proszę o perzetłumaczenie i poradę

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
dash29
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

proszę o perzetłumaczenie i poradę

Post autor: dash29 » 12 lip 2006, 21:27

czy ktoś mógłby mi powiedzieć co to dokładnie znaczy-colitis ulcerosa activa cum dysplasia levis focalis(szczególnie od słowa cum...); i o co chodzi w następującym opisie-fragment błony śluzowej jelita z obfitym naciekiem zapalnym ,zaburzeniami architektoniki krypt i obecnością ropni kryptowych.
dash29

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Re: proszę o perzetłumaczenie i poradę

Post autor: Tomy » 12 lip 2006, 22:46

Dash, ja nie znam łaciny (znaczy tej właściwej nie znam :) ), tu specjalistką jest Ranka, ale ostatnio chyba wypoczywa. Miałem podobny wynik z wycinków, dlatego to akurat wiem. To u Ciebie znaczy - CU aktywne z dysplazją ogniskową małego stopnia.

Co do dalszego opisu po polsku, to się nie znam i nie będę się wymądrzał. Ogólnie CU jest w tym fragmencie w rozkiwcie. Po tym znalezieniu dysplazji, będą Cię chcieli częściej badać, bo to trzeba obserwować. Ale ogólnie nie najgorzej :)

dash29
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: dash29 » 13 lip 2006, 07:45

ok.dzięki tomy. a co to jest dokładnie dysplazja...
dash29

Misia

Post autor: Misia » 13 lip 2006, 09:26

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

dash29
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: dash29 » 13 lip 2006, 10:02

czyli cu activa cum dysplasia levis focalis może być zmianą przednowotworową? czy to jest groźne i jak to leczyć? czy ktoś wie co oznacza opis po polsku o którym pisałem wyżej?

z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi. czy jeśli po pewnym czasie brania leków salofalk i salazopyrin a ostatnio asamax zniknęla krew ( ale bóle itd są dalej ) to jest to znak że jest lepiej? czy zmiany w wątrobie to normalka(steatosis hepatis)?
dash29

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 13 lip 2006, 11:46

He he, mój poprzedni post też chciałem zakończyć tak jak Misia "nie panikuj", ale po sobie wiem, że jak to słyszałem, właśnie po podobnych wynikach, to wtedy dopiero zaczynałem panikować. A powodu do paniki naprawdę nie ma.

To co Misia napisała o dysplazji to sama prawda (jak zwykle zresztą :)). To wszystko powinien dokładnie wytłumaczyć Ci lekarz. Z mojego doświadczenia wiem, że lekarze, jeżeli chodzi o dysplazję, plączą się w zeznaniach. Chodzi o to, że w naszych chorobach występuje stan zapalny, który zmienia obraz mikroskopowy komórek warstwy nabłonkowej. I na tej podstawie zresztą, odbywa się potwierdzanie wcześniejszych objawów CU w badaniach hist.-pat. wycinków. Wtedy wiadomo, na jakim etapie jest rozwój CU (u Ciebie colitis ulcerosa activa). Zdarza się, że ten obraz jest bardzo podobny do początków zmian nowotworowych, czyli dysplazji. Ale tą dysplazją właściwą nie musi być. Lekarze nazywają to dysplazją zapalną, albo pseudodysplazją. Ten obraz może się zmienić, wraz z ustąpieniem stanu zapalnego. Gdyby to była dysplazja właściwa, to stan zapalny by się cofnął, a komórki dalej wyglądałyby na dysplastyczne. Ale patolog nie może napisać ”wygląda mi to na dysplazję, ale nie jestem pewny, poczekajmy”. Dlatego wprowadzono klasyfikację dysplazji w trzech stopniach: małym, średnim i wysokim. Mój doktor twierdzi (i znalazłem tego potwierdzenie w literaturze), że dysplazja małego stopnia (ta właściwa) może cofnąć się samoistnie. Pozostałe już nie. Tłumaczył mi to tak, że jeżeli występuje dysplazja, to znaczy, że nowotwór tam się na pewno rozwinie i tu „nie ma zmiłuj”, trzeba coś z tym robić. Ale tylko, jeżeli jest to dysplazja właściwa. Z kolei biegła sądowa, z którą rozmawiałem niedawno twierdzi, że wskazaniem do operacji jest dopiero dysplazja wysokiego stopnia. Dlatego napisałem, że lekarze plączą się w zeznaniach :wink:

Te zmiany rozwijają się bardzo wolno. Ryzyko powstania dysplazji rośnie wraz z czasem trwania choroby, dlatego przyjmuje się, że po 8 latach, konieczne jest wykonywanie kolonoskopii raz w roku. Jeżeli w takim badaniu znajdzie się ognisko dysplazji, to trzeba to obserwować i dlatego przeprowadza się częste kolonoskopie kontrolne (u mnie co pół roku). Jeżeli w dwóch lub trzech kolejnych badaniach kontrolnych potwierdza się dysplazję, wtedy jest to wskazaniem do leczenia chirurgicznego w trybie planowym, w postaci całkowitego usunięcia jelita grubego z wykonaniem zbiornika jelitowego J-pouch i ileostomią czasową i w drugim etapie przywrócenie ciągłości przewodu pokarmowego. Wtedy uznaje się, że CU zostało całkowicie wyleczone (no nie może być inaczej, bo niby gdzie miałoby się rozwijać :lol: ), a choroby towarzyszące np. stawów czy wątroby mogą jednak dalej pozostać.

