Strona 1 z 1

Re: urlop wychowawczy czy chorobowe

: 21 paź 2011, 09:47
autor: tomek1971
Urlopu wychowawczego masz dwa lata płatnego i rok bezpłatnego.Tyle czasu nie przechorujesz i co rusz będą cię wzywali na komisje.Moja żona jest w tej chwili na wychowawczym płatnym i złożyliśmy dokumenty do ZUS-u o rente.My w tej chwili rodzinnego na trójke dzieci łącznie z wychowawczym mamy 730 zł.

Re: urlop wychowawczy czy chorobowe

: 21 paź 2011, 12:31
autor: Linda123
Po pierwsze urlop wychowawczy jest nie płatny przez pracodawcę. Możesz na nim być 3 lata i jest to okres składkowy. Składki są odprowadzane od kwoty 520 zł brutto miesięcznie. Nie są to jakieś kokosy i jeżeli chodzi o jakąś z tego emeryturę to jest to kropelka w morzu.

Chorobowe jest płatne w wysokości 80 proc. Twojej miesięcznej pensji. Możesz chorować 182 dni. Do tego okresu przysługuje Ci zasiłek chorobowy, później jeżeli stan zdrowia nie pozwoli Ci wrócić do pracy możesz ubiegać sie o świadcenie rehabilitacyjne, ale decycję o jego przyznaniu podejmuje ZUS. Jest to okres nieskładkowy.

Jeżeli Twoja sytuacja finansowa jest w miare ok i zdrowie pozwoli zajmować Ci się małym dzieckiem to proponuje urlop wychowawczy.

W innym przypadku to drugie jest lepszym rozwiązaniem.