może ktoś pomoże?interpretacja wyników histopat.kolonoskopii

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: wielkopolskie

może ktoś pomoże?interpretacja wyników histopat.kolonoskopii

Post autor: Truskawka » 03 kwie 2014, 13:49

1. Błona śluzowa jelita cienkiego z pobudzoną grudką chłonną.
2.Błona śluz.jelita grubego z niewielkim obrzękiem zrębu blaszki właściwej oraz naciekami limfoidalnymi o umiarkowanym nasileniu.Obraz może odpowiadac zmianom po przygotowaniu do badania.

z góry dziękuję
Truskawka:)

Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: może ktoś pomoże?interpretacja wyników histopat.kolonoskopii

Post autor: Mamcia » 03 kwie 2014, 16:03

Nic ci nie pomogę. Mam tylko pytanie czym się przygotowywałaś?? Wcześniejsze wyniki też miałaś tak niejdnoznacze?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 03 kwie 2014, 16:34

Czy wcześniej miałaś kolonoskopię - jaki był opis? Czy przyjmujesz jakieś leki lub przyjmowałaś na NZJ?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Truskawka » 03 kwie 2014, 20:13

Poprzednia kolonoskopia byla w 2011

Wyniki:
Wycinek 1-kątnica
wycinek 2-prostnica
opis histopat.mat 1 błona śluzowa kątnicy nieznacznie zapalnie zmieniona
mat 2-colitis erosiva

lekarz stwierdził,że to IBS

a przygotowywałam sie fortransem (tylko taki ta przychodnia dopuszcza do stosowania)

leki przyjmowałam rok po pierwszej kolonoskopii (asamax,debutir,czasem debridat)

Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 kwie 2014, 21:36

Czyli takie niejednoznaczne wyniki. A robiłaś kalpotektynę?? Bo to, że masz objawy to oczywiste.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Truskawka » 04 kwie 2014, 20:33

nie nie robilam...a powinnam????

Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 kwie 2014, 21:11

Wydaje mi się, że tak, bo to nieinwazyjna metoda różnicowania zapalenia od zmian czynnościowych. Niestety nie finansowana przez NFZ. Poczytaj w kwartalniku. Opisane jest przystępnie co i dlaczego warto.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 04 kwie 2014, 22:58

Truskawka, napisz proszę jakie masz obecnie dolegliwości które Cię niepokoją? Czy kiedykolwiek badano Cię na Clostridium difficile, Yersinię, Celiakię itp.? Jakie masz wyniki badań krwi m.in. żelazo, morfologia, CRP, OB? Czy miałaś kiedyś krew utajoną w kale?

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Truskawka » 05 kwie 2014, 09:44

Dzięki kobietki.
Baby obecnie jest w miare ale w lutym mialąm biegunkę i bóle brzucha...dokłądnie nie da sie powieziec gdzie bo na górze czasem środek a czasem z lewej strony...bylam u lekarza i mówi,ze to bakteryjna...dostałam leki na bakterie w jelicie jeden nifuroksazyd ale gastro mi zmienil ze wzgledu na karmienie piersią ...ale nie pamiętam nazwy...było lepiej ale za tydzien wrócilo...i znowu leki ..potem juz tylko pobolewalo...teraz jest ok...ale robie strasznie duże kupy :oops: (przepraszam za dosłownośc) a dużo nie jem.....

taką samą sytuację w lutym miałam rok temu....i tak co jakis czas sie pojawiają te biegunki.....

jesli chodzi o wyniki to morfologia ok..OB 17 CRP w normie .....a na Clostridium difficile, Yersinię, Celiakię nigdy nie bylam badana...krew utajona nie robie bo mam po porodzie hemoroidy i czasem dokuczają....

czy takie badania można zrobić samemu?? czy znowu potrzebna kolonka???

Kolonoskopie robilam prywatnie bo w całym poznaniu do konca roku podobno nie ma limitów....

Dziękuje i przepraszam,że zawracam głowę ..jestem ciekawa co mi lekarz powie.....musze sie zapisac prywatnie bo na NFZ to pod koniec roku....

