Wyniki enterografii MR

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --

Wyniki enterografii MR

Post autor: mosterdziej » 30 sie 2014, 23:42

Oto wynik enterografii MR:

Badanie MR wykazuje swobodny pasaż doustnego środka kontrastowego przez pętle jelita cienkiego do jelita grubego. Pętle jelita czczego i krętego są nieposzerzone, o niepogrubiałych ścianach. W obrębie illeum terminale odcinek dystalny 1 cm przed zastawką krętniczo-kątniczą oraz sama zastawka krętniczo-kątnicza ulega intensywnemu wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Okoliczna tkanka tłuszczowa nienacieczona. Zwracając uwagę dość liczne węzły chłonne krezkowe na wysokości kąta krętniczo-kątniczego o max dł. do 20 mm, o intensywnym wzmocnieniu kontrastowym.

Wnioski: obraz MR odpowiada zmianom zapalnym w dystalnym odcinku jelita krętego aktualnie bez cech aktywności poza intensywnym wzmocnieniem węzłów chłonnych kręzków.

Niestety, nie udało mi się porozmawiać z moim lekarzem (jest na urlopie), wiec tyle, co dowiedziałem się od lekarza mnie prowadzącego, to że jest remisja.
Ale we wnioskach jest mowa o zmianach zapalnych, tylko bez cech aktywności - nie wiem, jak mam to interpretować. No i w porównaniu do wyniku z 2008 r. jest więcej bardziej powiększonych węzłów, troche mnie to martwi.

Wie ktoś, co oznacza to intensywne wzmocnienie? To dobrze czy źle? Dopiero teraz mogłem na spokojnie przeanalizować wyniki, więc nie udało mi się dopytać o wszystkie szczegóły lekarza.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Wyniki enterografii MR

Post autor: Mamcia » 01 wrz 2014, 22:48

Obraz jest nie najgorszy, ale nie idealny. Jakie przyjmujesz obecnie leki??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽

Post autor: mosterdziej » 01 wrz 2014, 23:08

Na Crohna? Żadne.
Aktualnie biorę Debretin, Meteospasmyl, Ulfamid, Esoxx One i Metocard.
W wynikach szpitalnych wzrosło mi CRP do 17 (w ciągu ostatniego pół roku 4-6 mg, wzrost CRP prawdopodobnie skojarzony z utrzymującym się i niewyjaśnionym stanem podgorączkowym; w zeszłym roku ponad 1 mg) i wyszły mi nie za bardzo wyniki (wzrost WBC i neutrocytów, spadek glukozy, znowu hemoglobina i erytrocyty na granicy górnej normy), ale badanie krwi i moczu zrobiono mi po badaniu...

Żelazo niestety leci w dół... obecnie 43 przy minimalnej normie powyżej 50.
Jeszcze dwa miesiące temu było 54, a rok temu 75. Pozostałe wyniki związane z żelazem w normie, poza TSAT (14%, dwa miesiące temu 18% przy normie od bodaj 20%).
OB 5, pare miesięcy temu było 2.
Ogólnie samopoczucie od zeszłego roku coraz gorsze, od kilku miesięcy gorzej niby nie jest, ale dobrze też wcale.

Będę teraz powtarzał wyniki krwi i moczu.

To, co zostało opisane w wyniku, to jest coś na pograniczu remisji i zaostrzenia/nawrotu choroby?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 wrz 2014, 21:15

Cóż przy takich wynikach według wytycznych zalecany jest budesonid dojelitowy sam lub z mesalazyną. CD można nie leczyć w prawdziwej - śluzówkowej remisji. Co do niedoboru żelaza, to może brakuje innych czynników odpowiedzialnych za jego przyswajanie - np kwasu foliowego lub/i wit B12.
A leki, które bierzesz to z NZJ niewiele mają wspólnego.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2014, 12:13 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽

Post autor: mosterdziej » 03 wrz 2014, 11:09

Dziękuję serdecznie za odp.

Tak, wiem, że nie mają zbytnio wspólnego, dlatego napisałem, że na CD nie przyjmuję aktualnie nic.

Z kwartalnika wyczytałem, że budesonid we wlewkach można niby przyjmować przewlekle, co jest trochę pokrzepiające, i nie ma tylu skutków ubocznych co przy lekach podawanych doustnie. Przy budesonidzie dojelitowym nie trzeba brać leków osłonowych na żołądek (wnioskuję na tej podstawie, że podaje się bezpośrednio do jelita)? Tylko podobno cena jest bardzo wysoka - jak wpisałem sobie w google to nawet wyskoczyła mi kilkaset złotych...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 wrz 2014, 12:15

Chodzi o entocort w kapsułkach, które uwalniją się w końcówce jelita krętego.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽

Post autor: mosterdziej » 03 wrz 2014, 12:39

A to przepraszam, źle odczytałem.
Rozumiem, że to jest leczenie skuteczniejsze w przypadku takiej zmiany/mniejsze w skutkach ubocznych niż standardowe sterydy? (brałem tylko metypred doustnie).

Tak z ciekawości - wlewki sterydowe są skuteczne w takich zmianach, jak opisana?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 wrz 2014, 13:19

Wlewki do okolicy k-k nie dochodzą, co najwyżej do zagięcia śledzionowego. Ponieważ choroba jest na całe życie radzę przeczytać poradnik na stronach j-elita.org.pl to pomoże zrozumieć gdzie masz zmiany i jak działają leki.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2014, 15:29 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽

Post autor: mosterdziej » 18 wrz 2014, 07:11

Zaproponowano mi albo próbę ponownego włączenia Pentasy, tylko w mniejszej dawce niż brałem kiedyś albo... brak leczenia. Nefrolodzy raczej nie zalecali włączenia pentasy ze względu na (prawdopodobną) nadwrażliwość, której skutkiem jest przewlekłe zap. nerek, ale będę jeszcze konsultował to, czy to gra warta ryzyka... ale jakie mam wyjście. :(

Jedyne wyniki krwi odchodzące od normy to CRP.

Nie wiem, co mam począć, czy udać się na konsultację do innego lekarza (rozpatrywałem Warszawę)...
Ostatnio zmieniony 03 gru 2014, 18:46 przez mosterdziej, łącznie zmieniany 3 razy.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 18 wrz 2014, 15:32

Jak pojawiawia się wielohorobowośc to warto zasięgnąć opinii innego specjalisty.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”