , tak tak zrobice to i pochwalcie się :lol:
i tak na was nie zaglosuję :D
Niestety autostrady też sa priorytetem :lol: i co 2km rocznie
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: misiek1 » 19 paź 2007, 20:38

Pozwole sobie uzupełnić, są już dostępne.

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

http://www.mps.gov.pl/userfiles/File/BO ... 181007.pdf

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

http://www.mps.gov.pl/userfiles/File/BO ... 181007.pdf

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

http://www.mps.gov.pl/userfiles/File/BO ... 181007.pdf

(Powyższe dokumenty nie stanowią źródła prawa. Zostały zamieszczone jedynie w celach informacyjnych.)

źródło: www.mpips.gov.pl
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

julia
Początkujący ✽✽
Posty: 64
Rejestracja: 18 lip 2007, 22:51
Choroba: CU u partnera
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: julia » 19 paź 2007, 22:33

A jak ktoś z osób niepełnosprawnych prowadzi już swoją działalność gospodarczą (pół roku), to też może się starać o jakie :neutral: ś dofinansowanie?
Przez chwilę było dobrze :(

Awatar użytkownika
Jolcia
Początkujący ✽✽
Posty: 139
Rejestracja: 18 paź 2006, 19:26
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bieruń
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Jolcia » 19 paź 2007, 22:52

julia pisze:A jak ktoś z osób niepełnosprawnych prowadzi już swoją działalność gospodarczą (pół roku), to też może się starać o jakie ś dofinansowanie?
z tego co mi wiadomo to nie moze ubiegać się o dofinansowanie bo musi być osobą bezrobotną ; w poniedziałek wracam do pracy - dowiem sie czegoś więcej bycmoże i dam znać :)
Każdy może być szczęśliwy, tylko od niego to zależy

Davidoo
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 08 maja 2007, 21:09
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Davidoo » 28 sie 2008, 08:48

Wiecie moze jak to jest, chce otworzyc dzialalnosc gospodarcza, ale dogadalem sie z obecnym szefostwem zeby mnie zwolnili bym mogl sie zarejestrowac, pozniej maja mnie zatrudnic ale juz jako osobe nie pelnosprawna i pobierac z tego profity. Jest taka mozliwosc ??

Davidoo
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 08 maja 2007, 21:09
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Davidoo » 28 sie 2008, 15:05

Chodzi mi dokładnie o to zeby dostac pieniadze na otwarcie dzialalnosci i pracowac tam gdzie pracuje dotychczas. Ale juz sie zdazylem dowiedziec ze dostane pieniadze na ottwarcie dzialalnosci ale jak juz ja otworze i przyjme sie do pracy pracodawca nie dostanie na mnie zadnych znizek bo w momencie przyjmowania mnie do pracy nie bede bezrobotny. I teraz mam kuku bo dogadalem sie z pracodawca ze mnie zwolni i jak dostane pieniadze zatrudni ponownie ale obiecal tez ze wszelakie profity ktore bedzie dostawal z tytulu mojej niepelnosprawnosci bede dostawal ja, jesli tylko zgodze sie pracowac 8 godzin i zrezygnuje z 10 dniowego urlopu. Chce upiec 2 pieceenie na jednym ogniu ale chyba nie da rady :P
mam stopien umiarkowany.

Olimpijka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Olimpijka » 07 sty 2009, 11:27

Tez mysle ostatnio o otwarciu dzialanosci gospodarczej, ale jakos sie kurcze boje... :razz:
Ja wlasnie czekam na termin w sprawie orzeczenia o stopniu niepelnosprawnosci, mam nadzieje, ze sie uda i naprawde moznaby pomyslec powaznie, bo kwota nawet 40.000 to juz jest cos.

