Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Malutka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: Kolonoskopia - jak ją przechodzicie?

Post autor: Malutka » 10 mar 2007, 14:38

Ja dostalam chyba Dolargan, nie bylo to znieczulenie ogolne. W glowie sie krecilo, drzemalam, nic nie pamietam...no, oprocz momentow z pompowaniem powietrza do brzucha....
Mialam miec robione tylko FSS, ale w trakcie badania lekarz uznal, ze jednak cale jelito obejrzy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 10 mar 2007, 23:00

moglas tez miec dormicum czyli wlasnie"glupiego jasia"po ktorym sie nic nie pamieta :mrgreen:
ps. ja jestem wyjatkiem bo pamietam :roll: ale milo bylo.. :razz:
Obrazek

Hanca
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Hanca » 11 mar 2007, 10:14

I nie ma po tym skutków ubocznych jak po narkozie?

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 11 mar 2007, 10:41

wiesz,po kazdym moze byc.po prostu kazdy czlowiek jest inny.
Obrazek

Malutka
Początkujący ✽✽

Post autor: Malutka » 12 mar 2007, 13:38

No, ja po Dolarganie wymiotowalam. Milo nie bylo:( Ale i tak wole to, niz na zywca.

Renata2
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: Renata2 » 12 mar 2007, 17:21

Miałam kolonoskopię i w znieczuleniu /2x/ i pod narkozą/ 2x/ lekarze preferują "na trzeźwo' bo pacjent reaguje i wiedzą co się dzieje. Raz lekarz mówił ż ejelito tak rozpulchnione, ż e trzeba uważac by nie przebic. Ale za każdym razem po bolało jak nie wiem - robili mi kolonoskopię podczas zaostrzenia, ale jeszcze nie był zdiagnozowany cron. I nie zdiagnozowali go bo rany miałam na zewnątrz jelit! Anie pomyśleli o wzięciu wycinka z miejsc "źle wyglądających" dobre nie? Dostawałam przed kol. środki przesiwbólowe i rozkurczowe. Jak teraz oceniam gdyby nie naprawdę silny stan zapalny nie bolało by tak bardzo. mimo wszystko lepiej robic na znieczuleniu, a nie pod narkozą bo jak za bardzo zmaltretują to dopiero później zaczyna diabelnie bolec. A ogólnie to po prostu trzeba wytrzymac, jednak staram się unikac tego badania jak mogę. :neutral:
Renata2
asamax 500g 2-0-2
vedolizumab- lek biologiczny, 3 stopień programu
controloc 1-0-1
rutinoscorbin 2-0-2
witaminy

Awatar użytkownika
ranio
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: ranio » 12 mar 2007, 18:40

Kilka tygodni temu miałam pierwszą w swoim życiu kolonoskopie. Do tego doszła też gastroskopia więc pan doktor postanowił zrobić wszystko za jednym razem w znieczuleniu ogólnym. Po wszystkim czułam się rewelacyjnie. Bolał mnie jedynie nadgarstek po wenflonie.
Najgorszy w całej tej przygodzie z kolonoskopią był Fortrans.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 12 mar 2007, 19:40

ja tez najgorzej wspominam przygode z fortransem.......po calym dniu i nocy spedzonej w wc i nad ranem lewatywie,bylo mi juz obojetne co ze mna zrobia na tej kolonoskopii , autentycznie.....marzylam zeby zrobili mi to co maja mi zrobic i dali mi sie wyspac...Pamietam,ze jak juz bylo po,to bylam tak podekscytowana,ze nie moglam usiedziec w lozku,pielegniarka musiala mnie pilnowac,bo mialam jeszcze odlot,a koniecznie chcialam isc do sali obok opowiedziec sasiadce,dzwonic do brata ,rodzicow....heheheh...swoja droga fajny stan... :wink:
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Aniijjaa
Początkujący ✽✽
województwo: opolskie

Post autor: Aniijjaa » 15 mar 2007, 09:44

...odebrałeś mi nadzieje Maćku na to "zbawienne fruwanie" , musiałeś to popsuć? :wink:
Aniijjaa

Izabia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Izabia » 15 mar 2007, 12:12

