Po Kolonoskopii i hist nadal brak diagnozy - prosze o pomoc

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
KrzysztofSK
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie

Po Kolonoskopii i hist nadal brak diagnozy - prosze o pomoc

Post autor: KrzysztofSK » 30 lis 2016, 15:24

Witam

Chciałbym prosić o pomoc na tym forum, ponieważ nie wiem już co mam robic :(.

Zaczne od poczatku.
Mam 24 lata, zawsze bylem zdrowym i wysportowanym chlopakiem. Nie pale, nie biore zadnych uzywek, nie jestem otyly.

Od okolo roku biegunkowalem, jednak nie oddzialywalo to na moje ogolne samopoczucie zle, do momentu. Około 4 miesięcy temu zaczely sie u mnie objawy grypopodobne. Biegunki, zawroty glowy, ogolne zle samopoczucie. Od tego czasu biegunkuje okolo 4-5 razy dziennie. Zaczęły się tez inne objawy:

- nadęty zołądek
- ogólne fatalne samopoczucie, brak sil
- problemy ze wzrokiem - męty przed oczami, rozblyski wokol swiatel.

Mialem robiony szereg badan.

- Krew - Ogólne wyniki dobre - MCV troszeczke obnizone, MCHC lekko podwyzszone, jedynie dosc spory niedobor immunoglobuliny A
- W kale wykryto krew utajona.
- Gastroskopia - refluks z zoladak (nie mam objawów refluksu). Sluzowka niezmieniona, linia Z nieregularna, potrzepiona. Wpust bez zmian. Zoladek normotoniczny, zawiera tresc sluzowa, wodojasna, faldowanie prawidlowe, sluzowka niezmieniona. Reszta tez ok.
-Badanie wycinka z dwunastnicy - Kosmki jelitowe nieznacznie skrocone, liczba limfocytów śródnablonkowych w normie - typ 0 choroby trzewnej.

Kolonoskopia - lekarz podczas badania bardzo zdziwiony tym co tam znalazl, nie mial pojecia co to jest. Wykluczyl tylko nowotwor - Okolice odbytu - bez zmian. Wzmozone napiecie zwieracza zewnętrznego odbytu.
Per rectum - bez zmian.
Kolonoskop - wprowadzilem do katnicy uwidoczniajac dno, ujscie wyrostka robaczkowego, obrzeknieta zastawke bauchina i dalej ok 20 cm jelita kretego. W jelicie kretym zaznaczone bardzo duze granulowanie sluzowki - obraz przypomina zmiany opisywane w polipowatośći
Jelito grube z zachowanym rysunkiem naczyniowym, ale odcinkowo silnie granulowane na calej dlugosci,a w odcinku esiczo - prostniczym oprczo granulowania widoczne zatarcie rysnku naczyniowego.
Wyniki z laboratorium
1. 5 fragmentów blony sluzowej jelita cienkiego o zachowanej histoarchtektonice, z licznymi, powiekszonymi grudkami chlonnymi.
2. 6 fragmentow blony sluzowej jelita grubego o zachowanej histoarchitektonice, z licznymi, powiekszonymi grudkami chlonnymi.

Z wyniki poszedlem do lekarza i... zdębiałem ! Po raz kolejny dowiedzialem sie ze choruje na jelito wrazliwe i nie ma powodów do zlego samopoczucia. Dlaczego więć caly czas czuje się fatalnie i nie mam na nic siły ? Dostalem xifaxan, pare innych leków, które bralem juz kiedys i nie odczuwalem po nich poprawy. Jestem zalamany i nie wiem co mam robic, czy szukac innego lekarza ? Jeszcze jakies badania ?

Proszę o porade.

pompea
Początkujący ✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie

Re: Po Kolonoskopii i hist nadal brak diagnozy - prosze o pomoc

Post autor: pompea » 01 gru 2016, 13:50

Uważam, że bezwzględnie powinieneś zmienić lekarza!
Przy jelicie drażliwym nie ma krwi w kale ( no chyba, że ktoś ma krwawiące hemoroidy), a obraz jelita w kolonoskopii jest prawidłowy. U Ciebie wyszły różne nieprawidłowości, w tym zatarty rysunek naczyniowy, to nie jest normalne.

atabe
Aktywny ✽✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 01 gru 2016, 18:24

Popieram pompea, najlepiej znajdź polecanego gastro. Szukaj w zakładce lekarze, krajanie na pewno kogoś sensownego polecą :roll:

KrzysztofSK
Debiutant ✽

Post autor: KrzysztofSK » 02 gru 2016, 21:19

Dziekuje za odpowiedz ! W poniedzialek ide do innego lekarza. Zobaczymy co powie :).
A czy ktos ma jakikolwiek pomysl co to moze byc ?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 gru 2016, 19:55

Nie mam, ale na pewno nie jest to IBS.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
jarrino
Debiutant ✽
Choroba: IBS
województwo: małopolskie

Post autor: jarrino » 05 gru 2016, 12:27

Fakt, ta krew trochę tutaj miesza, ale być może był to jakiś epizod. U mnie ibs dosyć szybko zdiagnozowali i nie było większych z tym trudności. Jednak przy tych polipach i zmianach na jelicie to coś dziwnego, wiec koniecznie musisz potwierdzić badania u innego lekarza i koniecznie nic mu nie sugerować udać się tak jak do pierwszego i nic nie mówić co inny lekarz powiedział.

Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 07 gru 2016, 08:28

też uważam , że to nie IBS
miałem diagnozowane IBS jako dodatek do CU, uchyłków i hemoroidów II stopnia.

też nie mam pomysłu... co to ?

ale diagnozować radzę dalej może w innym ośrodku jako konsultację ale bez info o badaniach wynikach w I ośrodku. Po prostu podać swoje objawy ( aby lekarz czy lekarze się nie sugerowali poprzednim wynikiem )

KrzysztofSK
Debiutant ✽

Post autor: KrzysztofSK » 26 gru 2016, 16:11

Po wizycie u innego lekarza z zupelnie innym nastawieniem dostałem skierowanie do szpitala, oraz polecenie ponownej konsultacji wycinkow z jelita i badania na yersinie. Zaczalem brac tez xifaxan, duspatalin i probiotyk sanprobi. Tydzien brania xifaxanu byl chyba najlepszym tygodniem od kiedy zachorowalem, wydawalo mi sie ze zdrowieje. NIestety, po skonczeniu brania leku znowu coraz gorzej. Po 2 tygodniach poszedlem więc do lekarza rodzinnego po recepte i zaczalem brac znowu. Niestety, poki co 3 dzien brania i brak poprawy tak jak za pierwszym razem :/. Nadal nie wiadomo co to za dziadostwo, pozostaje chyba czekac mi na ten szpital. Krew w kale zaczela pojawiac sie codziennie, wiec to niestety nie byl pojedynczy epizod.

Wyniki yersini
20-24 watpliwy
Powyzej 24 - dodatni
IgA - 1,56 U/ml
IgM - 16,46
IgG - 36,87

Czy z tym wynikiem warto umawiac sie ponownie do lekarza czy czekać na termin przyjęcia do szpitala ?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 26 gru 2016, 19:13

Krew może być jeszcze ze szczeliny odbytu. Byłeś dodatkowo u proktologa? Powiększone grudki chłonne bywają w chłoniaku (miałam je powiększone w którejś kolo i mi go podejrzewano właśnie). Z antybiotykami lepiej nie przesadzać. A na kiedy masz termin? Jak bardzo długo czekasz, a objawy nadal są, to ja bym się wybrała po nowym roku na wizytę.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

KrzysztofSK
Debiutant ✽

Post autor: KrzysztofSK » 26 gru 2016, 19:28

Tylko czy przy chłoniaku miałbym tak dobre wyniki krwi ? Nie byłem u proktologa, zaden z lekarzy mi tego nie zasugerował. Choć nie wydaje mi się żeby ta krew była z odbytu, bo wtedy bylaby pewnie bardziej swierza, a ona jest przetrawiony razem z kałem. Terminu wlasnie jeszcze nie znam, Pani Doktor obiecala ze postara się to sama załatwić, więc mam nadzieje ze termin będzie dobry.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 26 gru 2016, 19:35

KrzysztofSK, ja miałam dobre, nie wiem co tam dokładnie Ci napisali z patomorfologii: mi napisali wprost, że nie stwierdzają nowotworu czarno na białym. Z drugiej strony jak szybko wyniki dostałeś, tzn. że nic nie wykryli. Wydaje mi się, że lekarz robiący tą kolonoskopię był delikatnie mówiąc "niedouczony". Myślę, że najlepiej będzie poczekać na kolejną kolonoskopię, wykonywaną w innym szpitalu. A co do zmęczenia - cóż, ono zawsze towarzyszy chorobie niestety. I nie daruję sobie jak nie napiszę: "świeża"!! :mrgreen:

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

KrzysztofSK
Debiutant ✽

Post autor: KrzysztofSK » 26 gru 2016, 19:50

Kolonoskopie wykonywal mi ten sam Pan Doktor, który uparcie twierdził ze choruje na jelito drazliwe... :). Mam nadzieje że to jednak nie bedzie chloniak. Zobaczymy, moze wyjdzie cos jeszcze z ponownego badania wycinkow, a pozniej pozostaje mi czekac na szpital.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 26 gru 2016, 21:05

KrzysztofSK, no wiesz po 1 patomorfologii powinni byli to stwierdzić :) nie ma co się niepotrzebnie spinać i na gwałt szukać przyczyny. Nerwy nie są dobrym doradcą.

