Enterografia/Enterokliza i sterydy

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karolka91
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Enterografia/Enterokliza i sterydy

Post autor: Karolka91 » 13 gru 2014, 22:11

Witam serdecznie ponownie i piszę z prośbą o poradę w kwestii enterografii lub enteroklizy.

Od stycznia mam spore zaostrzenie (kalprotektyna 1500, miesiąc temu na Humirze) i od 3 tyg. jestem na 40 mg encortonu. Opisując umiejscowienie zmian w jelicie cienkim i oceniając wstępnie możliwość operacji lekarze opierają się na badaniu robionym ponad 5 lat temu. Czy jest sens powtarzać badanie teraz (prywatnie) i czy te sterydy mogą zafałszować obraz (pokazując że jest lepiej) ? Czy jest duża różnica diagnostyczna pomiędzy tymi badaniami? Nie ukrywam, wolałabym się nie męczyć dodatkowo z sondą, jeżeli niewiele to wniesie. Najbardziej zależy mi na potwierdzeniu lub wykluczeniu umiejscowienia zmian w jelicie cienkim... no i (nie wiem na ile to możliwe w tych badaniach) ewentualnie zmian w jelicie grubym (czy lewa czy prawa strona okrężnicy gorsza)

Z góry dziękuję za informacje, bo jestem w tym temacie zielona totalnie.

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Re: Enterografia/Enterokliza i sterydy

Post autor: Kinia87 » 13 gru 2014, 22:15

Jeśli 5 lat temu były robione badania to na pewno coś sie musiała już w jelitach zmienić - tak myśle, że najlepiej zrobić badanie i miec nowsze wyniki
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 14 gru 2014, 20:37

Karolka91 - podobno leczysz się w MSW w Warszawie. Nie wierzę, aby ktokolwiek kwalifikował cię do zabiegu na podstawie badań wykonanych gdzie indziej i to 5 lat temu. Nie jest to twój pierwszy wpis, który budzi moje wątpliwości.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Karolka91
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Karolka91 » 20 sty 2015, 21:19

Mamciu, przykro mi, że moje wpisy budzą Twoje wątpliwości... Nie napisałam jednak nigdzie, że mam kwalifikację do operacji, ale są to wstępne rozważania czy taka opcja w ogóle wchodzi w grę. W poprzednich badaniach wyszły mi rozległe zmiany i wtedy operacja byłaby gorszym wyjściem, bo wiązałaby się z wycięciem dużej części jelit. To też mi powiedzieli, opierając się na starych wynikach, ale nie proponując wcześniej powtórzenia badań, bo i tak początkowo była duża nadzieja na pomoc Humiry, a później i tak byłam na Encortonie, więc niewiele by to zmieniło. Ze sterydów muszę zejść w ciągu 4 tyg., a już teraz zaczynam odczuwać pobolewania i jest niestety duży problem. Sami lekarze mówią za każdym razem, że jest problem, bo nie ma już innych leków, które można byłoby mi dać w mojej sytuacji. Dostałam również wlewki z Budesonidu na zmiany, które były w lewej części okrężnicy. Natomiast zmian z jelicie czczym wlewki nie wyleczą z przyczyn oczywistych, o ile oczywiście te zmiany tam są (dalej podstawą jest dawny wynik). Zdaję sobie sprawę, że mogę pisać nieco chaotycznie i w sposób pełny emocji co może utrudniać zrozumienie istoty sprawy, ale nie robię tego ze złej woli tylko ze względu na emocje jakie mi towarzyszą.

