Badania genetyczne

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Edyta
Debiutant ✽
Choroba: CU

Re: Badania genetyczne

Post autor: Edyta » 04 sty 2008, 13:21

Kochani! To jest przerażające. Powiedziano mi (chyba tylko dla uspokojenia), że cu dziedziczy niewielki procent chorych, a tu sie okazuje (wynika to z waszych postów), że wcale nie taki niewielki. U mojego syna w ubiegłym roku również zdiagnozowano to choróbsko (tak jak u mnie). Ciągle mnie zastanawia, czy spotka to również drugiego syna. Na samą myśl dostaję gęsiej skórki!!!!
Może jutro będzie lepiej!

Awatar użytkownika
Edyta
Debiutant ✽

Post autor: Edyta » 06 sty 2008, 09:52

W takim razie zostaje nam tylko mieć nadzieję i mocno wierzyć, że tak się nie stanie. Trzymam mocno kciuki za wszystkich, którzy są w podobnej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Twoją Smerfetkę :roll:
Może jutro będzie lepiej!

anilka
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: anilka » 08 sty 2008, 20:44

co mam powiedzieć...mój dziadziuś zmarł na raka jelita grubego...
nic nie biorę! hurra!

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: inkaska » 09 sty 2008, 09:09

moja babcia tez zmarła na raka jelita ... :(
cos byc musi do cholery za zakretem;)

Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: niunia » 09 sty 2008, 10:45

mój dziadek też zmarł na raka jelita grubego... chore jelito to moja jedyna pamiątka po nim, bo nigdy go nie widziałam :(

agnieszka3
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Post autor: agnieszka3 » 25 sty 2008, 23:19

Cześć,
no to trochę wyjaśnień od "genetyka":
po pierwsze nalezy wiedzieć jaki typ raka jelita grubego występował w rodzinie -niektóre są spowodowane mutacjami w genach i dziedziczy się predyspozycje- zajmuje się tym minCentrum Onkologii w Warszawie, oraz prof. Lubiński (ten od raka piersi). Wieć może warto sprawdzić czy się ma predyspozycje do pewnych form nowotoworów jelita grubego
po drugie: jesli lekarz proponuje udział Wam/Waszym dzieciom w badaniach genetycznych to warto brać udział bo przybliża to środowisko medyczne do poznania roli predyspozycji genetycznych w rozowju NJZ. Z tego co wiem to na razie mówi się o predyspozycjach a nie o prostym dziedziczeniu. Oznacza to że musi zaistnieć pewien zespół czynników aby rozwinęła się choroba.
Niestety, nie należy się spodziewać szybko wyników i zbyt dużo sobie obiecywać jak na razie po tych badaniach, ale nie wiadomo co będzie za 10 lat...
A na wyniki czeka się zazwyczaj kilka lat bo badania są wykonywane w ramach projektów badawczych, a te trwają właśnie minimum 2 lata. Trzeba przebadać wiele osób, często dobrze jest zebrać próbki od chorujących członków rodzin...
itd, itd...
Pozdrowienia
Aga

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”