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: misiek1 » 07 sty 2009, 11:43

Olimpijka pisze:bo kwota nawet 40.000 to juz jest cos.
Nie licz na taka kwotę bo się przeliczysz, to zależne jest od wielu czynników.
Na pewno od budżetu starostwa i ilości zgłoszeń oraz opinii komisji, maksymalne kwoty jakie dostawali niepełnosprawni oscylowały przy 20-25 tysiącach.
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Olimpijka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Olimpijka » 07 sty 2009, 11:55

misiek1 pisze:maksymalne kwoty jakie dostawali niepełnosprawni oscylowały przy 20-25 tysiącach.
Hmmm, to wcale nie tak super biorac pod uwage kwote maksymalna jaka mozna uzyskac, no ale lepsze to niz nic :wink:

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: misiek1 » 07 sty 2009, 12:40

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Nie do końca Żabusiu, w przypadku dotacji dla niepełnosprawnych nie składa się biznes planu. Jest przygotowywany kosztorys ale tak jak wspomniałem, zależy to głownie od budżetu starostwa i ilości zgłoszeń. Przykładowo środki przeznaczone na dotacje w roku 2008 w Zielonej Górze wynosiły 500.000 złoty, wniosków było około 50, prosta kalkulacja i wychodzi nam 10.000 złoty na jednego wnioskodawce, zakładając że co drugi odpadnie, bo nie wszyscy dostają te dotacje, wynosi 25 tysięcy.
Sam starałem się o dotacje i otrzymałem ją w wysokości 20 tysięcy złoty, to była maksymalna kwota jaką dostali niepełnosprawni w mojej okolicy.
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Olimpijka

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: Olimpijka » 07 sty 2009, 13:03

misiek1, a skad moge sie dowiedziec jaki jest budzet na moim terenie i ilu jest chetnych?

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: misiek1 » 07 sty 2009, 14:57

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Dokładnie tak to wygląda, o ile możemy się dowiedzieć jakie są środki w naszym starostwie to co do ilości zgłoszeń nie mamy nawet takiego prawa, zależy to tylko od dobrej woli urzędnika.

Zgadza się,nie wszyscy dostają tyle samo ale z tego co wiem nikt nie dostał tej najwyższej kwoty przynajmniej z dotacji w mojej okolicy.


Cała procedura jest prosta, składa się wniosek i kilka załączników, niestety potrzebni są żyranci na każde 10.000 złoty jeden. Ewentualnie akt notarialny koszt od 1000 w góre.

Środki wydatkujemy w określonym w umowie czasie, od 30 dni do 30 miesięcy i zgodnie z przyjętym podczas negocjacji kosztorysem. wszystko musi być poparte rachunkami i fakturami. Nie możemy wydatkować tych środków np na materiały którymi zamierzamy np handlować lub przerabiać je na gotowe produkty , także nie możemy zakupić środka transportu.

Podstawą starania się o dotacje jest status osoby bezrobotnej !!!!!
Ostatnio zmieniony 07 sty 2009, 15:18 przez misiek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

anet1
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 07 lis 2008, 19:08
Choroba: CU w rodzinie
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: anet1 » 10 lut 2009, 23:33

Witam,
Mam pytanie jakie korzyści ma pracodawca zatrudniając niepełnosprawnego w stopniu lekkim, który jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny? Tak właśnie kombinuję żeby pomóc osobie z rodziny chorującej na CU, która własnie stała się bezrobotna. Nie ma jeszcze orzeczenia o niepełnosprawności, gdyż zastanawiamy się czy jest sens się o to ubiegać...
Pozdrawiam serdecznie,
Anet

anet1
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 07 lis 2008, 19:08
Choroba: CU w rodzinie
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Zatrudnienie niepełnosprawnych, rozpoczęcie działalnosci.

Post autor: anet1 » 11 lut 2009, 13:18

Faktycznie moja wypowiedź zawiera nieścisłości. Założyłam, że jeśli będziemy ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawnosci, to jesli w ogóle uda się otrzymać, to pewnie w stopniu lekkim, chociaż obecnie jest zaostrzenie choroby... Dlatego chciałam się dowiedzieć jakie będą korzyści, ciężko zmobilizować siostrę do działań w tym kierunku, totalna apatia, zwłaszcza teraz kiedy wszystko się posypało. Gdzies słyszałam, że pracodawca dostaje jakąś konkretną kasę za stworzenie nowego miejsca pracy dla niepełnosprawnego i są zniżki w opłatach ZUS (ale takie zniżki ma chyba każdy bezrobotny przez pierwszy rok zatrudnienia).
Pozdrawiam,
Anet

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Pracownicze”