MR stawów krzyżowo-biodrowych

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

MR stawów krzyżowo-biodrowych

Post autor: Tubisia » 16 cze 2014, 12:51

Dziś odebrane i nie wiem co myśleć :smutny: czekam na wyniki antygenu hla b27.

"Widoczna wyraźna sklerotyzacja w warstwach podchrzęstnych stawów krzyżowo=biodrowych (z przewagą zmian w częściach górnych). Po stronie lewej, w części dolnej stawu krzyżowo-biodrowego, widoczny drobny (śr. 2mm) ubytek kości wypełniony wzmacniającą tkanka - aktywna nadżerka, poza tym widoczne odcinkowe pogrubienie i wzmocnienie błony maziowej stawów krzyżowo-biodrowych. Poza tym obustronnie po stronie przednich części kk.biodrowych widoczne płaskie ubytki kości, nieco większy po lewej (o wym 7.5x3x12.5mm po lewej oraz 8x2x8mm), wypełnione nieco pogrubiała wzmacniająca błona maziowa, brzegi ubytków sklerotyczne - obraz sugeruje przewlekle nadżerki. Szerokość szpar stawowych zachowana.
Obraz w całości odpowiada zmianom w przebiegu przewlekłego zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych, aktualnie o niewielkiej aktywności zapalnej. Możliwe ze sklerotyzacja jest częściowo wynikiem nakładania się zmian w przebiegu osteoitis condensans illi. Zachowany krążek międzykręgowy S1/S2.

Zwraca uwagę sklerotyzacja wyrostków stawowych i wyrostków kolczystych w odcinku L i na pograniczu L/S - do rozważenia pełne badanie kręgosłupa L/S - inny protokół badania. Cechy dyskopatii L4/L5 i L5/S1, bez jednoznacznych konfliktów z nerwami."
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: MR stawów krzyżowo-biodrowych

Post autor: Mamcia » 16 cze 2014, 13:43

A ty nie masz podejrzenia ZZSK??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 16 cze 2014, 13:48

Mamcia, mam niestety. Ale w opisie tak niejasno napisali (albo ja źle czytam), że już sama nie wiem co i jak:/
a reumatologa zacytuję " po co do reumatologa przychodzę, skoro nie mam chorób reumatologicznych, bo to wszystko tylko od crohna" i z wielką łaską dostałam skierowanie na ten rezonans. Czyli wg Ciebie to ZZSK ?

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 cze 2014, 21:58

Nie jestem od diagnozy, ale może tym to pachnieć. Co jest pocieszające, że jak się z powodu ZZSK załapiesz na biologię to nie jest ograniczona do roku. Może by cię tak wzięli pod opiekę do MSW, bo tam się zajmują zzsk i dobrze mieć wszystko w tym samy ośrodku.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 16 cze 2014, 23:14

Mamcia, jestem, od 2,5 roku w MSW :)
A teraz właśnie na humirze jestem, ale... nie zadziałała na bóle stawów, co ponoć wg lekarzy stamtąd zdarza się . Co pocieszające, na jelita humira podziałała jakoś w miarę dobrze:) 24 jadę po kolejna dawkę, akurat będzie tez wynik antygenu, ale wątpię, by coś zdziałali. W styczniu konsultacja reumatologa z MSW zakończyła się tylko stwierdzeniem "że mam początek czegoś" i nawet skierowania na MR i inne badania reumatologiczne nie dostałam. Wszystko robię w sumie prywatnie

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 19 cze 2014, 21:10

Tak, początki czegoś- standard...
Reumato niekiedy mają wątpliwości z postawieniem diagnozy we wczesnym stadium choroby, bo obraz jest niecharakterystyczny. Niby coś jest, ale nie wiadomo co...

Zmiany w stawach krzyżowo- biodrowych mogą być spowodowane albo przewlekłym stanem zapalnym tych stawów (manifestacja CD) albo ZZSK.
U mnie było też coś nie tak z kręgosłupem, było podejrzenie zwapnień, miałam MR i wyszły przepukliny i tego typu rzeczy.
W stawach krzyżowo-biodrowych mam stan zapalny, ale czekam jeszcze na powtórzenie badania i porównanie wyników- aktualnego i sprzed pół roku.

Zdaje się, że Humiry nie stosują w reumatologii- w przypadku choroby jelit i stawów najczęściej dają Ramicade i z tego co wiem reakcje u pacjentów są pozytywne zarówno jeśli chodzi o jelita jak i stawy.

Ja póki co czekam na powtórny termin MR stawów krzyżowo-biodrowych...

Tubiśka- powodzenia :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 19 cze 2014, 23:00

Natuśka, remicade u mnie odpada niestety, dlatego mam humirę.
Natuśka pisze:Zdaje się, że Humiry nie stosują w reumatologi
no raczej stosują, na ZZSK to właśnie ostatni "super lek", ale u mnie na stawy nie zadziałała, tylko na flaki.
Natuśka pisze: Tubiśka- powodzenia :wink:
Dziękuję

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 20 cze 2014, 10:09

Tubisia pisze:Natuśka napisał/a:
Zdaje się, że Humiry nie stosują w reumatologi

no raczej stosują, na ZZSK to właśnie ostatni "super lek", ale u mnie na stawy nie zadziałała, tylko na flaki.
Znaczy się miałam na myśli, że chętniej stosują Remicade przy ZZSK i jelitach, a nie że Humiry nie stosują zupełnie :wink: Jasne, że stosują- mi we Wro lekarka mówiła właśnie o tym, że nie do końca działają na stawy, że pacjentom zadziała na jelita, a stawy nie bardzo...
Przynajmniej u mnie we Wrocku tak jest, że jak pacjent ma jelita chore i stawy to dają Remica, ale może to jakoś zależy od regionu :razz:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 20 cze 2014, 10:48

Natuśka, ano moze i zależy :) ale u mua remik odpada, bo niestety mój organizm na niego w ogóle nie zadziałał...swoja drogą ciekawe co moja reumatolog powie na ten MR :D już widzę jej minę jak zacytuję jej słowa, ze nie mam żadnej choroby reumatologicznej :mrgreen:
Oj chyba się musisz podzielić :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”