Dieta bezresztkowa

Jedna z form leczenia żywieniowego polegająca na podaży substancji odżywczych drogą bezpośrednio do żołądka lub jelita cienkiego

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: ranka » 06 mar 2007, 19:59

jesli masz angine kilka razy do roku albo twoje migdalki sa tak powiekszone ze schodza sie w linii posrodkowej to dopiero wtedy usuwaj.Inaczej nie polecam.Po usunieciu migdalkow wytwarza sie bardzo czesto zanik sluzowki gardla,pojawia sie koniecnosc odchrzakiwania ciaglego,ciaglego nawilzania sluzowki etc.Ciekawostka jest rowniez to ze po usunieciu migdalkow moze pojawic sie angina.Jest to tzw. angina pasm bocznych w miejscach po wycietych migdalach.Takze,radze sie zastanowic
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 mar 2007, 20:03

Zrób sobie badanie na krew utajoną w kale. Jak wyjdzie negatywne to badaj sie systematycznie i powoli. jak pozytywne walcz. W Rybniku jest stowarzyszenie CD iCU
http://www.colitiscrohn.republika.pl/prawa.html . Moze oni - ty liczę na Olę coś ci podpowiedzą.
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Agnieszka2
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: podlaskie
Kontakt:

Post autor: Agnieszka2 » 06 mar 2007, 20:04

Moja coreczka miala angine a pozniej zapalenia oskrzeli i pluc non stop. Po usunieciu migdalow jest zdrowa jak ryba i nie odchrzakuje. Ale to pewnie indywidualna sprawa.
Aga
Przyjazn jest najdelikatniejszym kwiatem, ktory rozwija sie z wzajemnych kontaktow miedzyludzkich. Jezeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie,więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swe paki.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 06 mar 2007, 20:08

no raczej.. :roll:
moja kolezanka z grupy ma wlasnie cos takiego i strasznie narzeka..
Obrazek

Hanca
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Hanca » 06 mar 2007, 21:04

Problem w tym, że ja angin wogóle nie mam, mam jakies przewlekłe stany zapalne migdałków. I czesto się przeziębiam. No ale nie o tym tu ma być mowa.

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 07 mar 2007, 20:50

Kochani bardzo cenne są dla mnie Wasze rady. Mam jeszcze pare pytanek. Do wtorku musze się zdecydowac na ta wycieczkę i nie ukrywam mam wiele obaw. Chciałabym zapytać jakie produkty z diety bezresztkowej polecilibyście mi? Mam kupić lepiej gotowe czy do przyrzadzania ? (widziałam że niektóre sa na receptę). Co wychodzi najbardziej ekonomicznie? Zastanawiam sie czy to wogóle dobry pomysl, jak zareagują inni uczestnicy wycieczki jak nie bede jeść, ale chyba nie mam innego wyjścia jeżeli chcę pojechać.

Aha i jeszcze jedno: co sądzicie o tych preparatach wysokoenergetycznych? może lepsze było by coś takiego?

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 08 mar 2007, 17:39

ad.1 Ensure i Nutrnidrinki
ad.2 nie wiem, co wychodzi bardziej ekonomicznie... może Ensure, bo sobie
musisz rozpuścić i wypijasz ile możesz, więc puszka ma starczyć na chyba 7 dni, a może wystarczać na więcej, zależy od Ciebie. Sugeruję się nie głodzić.
ad.3 wg. mnie preparty te nie mają nic wspólnego z dietą bezresztkową

pozdrawiam
ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 08 mar 2007, 20:44

A pisze że też są bezresztkowe, albo ja się nie znam.

Aniu puszka Ensure z tego co się orientują starcza na 1 dzień. No i mogę miec problemy z przygotowaniem. Głodzić się nie dam rady, bo mdleje.

Jeszcze jedno pytanko - czy mojej jelita nie doznają szoku jak wróce na normalne jedzenie?

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin

Post autor: -Ania- » 08 mar 2007, 20:51

ensure jest to pelnowartościowa, zbilansowana dieta w proszku. Kompletna, polimeryczna, normokaloryczna, bezresztkowa- 1 ml diety dostarcza 1 kcal. Przeznaczona do podawania doustnego lub przez zglebnik. Nie zawiera laktozy i glutenu.
Wskazania:
Odzywianie chorych z objawam niedozywienia, chorych wymagajacych diety ubogoresztkowej (np. przygotowywanych do operacji lub zabiegów diagnostycznych jelita grubego typu wlew kontrastowy, endoskopia). Ponadto, wskazania do stosowania preparatu obejmują: przeszkody w polykaniu pokarmów w wyniku operacji, urazów lub pochodzenia neurogennego, okres rekonwalescencji po przebytej chorobie, operacji lub urazie, ostre i przewlekle choroby, w których brak laknienia uniemo?liwia wlasciwe odzywianie, zaburzenia psychiczne, chemio- i rtg- terapia nowotworów.

