Kolonoskopia wirtualna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
goniusia
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Kolonoskopia wirtualna

Post autor: goniusia » 21 cze 2007, 18:44

Dzisiaj się dowiedziałam że we Wrocławiu robią kolonoskopię wirtualną.Koszt nie jest taki strasznie duży bo 350zł.A na pewno lepiej się ją znosi niż tradycyjną.Chyba się zdecyduję

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: Kolonoskopia wirtualna

Post autor: Cinimini » 21 cze 2007, 18:59

A na czym to dokladnie polega.Polyka sie kapsulke z kamerka,to o to chodzi?
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
goniusia
Aktywny ✽✽✽

Post autor: goniusia » 21 cze 2007, 19:05

Nie do badania przygotowujesz się jak do normalnego ale ta kolonoskopia jest tzw.nieinwazyjną.Na tej stronie jest więcej informacji www.tomograf.com.pl
To z kapsułką kosztuje 3000zł

ESka

Post autor: ESka » 21 cze 2007, 19:07

Jak nie chciałam mieć normalnej kolonoskopii tez wpadłam na pomysł wirtualnej. Chciałam sobie ją zrobić w CSK (helimedzie) 700 zł ale pani doktor robiąca wirtualną kolonoskopie powiedziała, że ona u mnie jej nie wykona bo jestem za młoda i to jest zbyt duże obciążenie promieniami i jej efekty też są wątpliwe bo nie można pobrać wycinków. Bardzo mile wspominam tą panią doktor wytłumaczyła mi wszystko i namówiła na tradycyjną kolonoskopie w znieczuleniu ogólnym. Podobno u młodych osób wykonuje się wirtualną kolonoskopie tylko wtedy gdy tradycyjna jest niemożliwa lub z jakichś powodów nie wskazana. Przygotowanie do wirtualnej jest takie same jak do normalnej w dniu badania wprowadzają ci rurkę i wdmuchują do j. grubego powietrze a następnie robią serię zdjęć na brzuchu i na plecach. Negatywną rzeczą jest również to, że przy wirtualnej kolonoskopii nie można ocenić wyglądu śluzówki jelita.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 21 cze 2007, 20:56

nie warto robic tego badania o czym juz na forum byla mowa.problem jest taki ze jak stwierdza u Ciebie zmiany i to tak musisz miec kolono tradycyjna zeby pobrac wycinki.
Obrazek

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: izo.sim » 08 mar 2009, 21:31

ranka pisze:nie warto robic tego badania o czym juz na forum byla mowa.problem jest taki ze jak stwierdza u Ciebie zmiany i to tak musisz miec kolono tradycyjna zeby pobrac wycinki.

Ranka czy wycinki pobiera się w celu postawienia diagnozy? A jeżeli ktoś diagnozę już ma, nadal są potrzebne wycinki?
Pytam, bo mój syn ma mieć kolejne podejście do kolo z pobytem w szpitalu, a bardzo źle to znosi psychicznie. Jest tak źle, że dosłownie boi się załatwiać, żeby przypadkiem krwi nie zobaczyć, a po kolo może być krew.
Szukam czegoś w zamian.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 12 mar 2009, 21:05

nawet jak ktos ma diagnoze to przeciez to nie wyklucza pojawienia sie nowych zmian np. polipow ktore tez sie wycina i daje do badania
Obrazek

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: izo.sim » 12 mar 2009, 21:21

ranka pisze:nawet jak ktos ma diagnoze to przeciez to nie wyklucza pojawienia sie nowych zmian np. polipow ktore tez sie wycina i daje do badania
Ja to wszystko wiem, ale przecież jest szansa, że polipów nie ma... a gdyby wyszły w rezonansie, będę się martwiła potem.
Pytanie czy w rezonansie zmiany typu polipy czy owrzodzenia są widoczne?
Chodzi mi o ochronę psychiki syna - to w jego sytuacji bardzo ważne.

