Witam serdecznie

Wszystkie "dobry" i "czeście" piszcie tutaj (i tylko tutaj). Prosimy o krótkie przedstawienie się.
Jesli macie diagnozę lub jesteście bez diagnozy zapraszamy do działu "Ogólnie o chorobach NZJ".
Jeśli masz mniej niż 18 lat zapraszamy Cię do Forum Junior - w celu uzyskania dostępu napisz do -Ania-.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kuba2wroc
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Witam serdecznie

Post autor: kuba2wroc » 16 sty 2021, 20:09

Dzień dobry forumowicze,

Mam na imię Jakub, wiek 32 lata, mieszkam we Wrocławiu. Około 3 miesięce temu, dokładnie 6 października 2020 zaczął mnie boleć brzuch. Dziwne ukłucia po lewej i prawej stronie pępka oraz kilka centymetrów pod mostkiem. Wszystko wskazywało wówczas na jakieś zatrucie ale po miesiącu postanowiłem działać i wybrałem sie na kolonoskopię, która niestety sie nie udała ponieważ robiłem ją bez znieczulenia. W międzyczasie odbyłem konsultację u kilku lekarzy z Medicoveru którzy podejrzewali IBS. Wykonałem USG, Gastroskopie, wyniki krwii - wszystko dobrze. Brałem Debretin ale nic nie dał.
W ubiegły poniedziałek wykonałem ponownie badanie kolonoskopii i w jelicie cienkim, zaraz za zastawką lekarz znalazł dwa świeże wrzody na odcinku ok 10cm, których wycinki pobrał do badania hitst-pat oraz stwierdził, że jest to zdecydowanie Crohn. Brzuch mnie boli już przeszło 3 miesiące, bóle nasilają się w nocy podczas snu.

Chciałbym się Was zapytac jak sobie radzicie z bólem? Początkowo brałem no-spe ale bezskutecznie, leki przeciwbólowe nie pomagają.

Leczenie jak zostanie wdrożone to dopiero za ok 2 tygodnie kiedy przyjdą wyniki hist-pat tych wrzodów.

Jeśli jest tu ktos z Wrocławia, prosiłbym tez o podanie namiarów na jakiegoś lekarza, który się na tym zna i bedzie w stanie mi pomóc, ponieważ czuje że Medicover może takiego tematu nie udźwignąć.

romek
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Witam serdecznie

Post autor: romek » 17 sty 2021, 12:30

Wejdź na stronę poradnika Noelii - https://jelito.net/lekarze
Tam jest duży spis "naszych" lekarzy

A propos - Noelio gzie Ty jesteś? Wróć do nas, pls :roll:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 18 sty 2021, 01:43

kuba2wroc pisze:
16 sty 2021, 20:09
W ubiegły poniedziałek wykonałem ponownie badanie kolonoskopii i w jelicie cienkim, zaraz za zastawką lekarz znalazł dwa świeże wrzody na odcinku ok 10cm, których wycinki pobrał do badania hitst-pat oraz stwierdził, że jest to zdecydowanie Crohn. Brzuch mnie boli już przeszło 3 miesiące, bóle nasilają się w nocy podczas snu.

Chciałbym się Was zapytac jak sobie radzicie z bólem? Początkowo brałem no-spe ale bezskutecznie, leki przeciwbólowe nie pomagają.

Leczenie jak zostanie wdrożone to dopiero za ok 2 tygodnie kiedy przyjdą wyniki hist-pat tych wrzodów.
Cześć, witaj na forum :flowers:

Stan zapalny w okolicy zastawki (tj. krętniczo-kątniczej) oraz zmiany okołoodbytnicze (które opisujesz w innym wątku) są charakterystyczne dla Crohna (CD).
Przy takim obrazie klinicznym + z kolonki powinieneś mieć od razu włączone leczenie, bez czekania na hist-paty.
W takiej sytuacji i lokalizacji zmian zleca się najczęściej Salofalk (mesalazyna) oraz Entocort (budezonid - doustny steryd działający miejscowo w jelicie).
Jeśli Entocort nie da rady, to włącza się steryd ogólnoustrojowy (np. Metypred), potem ew. immunosupresja, leczenie biologiczne, chirurgiczne itd. - to tak w mega skrócie.

Optymalnie leczyć się u gastro pracującego w szpitalu - ośrodku referencyjnym NZJ. Wówczas łatwiej dostać się na oddział w razie nagłego zaostrzenia lub w celu poszerzenia diagnostyki. We Wrocławiu jest to m. in. USK na Borowskiej.
Zajrzyj też do tego tematu na forum: Dobry gastrolog we Wroclawiu

Na stronie, którą podlinkował Romek i którą mam w podpisie, czyli Jelito w ogniu jest Niezbędnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez chorych pytania + dział Leczenie z opisem wszystkich leków aktualnie stosowanych w NZJ, artykuły itd.

Załączę naszą grafikę z lekami przeciwbólowymi, które można zażywać w naszych chorobach.
Połącz któryś z dozwolonych leków przeciwbólowych z jakimś rozkurczowym (np. Buscopan, Scopolan, Spasmolina) - razem zadziałają synergicznie, czyli znacznie silniej.
Mężowi ulgę przynosi ciepło, np. termofor, koc termiczny, gorąca kąpiel - tylko ostrożnie przy krwawieniach, bo taka temperatura rozszerza naczynia. No ale nie wspominasz o krwi, więc warto spróbować.

Prowadź dzienniczek żywieniowy - może po konkretnym produkcie Twoje objawy się nasilają. To bardzo indywidualne kwestie, każdemu może szkodzić coś innego.

Poczytaj o diecie Modulife - jej działanie w chorobie Crohna zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Znam kilka osób, którym bardzo pomaga:
https://jelito.net/leczenie/program-modulife

+ na stronie J-elity: MODULIFE TO NIE TYLKO DIETA, TO TAKŻE PRZEPIS NA ŻYCIE W CHOROBIE CROHNA

Mam nadzieję, że szybko uda się wdrożyć odpowiednie leczenie i Twój stan się poprawi :)
romek pisze:
17 sty 2021, 12:30
Wejdź na stronę poradnika Noelii - https://jelito.net/lekarze
Tam jest duży spis "naszych" lekarzy

A propos - Noelio gzie Ty jesteś? Wróć do nas, pls :roll:
Się melduję, że jestem! :mrgreen:
Nie zapomniałam o forum, zaglądam, czuwam, sprzątam boty i inne cuda, a nade wszystko widzę, że super doradzasz i pomagasz merytorycznie, dziękuję! :roll:
Załączniki
przeciwbolowe2 fiolet pamper.png
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

kuba2wroc
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Post autor: kuba2wroc » 18 sty 2021, 09:01

Dziękuję za podpowiedzi, dziś o 20 mam wizytę u Gastrologa, który pracuje we Wrocławiu na Borowskiej dr n. med. Radosław Kempiński.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 18 sty 2021, 20:41

Super! Daj znać po wizycie :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Centrum Powitań dla Nowych Użytkowników”