Przeciwskazania:
Galaktozemia

Dawkowanie:
Zgodnie z zaleceniami lekarza. Dieta moze byc stosowana jako jedyne źródło pozywienia lub jako uzupelnienie odzywiania naturalnego.

Jedna puszka ensure (400g) starczy na siedem porcji po 250 ml. Dostepna jest bez recepty w aptece (czesto na zamówienie) za okolo 35 pln.

7 porcji to nie jeden dzień.
Ja będąc na Ensure piłam maksymalnie 4 napoje złożone z 3-4 łyżek proszku (posługiwałam się załączoną miarką).
Używałam wody butelkowej - mineralna niegazowana.

Przejście na normalne jedzenie wg mnie powinno być łagodne, nie od razu ciężkostrawne, bo rozleniwiony organizm (żołądek i jelita) może się zbuntować.

pozdrawiam
ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 08 mar 2007, 22:16

Aniu ale 4 porcje to tylko 1000 kalorii, dobrze policzyłam? Ja na dzień zwiedzania, czyli dosyć aktywnego życia, będę potrzebowac conajmniej 2000 kalorii (ogólnie to szybko spalam i bardzo dużo jem w ciągu dnia). Jak jestem głodna to robię sie słaba, recę mi się trzesą itp. Do tego nie moge dopuścić.

Hanca
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Hanca » 09 mar 2007, 13:30

Będę musiała kupić i wypróbować podczas jednego aktywnego dnia. A jak długo od sporzadzenia może upłynąc do spozycia?

Anna Garborg
Debiutant ✽
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Post autor: Anna Garborg » 05 sie 2008, 10:02

-Ania- pisze:pomysł wg mnie dobry.
Sama w dniu podróży fundują sobie dietę bezresztkową.
W swoim życiu byłam na tej diecie 3 miesiace (w roku 2002) i miesiąc (w 2005 roku).

Co z wc - ja chodziłam, bo jelita "pracowały" i wydalały coś przypominającego żółć, nie były to jednak częste wizyty.
Mysle jednak, że w takiej sytuacji jak ta dieta bezresztkowa jest najlepszym rozwiązaniem. Od Twojej silnej woli zalezy to, ile dni na tym wytrwasz.
Proponuję przyjmowanie różnego rodzaju produktów, gdyż monotonia się szybko nudzi (przynajmniej mnie). Ze swojego przykładu powiem, że Ensure z dodatkiem kakako smakuje o wiele lepiej niż samo, ale tak przyjmowany napój nie jest w 100% bezresztkowy.

Co do siły - myśle, że bedzie albo bez różnicy, albo lepiej. W końcu taka dieta dostarcza tyle kalorii, ile być powinno, a czasami nawet więcej. Nie dzwi się, jeśli troszke przytyjesz (nie wiem jaki długi ma być ten wyjazd)

Dodałabym jeszcze zazywanie loperamidu lub laremidu - za zgodą lekarza.

Pisząc ten post, opieram się na własnym doświadczeniu.

ania
czesc aniu...ja nie jestem w podrozy..mieszkam w norwegi...
teraz zaczelam diete z blonikiem..moze zadziala:-)

edytuj posty zamiast pisać jeden pod drugim w krótkim odstępie czasu
Ostatnio zmieniony 05 sie 2008, 10:27 przez Anna Garborg, łącznie zmieniany 1 raz.
ania

elizabet-70
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: elizabet-70 » 13 lut 2009, 13:08

Przykleję się tutaj :wink:
Już drugi dzień jestem na diecie bezresztkowej; Nutridrinki i Ensure.Dziś boli mnie głowa niesamowicie, czyżby z głodu?,Nie wiem ile wytrzymam.Łatwo się nie poddam,ale mam pytanie, jak to u was wyglądało i jak długo na efekty trzeba czekać. :roll:
ela

Misia

Post autor: Misia » 13 lut 2009, 14:09

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
Słonko
Początkujący ✽✽

Post autor: Słonko » 13 lut 2009, 18:44

Wiecie co, ja też mam zalecona dietę bezresztkową, ale ja jem większość rzeczy. Myślałam, że nie wolno tylko produktów z drobnymi pestkami, ziarnami, które drażnią jelita. Kurcze, już nie wiem co to znaczy dieta bezresztkowa?! Nigdy w życiu nie piłam Nutridrinków!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie Dojelitowe”