U mnie stwierdzono dysplazję średniego stopnia w listopadzie, w następnym badaniu w styczniu dysplazji nie znaleziono, a na wyniki z wycinków z kolonoskopii z ub. piątku właśnie czekam. Ale ja mam już 11 lat praktyki z colitisem. U Ciebie zdiagnozowano CU niedawno, dlatego tym bardziej trzeba podejrzewać, że jest to dysplazja zapalna i nie ma powodu do paniki :)

Jeżeli po lekach zniknęła krew, to jest to oczywisty znak, że jest lepiej i że leki działają.
Jesteś chyba pierwszą osobą na tym forum, która pisze o zmianach w wątrobie w związku z CU, to wychodzi, że jest to rzadkie. Cos o tym pisała wczoraj Mutti, ale bez związku z CU, ale wygląda na to, że da się z tym żyć. Ja znalazłem jedynie na stronach J-Elity w dziale "Powikłania jelitowe" jedno zdanie "W wyniku nasilonego wchłaniania toksyn jelitowych przez uszkodzoną błonę śluzową jelita, może dojść także do stłuszczenia wątroby". To wychodzi, że wraz z poprawą stanu jelita, powinien też poprawić się stan wątroby :)

dash29
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: dash29 » 13 lip 2006, 12:14

wielkie dzieki tomy za odowiedź. z tego co zrozumiałem to to co mam może a niekoniecznie musi w czasie przerodzić się w nowotwór. wszystko zależy od leków, diety i dalszego przebiegu choroby. dlatego w sposób ciągły należy badać wyniki krwi, robić kolonoskopie itd. a odnośnie steatosis to nie wiem czy to wynik cu czy sprawa niezwiązana z tym

pozdrawiam
dash29

dash29
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: dash29 » 13 lip 2006, 12:24

a czy ktoś wie co dokładnie oznacza to co napisałem wyżej (chodzi o krótki opis rozpoznania-po polsku). nie wiem czy to ma wpływ ale ogromne bóle brzucha miałem już mając 19-20 lat czyli ok 10 lat temu. tylko wtedy nie zauważyłem krwi a nikt nie zdiagnozował tego odpowiednio. zrobiono tylko zwykłe usg które nic szczególnego nie pokazało. czy to mógł być początek cu? te bóle były tak silne że ledwo wytrzymywałwm
dash29

Alicja
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Alicja » 13 lip 2006, 14:37

Zaburzenia architektoniki krypt i ropnie w kryptach są typowe dla cu - tak mi mówił jakiś lekarz (moja córka też miała to w opisie)

Misia

Post autor: Misia » 13 lip 2006, 15:42

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 13 lip 2006, 16:43

cum sie nie przejmuj to znaczy "z" focalis znaczy, żę zmiany są ogniskowe a "levis" nie wiem i moja doktorka tez nie wie, a słowniki w domu.
Reszta zsotała wyjaśniona.
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

dash29
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: dash29 » 13 lip 2006, 17:00

ok dzięki. jak coś to spytam rankę o to.chyba że jakoś zuważy to co napisałem
dash29

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 15 lip 2006, 17:58

Levis znaczy : mały, nieznaczny, więc się nie przejmuj.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 22 lip 2006, 17:46

colitis activa=wrzodziejace zapalenie jelita w stadium aktywnym
cum=z
dysplasia=dysplazja(kontroluj sie chlopie)
levis=??
focalis=ogniskowe

ogolnie to tak jak napisali poprzednicy ale..kontrolum sie bo dysplasja to nic przyjemnego.nie chce sytraszyc ale to moze prowadzic do raka.takze kontorl i kontrol!!!pozdrawiam<tylko bez paniki>
Obrazek

dash29
Debiutant ✽
Kontakt:

odpowiedź do ranki

Post autor: dash29 » 24 lip 2006, 10:18

czyli generalnie cu activa cum dysplasia levis focalis to jeszcze nic bardzo groźnego ale nie należy tego lekceważyć?!a czy wiesz o co chodzi w opisie który napisałem poniżej tego opisu po łacinie?
dash29

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”