REMICADE:
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:

Awatar użytkownika
marcik
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: marcik » 13 mar 2009, 23:42

Ja w zeszlym roku mialam robiona kolonoskopie wirtualna ze wzgledu na znaczne zwezenie w jelicie - aparat do kolonoskopii sie nie miescil... Z opisu badania wynika ze wszelkie zmiany sa widoczne ( owrzodzenia, zwezenia itp)

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: izo.sim » 14 mar 2009, 12:15

marcik pisze:Ja w zeszlym roku mialam robiona kolonoskopie wirtualna ze wzgledu na znaczne zwezenie w jelicie - aparat do kolonoskopii sie nie miescil... Z opisu badania wynika ze wszelkie zmiany sa widoczne ( owrzodzenia, zwezenia itp)

Gdzie ją miałeś robioną? Może w Ligocie w Helimedzie? Jak wyglądały przygotowania? Tak samo jak do tradycyjnej kolo?

REMICADE:

Operacje Marcina:

Awatar użytkownika
marcik
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: marcik » 14 mar 2009, 16:11

Tak, robiłam to badanie w Ligocie w Helimedzie. Przygotowania wyglądają tak samo jak do normalnej kolonoskopi - oczyszczałam się fortransem. A samo badanie przebiega jak tomografia tylko troche dłużej, musiałam się odwracac na różne strony, podano mi kontrast dożylnie i to w sumie tyle.

gregtech

Post autor: gregtech » 18 paź 2010, 11:35

Witam

Minęło sporo czasu od wprowadzenia kolonoskopii wirtualnej w Polsce. Pewnie coraz więcej badań zostało wykonanych. Poniżej przedstawione zalety i wady kolonoskopii wirtualnej.

MAM PYTANKO CZY KTOŚ Z FORUMOWICZÓW MIAŁ TAKIE BADANIE. JEŻELI TAK NIECH WRZUCI OPIS. CIEKAWY JESTEM JAK TO WYGLĄDA (opis). CO DOKŁADNIE BADANIE "ZBADAŁO" ;)

NAJWAŻNIEJSZE Z ZALET TO

Zastosowanie dożylnego wzmocnienia kontrastowego wspomaga zarówno ocenę
samego jelita, jak i pozostałych narządów jamy brzuszneji miednicy mniejszej, co jest i stotne przy ocenie stopnia zaawansowania nowotworów jelita lub w przypadku
współistniejących patologii poza jelitem grubym.
CIEKAWE JAKIE NARZĄDY JESZCZE BADA ??? SŁABO OPISANE
Ocena zmiany śród- i pozaśluzówkowej

Pozwala na ocenę stopnia zaawansowania procesu nowotworowego w systemie TNM (naciek na ścianę jelita i tkankę tłuszczową okołojelitową, zajęcie węzłówchłonnych, oraz ocena przerzutów odległych)

ZALETY
Σ Nie wymaga sedacji
Σ Jest bardziej akceptowana przez pacjentów
Σ Krótszy czas badania
Σ Mniejsze ryzyko perforacji
Σ Wymaga niewielkiej współpracy ze strony pacjenta
Σ Pozwala na ocenę stopnia zaawansowania procesu nowotworowego w systemie
TNM (naciek na ścianę jelita i tkankę tłuszczową okołojelitową, zajęcie węzłów
chłonnych, oraz ocena przerzutów odległych)
Σ Pozwala na precyzyjną (dokładniejszą od klasycznej kolonoskopii) ocenę lokalizacji
zmiany przed zabiegiem operacyjnym — umożliwia podanie operatorowi dokładnej
odległości od odbytu w centymetrach
Σ Pozwala na ocenę jelita za miejscem zwężenia nieprzepuszczającego endoskopu
Σ Ocena zmiany śród- i pozaśluzówkowej
Σ Różnicowanie zmian śródściennych od ucisku z zewnątrz
Σ Równoczesna ocena zmian pozajelitowych (inne schorzenia jamy brzusznej i miednicy
małej wymagające dalszej diagnostyki lub interwencji chirurgicznej)
Σ Możliwość zdiagnozowania zmiany synchronicznej
Σ Coraz większa dostępność i mniejszy koszt
Σ Dawka promieniowania niższa w porównaniu z klasycznym badaniem dwukontrastowym
jelita grubego o około 20%
Σ Możliwość badania pacjentów, którzy z powodu schorzeń układu krążenia lub układu
oddechowego nie kwalifikują się do badania klasycznego
Σ Możliwość badania pacjentów leczonych środkami przeciwkrzepliwymi oraz
uczulonych na środki znieczulające
Σ Możliwość badania pacjentów z licznymi zrostami pooperacyjnymi lub dużą
przepukliną
Σ Możliwość badania pacjentów niewyrażających zgody na badanie klasyczne
Σ Archiwizacja badania umożliwiająca jego ponowną ocenę w przypadkach wątpliwych

