Po endoskopii Kaspułkowej

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
mras26

Po endoskopii Kaspułkowej

Post autor: mras26 » 20 lut 2009, 16:21

Witam, jestem po badaniu metoda kapsułki endoskopowej. Do tej pory miałem różnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle brzucha, biegunki. Niestety żadne z typowych badań typu kolonoskopia badania krwi nie wykazały niczego podejrzanego, nawet enterokliza KT (tomografia komputerowa). Dopiero kapsułka znalazła coś co może wnieść coś nowego w mojej diagnozie. Otóż w dystalnym odcinku jelita krętego mam powiększone liczne grudki chłonne i 2 zgrubiałe przekrwione fałdy błony śluzowej. Czyli jakiś stan zapalny, teraz wykonane będzie badanie Enteroklizy dwubalonowej w celu pobrania materiału z tych okolic do oceny histopatologicznej.
Profesor Rydzewska kfalifikuje to do jakiś stanów wywołanych infekcją, ale żeby to potwierdzic nalezy wykonac to ostatnie badanie .
Dodam tylko że fizykalnie czuję się w miarę dobrze. Biegunki u mnie objawiają się nagłym parciem na stolec i oddaniem obitego luźnego stolca 2 raz dzienie. Na przemian mam stolec poprawny z nagłym parciem i obfitym rozwolnionym stolcem . Bóle brzucha w okolicy pod pępkowej. wzrost 200 cm waga 87 kg. Z wagą nie jestem pewien gdyż jestem człowiekeim który od dzieciństwa jest szczupły, i nie moge przytyć mimo tego że jem dużo. I nie wiem czy nie jest to przypadkiem wina złego wchłaniania. Waga którą obserwuję kilka lat stoi w sumie w miejscu.
Badanie w kierunku Celiaki i Yerisiny wykluczyły te schorzenia.

co takie zmiany mogą oznaczać, pogrubione przekrwione fałdy błony śluzowej, powiekszone liczne wezłyu chłlonne

Awatar użytkownika
Niki
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: Po endoskopii Kaspułkowej

Post autor: Niki » 27 lut 2009, 22:11

Bardzo proszę napisz jaki koszty poniosłeś robiąc badanie kapsuła endoskopową
pozdrawiam
Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie

Post autor: ita71 » 27 lut 2009, 22:42

Mi lekarz powiedział,że przy CD nie można robić
badania kapsułką.Przy przewężeniach kapsułka może
się "zaklinować" i trzeba usunąć ją operacyjnie.
Nigdy nie mów nigdy...

mras26

Post autor: mras26 » 28 lut 2009, 12:02

jedyny koszt to koszt kapsułki 2500 no i fortans 50 zł , ale to w MSWiA w Warszawie, nie wiem jak jest gdzie indziej.

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 28 lut 2009, 12:55

ita71 lekarz Twój miał racje. Przy CD endoskopia dwubalonowa jest lepszym badaniem. A w przypadku przewężeń można zrobić odrazu balonikowanie i oczywiście pobrać wycinki, czego nie można zrobić kapsułką.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
Yaseck
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Post autor: Yaseck » 24 maja 2009, 20:04

Badania kapsułkowe to w zasadzie pic na wodę. Jeżeli kapsułka pokaże jakieś zmiany to i tak trzeba zrobić kolonoskopię żeby pobrać wycinki. Dlatego w/g mnie trochę szkoda pieniędzy na kapsułkę.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 maja 2009, 20:15

Drogi Yaseck, troszkę zbyt często wypowiadasz kategoryczne sądy niepoparte wiedzą. Kolonoskopem nie zbada się jelita cienkiego, bo taki tradycyjny sięga tylko na mniej więcej 20 cm jego dolnego odcinka. Od góry z gastroskopem sytuacja jest podobna oglądamy dwunastnicę i niewiele więcej.A jelito cienkie ma długości ponad 5 m.
Badania kapsułką endoskopową wykonuje się wtedy, gdy tradycyjnymi metodami nic nie wykryto, szczególnie, że obecnie wykorzystywane kapsułki służą do oglądania jelita cienkiego. Te do badania grubego są na etapie prób klinicznych.
Alternatywą dla kapsułki jest enteroskopia (dwu lub jednobalonowa), metoda ta pozwala cienkim endoskopem obejrzeć, pobrać wycinki, a także wykonać zabiegi w całym jelicie cienkim. Jest to jednak metoda bardziej inwazyjna niż kapsułka.
Właśnie na taki endoskop zostały przeznaczone wpłaty z 1% za rok 2007.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2009, 22:45 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Yaseck
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Yaseck » 28 maja 2009, 13:21

Mamcia pisze:Kolonoskopem nie zbada się jelita cienkiego, bo taki tradycyjny sięga tylko na mniej więcej 20 cm jego dolnego odcinka.
Choruję na CU i tylko w tej kwestii się wypowiadam. Nie mam pojęcia na temat leczenia i badania jelita cienkiego. Może faktycznie, powinienem to dodać.
A moja wypowiedź jest poparta bardzo długą rozmową z lekarzem, który jak sam powiedział "robi 5 kolonoskopii dziennie" (może przesadził, może nie, nie wypowiadam się) i przeprowadzał badania kapsułką (PillCam Colon - dostępna i stosowana kapsułka) i był z wyników niezadowolony.
Sam chciałem spróbować kapsułki, ale mi to delikatnie wybił z głowy. :) I dobrze bo potem podczas kolonoskopii (jakiś miesiąc temu) pobrano mi 6 wycinków z całości jelita (grubego).
Więc jeżeli lekarz nie wie to nie wiem kto wie. :)
Pozdrawiam.

Jo--anna
Początkujący ✽✽

Post autor: Jo--anna » 14 cze 2009, 14:24

Czy ktoś z Was chorujących na CU miał robioną kolonoskopię za pomocą kapsułki PillCam.
Czy takie badanie można zrobić prywatnie i ile ono kosztuje ?
Leki -Sulfasalazin EN, Azathioprina, Encorton,wit.
Wzrost 166 cm, waga 61kg.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 14 cze 2009, 20:18

O ile wiem nie jest jeszcze dostępna na rynku tylko w badaniach klinicznych, ale mogę się mylić, bo to zmienia się z dnia na dzień. Przy CU jest to metoda posiadająca jedno zasarnicze ograniczenie - nie pobiera wycinków -, i nie jest możliwa ocena histopatologiczna znian i/lub postępów leczenia.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Yaseck
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Yaseck » 22 cze 2009, 08:19

Z tego co się dowiadywałem to PillCam COLON można wykonać u prof. Rydzewskiej. A koszt to około 2000zł (ceny mogły się już zmienić) za kapsułkę.
Wykonywał też to badanie lekarz ze Starogardu Gdańskiego (nie pamiętam nazwiska), ale zrezygnował z tego, ponieważ był niezadowolony z wyników, o czym pisałem wyżej.

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”