Powiększona śledziona

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Powiększona śledziona

Post autor: Nibiru » 13 lut 2014, 12:08

Miałem dzisiaj USG i niby mam powiększoną śledzionę.
"Śledziona jednorodna powiększona o śr. 58,9 MM"

hmm to jaka jest prawidłowa średnica ??
Wydaje mi się że powinna wymiary podać a nie średnicę.
Nie znam się na tym ale co mi po średnicy. Są jakieś normy średnicy ??

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Re: Powiększona śledziona

Post autor: Nibiru » 13 lut 2014, 13:32

_Ray_ pisze:z jakiego powodu miales usg?
jaka masz morfologie?
Z powodu układu moczowego (aktualnie mój największy problem zdrowotny - zapal. prostaty, bóle pleców po oddaniu moczu itp)
USG było na NFZ w przychodni rodzinnej. Mało wiarygodnie (własne odczucia) wyglądała ta babka od USG ;) , w ogóle dziwi mnie podawanie wymiaru śledziony w średnicy.
Ostatnie wyniki krwi miałem 15 stycznia były wtedy idealne.
W międzyczasie brałem klindamycyne, może ona zaburzyła coś w obrazie krwi, co wpłynelo na wielkość śledziony ;), ale od 1 stycznia jej nie biorę więc chyba wszystko powinno wrócić do normy nawet jakby zrobiła jakieś zaburzenia w obrazie krwi. hmm. Terz od dwóch dni biorę Xifanax ale on działa tylko na śluzówkę jelit więc wątpie że to to. Może w ogóle ta śledziona jest w normie a babeczce się coś porąbało ;) Szukam po necie na temat wielkości śledziony w średnicy ale nic znaleźć nie mogę.
Pozostaje znowu prywatne USG i weryfikacja tego badania.
Po lekarzach to jak po "szamanach" u jednego wyjdzie to u drugiego co innego. Ręce opadają.

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Post autor: Gosieńka » 13 lut 2014, 14:36

Mi też kiedyś tam dawno temu wyszło w badaniach, że mam powiększoną śledzionę. Co jakiś czas robię sobie USG brzucha i wychodzi na to, że się zmniejsza, aczkolwiek bardzo wolno. Kiedyś rozmawiałam z lekarką i mi powiedziała, że powiększona śledziona może powstać np. w skutek mocnego uderzenia. Ogólnie to jak się z nią konsultowałam to wyszło na to, że z taką powiększoną śledzioną nic się nie robi. Z chirurgiem też rozmawiałam i też uznał, że nic z tym nie muszę robić :razz:

Ogólnie tylko trzeba uważać, aby jakiś sportów wyczynowych nie uprawiać, bo w razie wypadku i pęknięcia śledziony to może się to bardzo, ale to bardzo źle skończyć bo mogą nie zdążyć uratować z powodu krwotoku.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 13 lut 2014, 16:52

kiniaB85 pisze:Mi też kiedyś tam dawno temu wyszło w badaniach, że mam powiększoną śledzionę. Co jakiś czas robię sobie USG brzucha i wychodzi na to, że się zmniejsza, aczkolwiek bardzo wolno. Kiedyś rozmawiałam z lekarką i mi powiedziała, że powiększona śledziona może powstać np. w skutek mocnego uderzenia. Ogólnie to jak się z nią konsultowałam to wyszło na to, że z taką powiększoną śledzioną nic się nie robi. Z chirurgiem też rozmawiałam i też uznał, że nic z tym nie muszę robić :razz:
We wtorek umówiłem się na prywatne USG, zobaczymy czy tam też wyjdzie powiększona.
Pamiętasz jakie miałaś wielkości śledziony ??
W USG z sierpnia 2013 miałem 10,6 x 4,2 cm, czyli raczej prawidłowa, bo nikt nic nie mówił że jest powiększona.
W USG dzisiaj cytuje "ŚLEDZIONA JEDNORODNA POWIĘKSZONA ŚR. 58,9MM"

może źle to czytam śr. to nie średnica ale co hehe bo chyba nie powiększona o średnio ... bo brakuje "o" hehe, zresztą jakby było średnio to nie z dokładnością taką jak tu. No nic może wyliczyła babeczka jednak tą średnicę ;)

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽

Post autor: Gosieńka » 13 lut 2014, 21:05

Pamiętasz jakie miałaś wielkości śledziony ??
Na opisie z ostatniego badania napisali mi tylko: śledziona jednorodna nieco powiększona. Niestety nie podali mi tam żadnych konkretnych wartości, tylko zamieścili same zdjęcia. Ale lekarka podczas badania porównała wielkość tej mojej śledziony z wcześniejszymi wynikami badań i stwierdziła, że się zmniejsza, także nie muszę się niczym martwić.
_Ray_ pisze: kiniaB85, ja bym się starała szukacz przyczyny.ppwiekszona sledziona zle mi sie kojarzy.
ja też na początku byłam tym trochę przerażona, bo nie wiedziałam jak to się leczy, albo co z tym się robi, ale rozmawiałam i z moją lekarką prowadzącą i z chirurgiem i oboje mnie uspokoili. Na ogół nic się z tym nie robi bo nie jest to niebezpieczne dla życia. Groźne by było w przypadku gdyby się miało jakiś wypadek i gdyby pękła ta śledziona, bo wtedy można się bardzo szybko wykrwawić. Ja regularnie co pół roku idę sobie do lekarza i robię USG brzucha, także cały czas mam ją pod kontrolą. Ale w moim przypadku wszystko idzie w dobrym kierunku i pewnie za jakiś czas wróci ona do prawidłowych rozmiarów, także w ogóle się tym nie przejmuję.

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽

Post autor: Gosieńka » 13 lut 2014, 22:19

_Ray_ , hmm ... troszkę mnie teraz wystraszyłaś :smutny: . Widzę, że będę musiała jakoś bliżej przyjrzeć się tej sprawie.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 14 lut 2014, 00:20

_Ray_ pisze:Nibiru, ktoś badał ci brzuch jak bardzo ci ona wystaje spod łuku żebrowego?
Nikt nie badał, sam przed chwilą próbowałem ale za bardzo mi to nie wychodzi :P Czuję delikatny ból przy badaniu, więc chyba jest powiększona.
Ogólnie nic nie wystaję optycznie ;) jedynie żebra ;) więc chyba aż tak powiększona nie jest ;)
_Ray_ pisze:jesli ma srednice 5.8 cm to nie jest powiększona.
na moje oko chodzi o slowo średnio.
No właśnie dziwnie to babeczka napisała. Jakby faktycznie napisała średnio o 5,8 cm to OK ale ona podała średnio o 5,89 cm , aż taka dokładna ta "średnia" ;) ?. Szkoda że nie podała wymiarów, albo sam nie zapytałem, dopiero w domu się temu przyjrzałem.

We wtorek mam USG prywatne zobaczymy ile faktycznie ma wymiaru.
Lista przyczyn powiększonej śledziony jest spora jak czytałem: od zwykłej infekcji bakteryjnej, wirusowej, poprzez boreliozę, choroby układowe, toczeń, po choroby nowotworowe.
Trzeba to faktycznie zbadać, przyjrzeć się dokładniej i kontrolować.

[ Dodano: 25-02-2014 ]
Dzisiaj miałem USG, śledziona w normie. Więc albo tamtej babeczce coś się pomieszało albo jakieś pasożyty mi wchodzą do organów i je powiększają ;)

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”