Strona 1 z 1

Interpretacja kolonoskopii

: 03 wrz 2018, 16:17
autor: vir00z1
Cześć, dzisiaj miałem wykonaną kolonoskopię.

Opis:
Aparat wprowadzono do dystalnego odcinka jelita krętego ( około 10 cm ). W przebadanym zakresie, zastawka Bauhina oraz okolica zagięcia śledzionowego obrzęknięta i zaczerwieniona z obecnością drobnych nadżerek - pobrano wycinki. W pozostałym przebadanym zakresie śluzówka bez widocznych zmian zapalnych ( także jelito cienkie ).

Rozpoznanie:
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ( do dalszej obserwacji i różnicowania z CD ).

Według lekarza ( zastępstwo dla dr. Kłopockiej w szpitalu w Bydgoszczy ) niezwykle rzadko zdarza się, żeby zaostrzenie przy CU nie zaczynało się w odbytnicy. Od początku chorowania lekarze nie byli do końca pewni, ponieważ zmiany miałem w jelicie grubym przedzielone zdrowymi odcinkami. Zawsze jednak wycinki wskazywały jednoznacznie na CU. Inna sprawa, że nie miałem nigdy kolonoskopii w zaostrzeniu, zawsze już na sterydach albo przy zaleczonym jelicie. Jeśli trafi się kolejne zaostrzenie, mam od razu zgłaszać się na kolonoskopię przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia, w celu konkretnego ustalenia choroby.

Lekarz kazał mi obniżyć Metypred z 32 mg na 28 mg. Biorę sterydy trochę ponad 3 tygodnie i faktycznie od tygodnia wszystko wydaje się być w porządku. Co sądzicie na ten temat?

Re: Interpretacja kolonoskopii

: 03 wrz 2018, 21:28
autor: Noelia
vir00z1 pisze:
03 wrz 2018, 16:17
Inna sprawa, że nie miałem nigdy kolonoskopii w zaostrzeniu, zawsze już na sterydach albo przy zaleczonym jelicie. Jeśli trafi się kolejne zaostrzenie, mam od razu zgłaszać się na kolonoskopię przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia, w celu konkretnego ustalenia choroby.
Tak, to jest optymalne rozwiązanie :tak:
Taka kolonoskopia pokaże faktyczny stan śluzówki jelita, a nie taki "trochę już podleczony" lekami.

Skoro dotychczasowe wycinki jednoznacznie wskazywały na CU, to Crohn jest mało prawdopodobny.
Ta odcinkowość zmian może wynikać z tego, że leki wygoiły zmiany zapalne w niektórych odcinkach jelita.
Np. wlewki (pamiętam, że pisałeś gdzieś o Salofalku) mogły zaleczyć dolną część jelita - odbytnicę, esicę i zstępnicę - i dlatego teraz nie masz w tych odcinkach stanu zapalnego.
Dalej już nie sięgnęły, więc tam utrzymuje się jeszcze zapalenie.
Takie gdybanie na logikę ;)

Za CU przemawia też brak zmian w jelicie cienkim.

U męża obraz z wszelkich endoskopii (kolono, sigmo i rektoskopii) oraz wycinki hist-pat jednoznacznie wskazują na CU, ale w związku z jego różnymi dodatkowymi objawami (ze strony żołądka - wymioty itp.) miał poszerzaną diagnostykę w kierunku Crohna, m.in. gastroskopię, badanie EUS, TK i enteroklizę MRI.
vir00z1 pisze:
03 wrz 2018, 16:17
Biorę sterydy trochę ponad 3 tygodnie i faktycznie od tygodnia wszystko wydaje się być w porządku.
To świetnie, oby tak dalej! :roll: