Strona 1 z 2

Wyniki kolonoskopii

: 14 lip 2015, 14:26
autor: anaanek
Na colitis choruje od 3 lat, dziś dostałam wyniki histopatologiczne z kolonoskopii:
1, 2,3 częściowo polipowato uformowane fragmenty błony śluzowej jelita grubego z obfitym naciekiem zapalnym złożonym z limfocytów, plazmocytów i granulocytów w obrębie blaszki właściwej, Naciek zapalny przechodzi ogniskowo na teren nabłonka gruczołowego. W światłach części gróczołowa widoczne mikroropnie.
Gruczoły nieregularnie rozmieszczone z cechami regeneracji.

Czy jest bardzo źle?? Ogólnie daleko mi od zaostrzenia jakim objawiła się ta choroba. Do tej pory brałam tylko asamax 2x2 bo wyniki miałam dobre. Teraz od kolonoskopii przeszłam na pentase granulki i 24 sierpnia mam mieć kontrolną sigmo, jak nic pentasa nie pomoże to mam się zastanowić czy sterydy czy immunopresja.
Jestem troche podłamana tym wszystkim. Napiszcie czy mogę rzeczywiście spodziewac się jakiejś poprawy po pentasie???

Re: Wyniki kolonoskopii

: 14 lip 2015, 16:02
autor: kafka
Trochę dziwi dobór leczenia, bo skoro choroba tkwi w j. grubym, to po co Pentasa, ktora zaczyna uwalniac się wczesniej? To Asamax i Sulfa zaczynają uwalniac sie w grubym. Osobiscie zdziwilabym sie, gdyby pomogla bardziej niz Asamax. I dawke tez bierzesz tę samą?

Re: Wyniki kolonoskopii

: 14 lip 2015, 17:28
autor: anaanek
Tak mam 2x2 po 2g pentasy.
Czyli nie mam co liczyć na jakieś zadowalające efekty. Lekarka wytłumaczyła mi tylko, że pentasa jest silniejsza i skuteczniejsza niż asamax, wadą jest tylko jej cena. Mam ją wykupioną na 2 miesiące leczenia ale tak właśnie czułam, że penie nic nie pomoże :(

Re: Wyniki kolonoskopii

: 14 lip 2015, 21:13
autor: Mamcia
Leczenie nie jest zgodne z zaleceniami. W opisie brak jakiejkolwiek informacji o tym jak wyglądało jelito i skąd pobrano wycinki. Może zamiast wydawać na pentasę w granulakch wystarczy wprowadzić leczenie doodbytnicze. A może steryd miejscowy, jeśli będzie to konieczne.

Re: Wyniki kolonoskopii

: 14 lip 2015, 21:15
autor: kafka
Aniu, nie nastawiaj się od razu negatywnie, bo faktycznie nie pomoże. Po prostu Pentase o ile mi wiadomo rzadko się przy CU przepisuje. Ale dawkę masz już mocniejsza, bo to razem 4 g, a Asamax mialas 2x 2 tabsy 0,5 g, bo chyba takie sa najmocniejsze? A 4g to juz solidniejsza dawka.
Moze pomoze, ja mam zmiany w cienkim, a gdy pierwszy raz dostałam mesalazyne, to też Asamax, który niby mial nie byc do cienkiego, a pomogl w 24 h. Roznie bywa...

Re: Wyniki kolonoskopii

: 15 lip 2015, 11:24
autor: anaanek
No więc tak czopki u mnie raczej nie bo okolica odbytu-bez zmian. Zmiany sa najbardziej nasilone proksymalnie od 25 cm od odbytu. Na głębokości 30 i 35 cm pobrano wycinki but 1,2. Na głębokość 22 cm z polipa o śr. ok. 9mm - pobrano wycinek but 3.
Na oglądanym odcinku błona śluzowa bez siatki naczyń, przekrwiona, obrzękła, obecne liczne gojące się owrzodzenia oraz pojedyncze polipy.

leczenie sterydami lub immunopresję mam zacząć jeśli ta pentasa nie pomoże.
Pomóżcie bo naprawdę się już załamuje.

Re: Wyniki kolonoskopii

: 15 lip 2015, 11:51
autor: atabe
A może konsultacja z innym specjalistą :roll:

Re: Wyniki kolonoskopii

: 15 lip 2015, 12:19
autor: obyty.z.cu
anaanek pisze: Teraz od kolonoskopii przeszłam na pentase granulki
anaanek pisze:Tak mam 2x2 po 2g pentasy.
Czyli nie mam co liczyć na jakieś zadowalające efekty. Lekarka wytłumaczyła mi tylko, że pentasa jest silniejsza i skuteczniejsza niż asamax, wadą jest tylko jej cena. Mam ją wykupioną na 2 miesiące leczenia ale tak właśnie czułam, że penie nic nie pomoże
Mamcia pisze:Może zamiast wydawać na pentasę w granulakch wystarczy wprowadzić leczenie doodbytnicze.
anaanek pisze:Zmiany sa najbardziej nasilone proksymalnie od 25 cm od odbytu. Na głębokości 30 i 35 cm pobrano wycinki but 1,2. Na głębokość 22 cm z polipa o śr. ok. 9mm - pobrano wycinek but 3.
Na oglądanym odcinku błona śluzowa bez siatki naczyń, przekrwiona, obrzękła, obecne liczne gojące się owrzodzenia oraz pojedyncze polipy.
w sumie aż się prosi o wlewki, a pentasa w takim wydaniu to , opowieści lekarki bez potwierdzenia w kolonoskopii.
anaanek pisze: Napiszcie czy mogę rzeczywiście spodziewac się jakiejś poprawy po pentasie???
wątpię, tu potrzeba miejscowo leczyć i to nie czekać.
Swoją drogą masz nauczkę na przyszłość , a i inni czytający, by nie robić zapasów na "eksperymenty" lekarza.
No chyba, że jest jeszcze coś, o czym wie lekarz, a my nie.
No i wlewki Salofalku 1 g może zapisać lekarz rodzinny, jeśli ma diagnozę.
No i pokażesz mu wyniki kolonoskopii, a one wyraźnie mówią jak leczyć.
Pewnie jeśli masz jeszcze asamax na zapasie, warto by też trochę ich brać, pamiętając o max ilości substancji czynnej.

Re: Wyniki kolonoskopii

: 15 lip 2015, 13:09
autor: anaanek
Ta lekarka leczy mnie od 3 lat i było dobrze. Zaufałam jej no bo w końcu komu mam ufać, skoro lekarz tak mówi.
Mam przy tej pentasie brac też asamax??

I prosze podpowiedzcie co potem wybrać sterydy czy immunopresję?

Re: Wyniki kolonoskopii

: 15 lip 2015, 18:04
autor: anaanek
Żle wam podałam bo myślałam że te granulki mają po 2 g ale ja mam po 1 g czyli biorę 2x1g. Czy mogę zwiększyć tą dawkę?? Czy mogę przy tym brać asamax?? proszę podpowiedzcie bo za wszelką cenę chcę się uchronić przed sterydami:(

Re: Wyniki kolonoskopii

: 15 lip 2015, 18:34
autor: obyty.z.cu
1/2013

Artykuł specjalny
Wytyczne Grupy Roboczej Konsultanta Krajowego w dziedzinie Gastroenterologii i Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące postępowania z pacjentem z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego
Piotr Eder, Michał Łodyga, Liliana Łykowska-Szuber, Witold Bartnik, Marek Durlik, Maciej Gonciarz, Maria Kłopocka, Krzysztof Linke, Ewa Małecka-Panas, Piotr Radwan, Grażyna Rydzewska
Prz Gastroenterol 2013; 8 (1): 1–20
DOI (digital object identifier): 10.5114/pg.2013.34176
pliki PDF związane z artykułem:
- Wytyczne.pdf [0.30 MB]


8. Zapalenie odbytnicy.

W przypadku zmian ograniczonych do odbytnicy postępowaniem z wyboru jest zastosowanie leków w formie czopków doodbytniczych. Lekiem pierwszego wyboru jest mesalazyna, a w razie jej nieskuteczności steroidy stosowane doodbytniczo.

A – 100%, B – 0%, C – 0%, D – 0%, E – 0%W przypadku zmian zapalnych ograniczonych do odbytnicy należy maksymalnie wykorzystać możliwość stosowania leków o działaniu miejscowym w formie czopków doodbytniczych. Lekiem pierwszego wyboru jest mesalazyna w dawce co najmniej 1 g/dobę w WZJG o aktywności od małej do średniej. W razie jej nieskuteczności lub w przypadku cięższego przebiegu choroby należy obok terapii miejscowej mesalazyną zastosować preparaty kwasu 5-aminosalicylowego (5-ASA) także w postaci doustnej. Jeśli taka terapia nie jest skuteczna, lekami alternatywnymi są steroidy stosowane doodbytniczo (czopki, pianki doodbytnicze) w połączeniu z doustnymi preparatami 5-ASA [7, 38].9. Postać lewostronna.

W przypadku zmian lewostronnych o aktywności małej do średniej postępowaniem z wyboru jest stosowanie doustnie preparatów sulfasalazyny lub mesalazyny oraz preparatów o działaniu miejscowym. W razie braku odpowiedzi należy zastosować steroidy o działaniu układowym. W leczeniu podtrzymującym stosuje się preparaty sulfasalazyny lub mesalazyny doustnie i/lub w postaci wlewek lub pianek doodbytniczych.

A – 100%, B – 0%, C – 0%, D – 0%, E – 0%W postaci WZJG o lewostronnej lokalizacji zmian chorobowych o aktywności małej do średniej postępowaniem z wyboru jest zastosowanie mesalazyny w formie wlewek doodbytniczych (względnie pianek doodbytniczych) w dawce co najmniej 1 g/dobę oraz doustnych preparatów sulfasalazyny lub mesalazyny w dawce dobowej co najmniej 2 γ (terapia łączona). Udowodniono, że takie postępowanie jest skuteczniejsze niż terapia wyłącznie preparatem doustnym lub doodbytniczym. Lekiem alternatywnym dla doodbytniczych preparatów mesalazyny w wybranych przypadkach mogą być steroidy doodbytnicze w postaci wlewek lub pianki (hydrokortyzon, budezonid) [7, 38–41].

W przypadku nieskuteczności takiego postępowania należy zastosować steroidy o działaniu układowym w połączeniu z preparatami 5-ASA.
http://www.termedia.pl/Artykul-specjaln ... 7,1,0.html#
przeczytaj całość to będziesz miała wiadomości od najlepszych lekarzy.

Re: Wyniki kolonoskopii

: 15 lip 2015, 20:06
autor: anaanek
NIe znalazłam tu odpowiedzi na moje pytania

Re: Wyniki kolonoskopii

: 15 lip 2015, 20:47
autor: Mamcia
Bo zaleceni trzeba umieć czytać. Jeśłi zamiast asamxu 2g/dobę masz obecnie pentasę 2g/dobę (oba doustnie) to oczekiwana skuteczność pentasy powinna być mniejsza. W zaostrzeniu dawna 4 g maesalazyny to standard. W tym co wrzucił obyty jest napisane czarno na białym, że leczenie doodbytnicze w połączeniu z doustnym przy lewostronnym zajęciu jest skuteczniejsze niż każde z osobna. Czyli 2-3 gramy doustnie (lepiej asamax) i wlewkę 1 g. Pomijam finanse bo wlewki są na ryczałat, a pentasa kosztuje jak za zboże.
Zawsze twierdziłam, że wrzucanie zaleceń niewiele daje, bo trzeba umieć je czytać.

Re: Wyniki kolonoskopii

: 16 lip 2015, 12:06
autor: obyty.z.cu
Mamcia pisze:Zawsze twierdziłam, że wrzucanie zaleceń niewiele daje, bo trzeba umieć je czytać.
niestety,coraz częściej widać, że nauka oparta na rozwiązywaniu testów z podanymi opcjami odpowiedzi , skutecznie oducza myślenia i analizowania.
Chyba że chorowanie odbiera taką ....
anaanek pisze:I prosze podpowiedzcie co potem wybrać sterydy czy immunosupresję?
Tu jest ta sama odpowiedź,kolejność i procedura mówi,że najpierw idą leki typu mesalazyna czy sulfasalazyna,uwzględnić trzeba też sposób podania: ogólnoustrojowo czyli doustnie tabletki,albo miejscowo doodbytniczo czopki czy wlewki w zależności od zmian w jelicie.Często wszystkie te formy naraz, z zachowaniem max dawki do 4 g mesalazyny - choć w tym przypadku doodbytniczy lek pomija się w obliczeniu,bo działa miejscowa.
Gdy nie zadziałają te leki, dokłada się sterydy, ...jeśli po pewnym okresie nie ma efektów poprawy wprowadza się immunosupresje - najczęściej w szpitalu,aby mieć kontrolne badania od ręki.

I tyle...
To wszystko jest w tych wytycznych.

Re: Wyniki kolonoskopii

: 16 lip 2015, 14:12
autor: anaanek
Ok więcej nie będę juz o nic pytać
Dzięki