Wady wirtualnej koloskopii w porównaniu z klasyczną[/b]

Σ Narażenie na promieniowanie jonizujące
Σ Brak możliwości pobrania wycinka
Σ Brak możliwości oceny koloru śluzówki jako wykładnika perfuzji (jedynie pośrednia
ocena ukrwienia na podstawie wzmocnienia po dożylnym podaniu kontrastu)
Σ Uczulenie na dożylny środek kontrastowy może być przeciwwskazaniem do wykonania
badania

Deimos
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Deimos » 28 paź 2010, 11:34

gregtech pisze: Mówisz że miałeś kolonoskopie wirtualną, mam prośbę wrzuć opis jak wygląda taka kolonoskopia wirtualna. I jakbyś mógł opis badania który lekarz zafundował.
Greg,
przygotowanie do kolonoskopii wirtualnej jest takie samo jak przygotowanie do normalnej kolonoskopii - tak, więc głodówka przez 2 dni oraz środki przeczyszczające na 1 dzień przed.
Spotkałem się z opiniami, że najgorsza jest nie sama kolonoskopia, a przygotowanie do niej - osoby, które tak twierdzą nie odczują, więc żadnych korzyści z kolonoskopii wirtualnej.

Przed samym badaniem dostałem zastrzyk, który chyba miał być rozluźniający. Badanie zaczęło się od wtłoczenia powietrza do jelita (rurka w tyłek + do rurki podłączona torebka, którą lekarz uciska wtłaczając powietrze). Potem wystarczy leżeć najpierw na plecach, następnie na boku - platforma, na której leżysz przesuwa się do przodu i do tyłu wewnątrz tomografa, a tomograf robi zdjęcia. Całość trwa chyba poniżej 10 minut. Po badaniu czekasz 1h na wynik - dostajesz opis z wynikiem badania, a na płycie CD zdjęcia jelit zrobione przez tomograf. Koszt 400 PLN.
Generalnie badanie bezbolesne i bezstresowe, a po nim od razu wracasz do normalnego funkcjonowania.

Wynik badania z opisem zrobionym przez lekarza wrzucę na forum dzisiaj wieczorem - jak wrócę do domu z pracy.

Pozdrawiam

gregtech

Post autor: gregtech » 28 paź 2010, 11:49

Deimos pisze:Wynik badania z opisem zrobionym przez lekarza wrzucę na forum dzisiaj wieczorem - jak wrócę do domu z pracy.
Super Deimos, czekam na wynik, szkoda że nie możesz filmiku wrzucić albo zdjęć.

Piciu
Znawca ❃❃
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 28 paź 2010, 12:17

Ja tak OT dotyczący badanie wirtualnego.

Chodzi mi oto, że jeżeli ktoś jeszcze nie ma zdiagnozowanej choroby ,to nie warto robić tego typu badania.
Gdyż podczas kolonoskopi wirtualnej nie oceni się stanu wyglądu śluzówki jelita , a co najważniejsze nie można pobrać wycinków do badania histopatologicznego aby stwierdzić na co się choruje.

Aby zdiagnozować co nam dolega zrobić trzeba tradycyjne badanie. Szkoda kasy oraz czasu.
Badanie może warto zrobić gdy pacjent ma zdiagnozowaną chorobę , lecz źle przechodzi tradycyjną kolonoskopie.
Lecz oczywiście to moje zdanie.

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”