Baby a jak TY się czujesz pisałam do Ciebie PW :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Truskawka » 05 kwie 2014, 09:44

Dzięki kobietki.
Baby obecnie jest w miare ale w lutym mialąm biegunkę i bóle brzucha...dokłądnie nie da sie powieziec gdzie bo na górze czasem środek a czasem z lewej strony...bylam u lekarza i mówi,ze to bakteryjna...dostałam leki na bakterie w jelicie jeden nifuroksazyd ale gastro mi zmienil ze wzgledu na karmienie piersią ...ale nie pamiętam nazwy...było lepiej ale za tydzien wrócilo...i znowu leki ..potem juz tylko pobolewalo...teraz jest ok...ale robie strasznie duże kupy :oops: (przepraszam za dosłownośc) a dużo nie jem.....

taką samą sytuację w lutym miałam rok temu....i tak co jakis czas sie pojawiają te biegunki.....

jesli chodzi o wyniki to morfologia ok..OB 17 CRP w normie .....a na Clostridium difficile, Yersinię, Celiakię nigdy nie bylam badana...krew utajona nie robie bo mam po porodzie hemoroidy i czasem dokuczają....

czy takie badania można zrobić samemu?? czy znowu potrzebna kolonka???

Kolonoskopie robilam prywatnie bo w całym poznaniu do konca roku podobno nie ma limitów....

Dziękuje i przepraszam,że zawracam głowę ..jestem ciekawa co mi lekarz powie.....musze sie zapisac prywatnie bo na NFZ to pod koniec roku....

Baby a jak TY się czujesz pisałam do Ciebie PW :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 05 kwie 2014, 11:37

Truskawka, wydawało mi się że Ci odpisywałam - napiszę raz jeszcze :) Co do badan owszem możesz wykonać je na własną rękę ale niektóre to są kosztowne badania. Najlepiej by było położyć się do szpitala na diagnostykę bo te biegunki i bóle jak piszesz nawracają więc dobrze nie jest. Na Twoim miejscu poszłabym do lekarza pierwszego kontaktu i prócz skierowania na badania krwi (morfologia z rozmazem, OB, CRP, żelazo itp), posiewów stolca wzięłabym skierowanie do poradni gastrologicznej. Dzięki temu juz na pierwszej wizycie u gastrologa miałabyś jakiekolwiek wyniki badań - punkt zaczepienia. Kalprotektyna jest bardzo dobrym badaniem ale drogim lecz jeśli masz możliwość wykonania go polecam.

Awatar użytkownika
Truskawka
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Truskawka » 07 kwie 2014, 08:31

Baby pisze:Truskawka, wydawało mi się że Ci odpisywałam - napiszę raz jeszcze :) Co do badan owszem możesz wykonać je na własną rękę ale niektóre to są kosztowne badania. Najlepiej by było położyć się do szpitala na diagnostykę bo te biegunki i bóle jak piszesz nawracają więc dobrze nie jest. Na Twoim miejscu poszłabym do lekarza pierwszego kontaktu i prócz skierowania na badania krwi (morfologia z rozmazem, OB, CRP, żelazo itp), posiewów stolca wzięłabym skierowanie do poradni gastrologicznej. Dzięki temu juz na pierwszej wizycie u gastrologa miałabyś jakiekolwiek wyniki badań - punkt zaczepienia. Kalprotektyna jest bardzo dobrym badaniem ale drogim lecz jeśli masz możliwość wykonania go polecam.
je juz łażę do gastrologa....
zaliczyłam juz kilku i jak widać skutek taki....:(
kazdy lekarz do d.... nie wazny pacjent sama juz nie wiem co mam robić..
a prywatnie strasznie drogo....

Obrazek

Awatar użytkownika
Miki
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie

Polip rozrostowy

Post autor: Miki » 18 maja 2014, 19:25

Witam!

Do lekarza idę za tydz. w wynikami histopatologicznymi. Wynik pseudopolipa wstępnicy - polip rozrostowy. Ktoś miał co podobnego?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”