KrzysztofSK
Debiutant ✽

Post autor: KrzysztofSK » 09 lut 2017, 11:26

Wracam po dwóch tygodniach ze szpitala w dalszym ciągu bez diagnozy. Zaczyna mnie to wykańczać powoli psychicznie, boję się, że nigdy się nie dowiem co mi jest. Pozostaje mi czekać 2 tygodnie na pobranie wycinków z żołądka i jelit, jednak miałem to robione juz wczesniej i nic z nich nie wynikło :/.
Z badań, które miałem zrobione.

Krew - wyniki idealne :roll:
Yersinia -
Iga ujemny
IgM - watpliwy
IgG - ujemny
Wczesniej robiona yersinia prywatnie
Iga - ujemny
IgM - ujemny
IgG - dodatni
Gastroskopia
Blona sluzowa antrum "pstra". Pobrano wycinki.
Rozpoznanie - zapalenie błony śluzowej żołądka
Kolonoskopia
Zewnętrznie i per rectum bez zmian
Blona sluzowa calego jelita prawidlowa o wyraznie zaznaczonej siatce naczyn i dosc zywej perystaltyce.
Odbytnica, esica, zstępnica, poprzecznica, oba zgięcia morfologicznie bez zmian, wstępnica - prawidlowa.
Katnica ksztaltna, prawidlowa, zastawka Bauchina niezmieniona.
Pobrano liczne wycinki (6)
Wygląda to tak jakbym sam się wyleczył, wcześniej kolonoskopia wyglądała dużo gorzej.
Enterografia MR
W dystalnym odcinku jelita krętego na dł ok 50 mm widoczne jest koncentryczne pogrubienie ściany jelita cienkiego max do 11mm. Światło jelita w tym odcinku na całej długości wąskie.
Pętle połozone proksymalnie nieposzerzone.
Po dozylnym podaniu kontrastu widoczne jest intensywne wzmocnienie scian z zachowaniem budowy trójwarstwowej - cechy obrzęku błony podśluzowej. Okoliczna tkanka tluszczowa nie jest nacieczona.
Węzły chlonne kreskowe liczne drobne, niepowiększone.
Badanie MR nie wykazalo obecnosci ropni, ani przetok międzypętlowych.
Wnioski: Typowe dla choroby LC zajęcie jelita cienkiego moze przemawiac za zmianą o charakterze nieswoistego zapalenia. W róznicowaniu ze względu na brank wykladnikow procesu zapalnego nalezy wziac pod uwage takze inna etiologie.
Czyli jest crohn czy nie ma ? :oops:
Badanie kalu
Wszystko dobrze, jedynie:
Kal w kierunku amebozy - uwagi - liczne bakterie, liczne blastospory grzybów candida spp. Czyli jest candida ?
Pasozyty wykluczone.
USG -
Sledziona jednorodna, powiekszona do 13 cm w osi dlugiej. Reszta prawidlowo.

Dostałem dożylnie metronidazol + ciproflaxacin. Po tygodniu podawania bez wiekszych zmian - nadal okolo 5 i więcej biegunek, kiepskie samopoczucie.
Na wyjscie dostalem znowu 2 x 2 metronidazol i zamieniono mi ciproflaxacin na xifaxan (jedyny lek, który wczesniej w jakis sposob mi pomagal) tez 2 x 2. Do tego przez 10 dni vivomixx.
W dalszym ciagu nie widze poprawy :/. Biegunka 5-10 razy dziennie. W niej krew, niestrawione resztki jedzenia, dziwne biale kropki wygladajace jakby tluszcz w rosole. Samopoczucie kiepskie, jestem chyba dodatkowo oslabiony przez antybiotyk.

Pytanie : Czy myślicie że z tych wycinków może za 2 tygodnie może coś wyniknąć ? Jeśli nie, to co dalej ? Endoskopia kapsulkowa ? Test wodorowy?

Awatar użytkownika
Luki36
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: Luki36 » 09 lut 2017, 13:06

Może powinieneś spróbować :
albo - dobry dietetyk
albo psychiatra.

Pierwszy - ja w sumie też się za jakiś czas zdecyduję diametralnie zmienić swoją dietę i zobaczyć co i jak.

drugi - jakoś dziwnie mi się wydaje, że szukasz na siłę i moze wystarczy dobry lek uspokajający + ew. coś na deprechę, by flaki zaczęły pracowć Ci normalnie.

No offence - oczywiście!

Jak się mylę - my fault!
Na razie, bez leków

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”