Dostałam również skierowanie na enteroklizę w szpitalu. Nie dostałam jednak jednoznacznych odpowiedzi czy jest wyraźna różnica między wartością diagnostyczną enterografii i enteroklizy. Wiem, że to głupie, ale po prostu boję się zakładania sondy. Mam straszny odruch wymiotny oraz skrzywioną przegrodę nosa i jeżeli tylko nie czyni to wielkiej różnicy wolałabym zrobić enterografię prywatnie. Co byście zrobili na moim miejscu?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 21 sty 2015, 11:28

Karolka91 pisze:po prostu boję się zakładania sondy. Mam straszny odruch wymiotny oraz skrzywioną przegrodę nosa
mam tez problem zatokowo-oskrzelowy i jedna przegrodę krzywą i mniej drożną,ale to żaden problem.Przez nos robiono mi bronchoskopię i ok.Podobnie teraz przy operacji sonda,żadnych problemów.Ustaw to w głowie i panikę odłóż na półkę.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 sty 2015, 21:20

Zrób badanie w MSW, bo będzie odczytane przez specjalistów, którzy dokładnie opiszą co w twoich jelitach jest. Bez wypełnienia jelita kontrastem (naprawdę solą fizjologiczną) badanie może nie uwidocznić wszystkich zmian w jelicie cienkim.
Uprzedź o odruchu wymiotnym, może mają jakieś patenty. Normalnie to chodzą sobie ludziska i wpychają na stojący, aby weszła rurka do dwunastnicy.
Chyba, że technika poszła naprzód i wkładają inaczej.
Co do operacji to do otrzymania wyników - zapomnij i się tym nie stresuj.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
alate
Moderator
województwo: świętokrzyskie

Post autor: alate » 13 lut 2015, 12:23

Kto miał robione to badanie, Drodzy moi ?
mnie wyznaczono termin w Końskich na 25.02, lekarz uprzedził mnie , że enterokliza Tk polega na wprowadzeniu sondy przez nos i jest to bardzo nieprzyjemne. Wyobrażam sobie, że to taka gastroskopia tyle, że przez nos,
moja gastroskopia wykonana przez naprawdę świetnego lekarza o pewnej i wprawnej ręce, nie była nieprzyjemna.
Trochę mnie jednak przeraża taka perspektywa
Mamcia pisze:chodzą sobie ludziska i wpychają na stojący, aby weszła rurka do dwunastnicy.
Możecie opisać swoje doświadczenia z enteroklizą?
Sercem wdzięczna będę :wink:
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
szelest_świderków
Początkujący ✽✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: szelest_świderków » 13 lut 2015, 16:24

bez stresu, osobiście gastroskopie przechodziłem gorzej.

dzień przed badaniem, z samego rana (jeszcze przed śniadaniem) przybyła wesoła pani, posmarowała nos żelem i powoli umieściła sondę przez nos w przełyku (uczucie bardziej dziwne niż nieprzyjemne)
następnie trzeba było przełknąć sondę do żołądka (jak większą tabletkę)
na rurce zaznaczono dokąd powinna się ona schować
w czasie jedzenia sonda przechodziła dalej (znów dziwne uczucie)
po obiedzie (ostatni posiłek przed badaniem) sonda była na miejscu
oddychanie, spanie - bez problemu
następnego dnia badanie tk (czasem przed badaniem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie - ja nie miałem)
leżąc już w tk, strzykawką przez sondę podawany jest kontrast bezpośrednio do jelita (z pominięciem żołądka i dwunastnicy)
po badaniu szybki bieg do WC
i to wszystko.
pełna stopka wkrotce...

z gapowiczem od 01.2013

Azathioprine 150mg
Pentasa 2x2
NowFood: Special Two,
Vit D3: 5000

od marca 2014: bez sterydów :)
od maja 2014: pobieram LDN

kalka_96
Znawca ❃❃
województwo: małopolskie

Post autor: kalka_96 » 13 lut 2015, 17:43

Enteroklizy jeszcze nie miałam. ale wiem, że w najbliższym czasie mnie czeka.

