wynik badania histopatologicznego - pomoc w interpretacji

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie

wynik badania histopatologicznego - pomoc w interpretacji

Post autor: palula88 » 21 sty 2014, 18:10

W koncu sie doczekalam wynikow.. co o nich sadzicie? Lekarz, ktory mi je wreczal powiedzial ze wyniki nie potwierdzily crohna ale tez go nie wykluczyly i ze jego zdaniem wszystko idzie w tym kierunku i z czasem przerodzi sie to w crohna.

1.Wycinki z nacieku na zastawce Bauhina i w jelicie kretym
2. Wycinki z nacieku esicy.

Rozpoznanie.

1.2 W preparatach fragmenty blony sluzowej jelita grubego o zachowanej architektonice z mieszanym naciekiem zapalnym z tworzeniem ropni kryptowych. Blaszka wlasciwa nie jest pogrubiala i nie wykazuje zmian typu basal plasmacytosis. Jeden wycinek obejmuje zarnine zapalna w odrebie ktorej widac pojedyncze ziarniniaki zbudowane z komorek nablonkowatych. Obraz mikroskopowy nie jest w pelni charakterystyczny dla choroby Crohna. Dysplazji ani utkania nowotworowego nie stwierdzono.

Obraz bardziej sugeruje crohna czy wrzodzejace zapalenie jelit, a moze jeszcze cos innego?
Ropnie kryptowe charaktyrystyczne sa dla wrzodzejacego zapalenia jelit a ziarnina dla crohna eh...

grzegorzjanicza
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Re: wynik badania histopatologicznego - pomoc w interpretacji

Post autor: grzegorzjanicza » 22 sty 2014, 22:01

Wynik biopsji rzadko kiedy potwierdza pewną diagnozę. Jeśli masz zmiany w jelicie krętym, to nie będzie to WZJG bo ono zajmuje jelito grube, a nie cienkie
Crohn może wystąpić na całej długości przewodu pokarmowego

Najważniejszy w kolonoskopii jest obraz i opis badania. Z nim udaj się do gastrologa, a w miarę możliwości zrób tez dodatkowe badania jak kalprotektyna w kale, asca, enterografia
to moze pomoc w postawieniu diagnozy, ale troche kosztuje
Encorton 40mg
Entocort 9mg
Helides 40mg
Pentasa granulat 2g
Acidum folicum richter 15mg
Enteromax 1kaps.
Salofalk czopki 1g

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽

Post autor: palula88 » 23 sty 2014, 10:38

Po czym poznac czy stan zapalny jest bardzo zaawansowany czy nie? Widzialam ze u niektorych jest wzmianka o tym u mnie niestety nic na ten temat nie wspomniano.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽

Post autor: palula88 » 25 sty 2014, 11:38

Żabusia, nie martwi ale ciekawi bo jest czarno na bialym ze stan zapalny jest, a nie jest napisane jak bardzo zaawansowany, a chyba w jakims stadium musi byc.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 25 sty 2014, 15:05

palula88 pisze:ale ciekawi bo jest czarno na bialym ze stan zapalny jest, a nie jest napisane jak bardzo zaawansowany,
w opisie kolonki lekarze różnie piszą,jedni dodaja opis aktywności klinicznej z nr np.S1 czy E1 a inni tylko opisuja co widzą.
Podobnie z opisem hispat.
Czasem myśle,że albo pod tym ukrywa sie rutyna lekarza,albo strach myśleć,ale nie do końca douczenie,pewnie najczęściej lenistwo.
Tak przy okazji,lekarzy wszystkich powinni uczyć komunikacji z pacjentem na każdym etapie,to powinno byc dla nich priorytetem.

Stan zapalny oznacza ,ze remisji nie ma :wink: trzeba zintensyfikowac leczenie.
U mnie zawsze lekarz bez wzgledu na to co wpisze w opis,mówi co widział.
Najgorsze co usłyszałełem,to : ma pan zniszczone jelito.
W ten sposób facet mnie zdołował praktycznie nic nie mówiąc . :mad:
Tyle to ja sam wiem po tym jak sie czuje.
Lekarz w szpitalu,czyli zrobił co miał i zapomniał,nie jestem jego pacjentem. :mad:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽

Post autor: palula88 » 25 sty 2014, 18:44

Niestety wiem ze remisji nie ma bo czuje to po sobie - bol brzucha i sluz w stolcu. Z wynikami dopiero za tydzien do lekarza co i tak jest sukcesem (chora sluzba zdrowia) wiec dopiero wtedy zostana wlaczone jakies leki.. bo poki co nie mam zadnych...

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”