Ja pierwszą kolonoskopię i gastroskopie rzeszłam na początku tego roku. Miałam znieczulenie ogólne. Dla mnie całość to był koszmar. Przed badaniem stosowałam X- prep. Nie dość że latałam do ubikacji przez 17 godzin to miałam koszmarne bóle jelit. Kilkakrotnie idąc do ubikacji ładłam sie na podłodze wijąc sie z bólu. Zastanawiałam się czy nie powinnam wezwac pogotowia. Naprawde, to był horror. Samo badanie nie było problematyczne. z tym że pobrano mi 7 wycinków i przez kilka dni czułam piekacy ból.
W najbliysyzm cyasie cyeka mnie kolejno kolonoskopia, tym razem na żywca... Najbardziej jednak boje sie przygotowania do badania.
Izabela

Renata2
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Renata2 » 23 mar 2007, 17:55

Nie ma się co tak bardzo bać .Poprosić by dali coś przeciwbólowego i ROZLUŹNIAJĄCEGO- bo to chyba ważniejsze. Dostałam 2 zastrzyki :neutral: których boję się chyba bardziej niż kolonoskopii i naprawdę nie bolało tak strasznie. Byłam tylko przerażona przed i dlatego mieli ze mną kłopoty- za diabła nie chciałam się przewrócić na drugi bok- namawiali mnie chyba z 15 minut/ lekarz nie mógł znależć wyjścia z kątnicy do jelita cienkiego. I nie znalazł. ale co mnie umęczył to moje. :!:
Renata2
asamax 500g 2-0-2
vedolizumab- lek biologiczny, 3 stopień programu
controloc 1-0-1
rutinoscorbin 2-0-2
witaminy

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Miki » 10 cze 2007, 18:50

Witam! W tyg. miałam wizytę u gastrologa. Jak często macie robioną kolonoskopię? Mój lelarz mówi że trzeba ją robić co 1.5-2 lata. Więc mam do wyboru albo październik albo marzec przszłego roku. Na samą myśl drżę :smutny: Zawsze miałam ją robiną bez żadnego znieczulenia a teraz ku mojemu zdziwieniu... powiedziała że zrobimy ją przy znieczuleniu, przyjdzie anestezjolog (ktoś może się podzielić swoim doświadczeniem?), czeka mnie jednodniowy dzień w szpitalu. Pewnie dlatego ze znieczuleniem, bo nie mogli dojść do końca jelita, strasznie mnie bolało. A ostatnio czyli 2 lata temu to nie było dokładnie oczyszczone, pijąc Fortrans cały czas wymiotowałam.
Czy kotś mógłby zaproponować jakiś lepszy preparat : czy ktoś słyszał o X-PREP I FLEET.PHOSPHO-SODA?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 10 cze 2007, 18:54

Fleet jest tak slony ze jak zaczniesz go pic to postaw sobie obok siebie z 5 litrow wody:)
Ogolnie jest go mniej bo tylko 2 szklanki ale ja wole Fortrans bo po tym preparacie o malo nie zaczelam wymiotowac :(Ja mam kolonko robiona chyba nawet rzadziej niz ty,tylko po 8 latach bede miec co roku,tyle wiem.
Obrazek

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
województwo: śląskie

Post autor: tom-as » 10 cze 2007, 18:55

Miki pisze:czy ktoś słyszał o X-PREP I FLEET.PHOSPHO-SODA?
było juz duuuuuuuuuuuuuuuzo razy o tym mowione

Obrazek

--edit--
no i mnie towarzystwo uprzedzilo ;)

gravioramanent
Debiutant ✽
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: gravioramanent » 10 cze 2007, 22:20

Nie czytałem całego tematu, ale chcę jeszcze dodać, że ja strasznie wymiotowałem po Fortransie, ale że było to w szpitalu jakieś trzy lata temu, to zrobili lewatywke i badanie się udało. Teraz kilkanaście dni temu robiłem w poradni gastro i dostałem Fleet Phospho-Soda i faktycznie bardzo słone, ale przypomniało mi się, że kiedyś czytałem jak ktoś doradza dodać sok malinowy, ale do Fortaransu ! Przy Fleet Phospho-Soda okropnie wyostrzyło ten słony smak, więc malinowego nie polecam. Wypicie napewno ułatwia bardzo zimna woda.

Przy tym ostatnim badaniu dostałem pół "niebieskiej" tabletki i zastrzyk w pośladek, oczywiście pewien dyskomfort czułem, ale odziwo żadnego bólu.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”