Ale miałam za to sondę. i to bardzo dużo razy. i zawsze będę powtarzać, że nie ma się czego bać
szelest_świderków pisze:uczucie bardziej dziwne niż nieprzyjemne)
o to to. właśnie tak. jest dokładnie tak jak pisze szelest_świderków,

wiadomo, że każdy na początku jest przerażony tym, że ma mieć coś włożone przez nos do żołądka czy jelita.
pamiętam jak bardzo bałam się pierwszego zakładania zgłębnika. straszny czas.
ale potem za każdym razem było lepiej
najważniejsze jest podejście i pozytywne myślenie, które przychodzi z wielkim trudem. ale da się ;)

trzeba tylko słuchać poleceń lekarza lub pielęgniarki i tak jak pisze szelest , po prostu połykać.
najgorszy moment jest jak rurka dostaje się do gardła, ale jak się ją przełknie to już z górki.

potem można z nią spać, jeść, pić, połykać leki, a nawet pływać i skakać na trampolinie :p
można przyzwyczaić się tak, że zapomina się o tym, że ona w ogóle jest w naszym organizmie.

sonda do badania jest zakładana na krótko i jest to do przeżycia.
mnie tak się spodobało raz, że potem fortrans nawet kazałam sobie przez nią wlać...
ale ja to ja.
każdy jest inny.

jednak trzymam za Was kciuki! :D
i jakby ktoś chciał więcej szczegółów dotyczących zakładania sondy to jestem do dyspozycji na pw :)

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 13 lut 2015, 17:49

jestem za - lepsza roorka w nosie jak w gardle, nie ma sie czego bać,
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono

Post autor: Maatylda » 13 lut 2015, 21:34

podbijam kalka_96 :mrgreen:

niektórzy tak polubili sondy, że mają zapasowe w domu i są gotowe i zdolne włożyć ją sobie w razie potrzeby :twisted:
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

kalka_96
Znawca ❃❃
województwo: małopolskie

Post autor: kalka_96 » 13 lut 2015, 22:51

Maatylda pisze:niektórzy tak polubili sondy, że mają zapasowe w domu i są gotowe i zdolne włożyć ją sobie w razie potrzeby
hahaha :lol: :lol: :lol:
no jakieś tam się znajdą w pudełku :p

Awatar użytkownika
alate
Moderator
województwo: świętokrzyskie

Post autor: alate » 14 lut 2015, 12:22

dzięki wszystkim za opisy, mniej lub bardziej przyjemne :smutny:

szelest_świderków, dobrze, że mnie oświeciłeś, bo ja myślałam , że to jak gastroskopia, i tyle też trwa !
nie miałam pojęcia, że z tą rurą cały dzień i noc chodzić/leżeć będę
kalka_96, Ty to jesteś kobitka nie do zdarcia, to gdzie mi tam do Ciebie

jak Wy przeżyliście, to może i ja jakoś...dam radę!
chyba..
Crohn ? Z tym da się żyć !

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 15 lut 2015, 17:24

Niekoniecznie przez noc . Ja miałam zakładaną rano , tego samego dnia co badanie. :roll: Na pewno dasz radę. Po gastroskopii , sonda to pryszcz

Awatar użytkownika
Karolka91
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Karolka91 » 15 lut 2015, 18:22

Ja jestem urodzoną panikarą (choroba wybrała sobie beznadziejną ofiarę :P ) i zdecydowałam się na Enterografię MR prywatnie. Badanie było w piątek. Leki przeczyszczające (laktuloza), woda i kontrast dożylny. Na prawdę było nieźle i nie wyobrażam sobie tego w inny sposób. Podobno pętle były dobrze wypełnione, a badanie się udało, jutro otrzymam dokładniejsze wyniki. Oby były dobre :)

Przygotowując się do badania, po wypiciu co kazali musiałam chwilę poczekać, ponieważ było małe opóźnienie. Zwiedziłam w tym czasie WC i wystraszyłam się, że wydaliłam kontrast i nie ma sensu robić badania. Wtedy się okazało, że to laktuloza i o taki efekt im chodziło :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”