Kwaschlonne? Pomoc w interpretacji

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Yamato
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Kwaschlonne? Pomoc w interpretacji

Post autor: Yamato » 01 sie 2012, 13:02

Hej,

Kilka miesięcy (4?) temu udało mi się w końcu zejść ze sterydów (nie udawało mi się to przez ok 2 lat). Pojawiło się trochę więcej luźniejszych stolców, więc lekarz prowadzący polecił mi brać Loperamid, wszystko w miarę się uspokoiła, 2-3 stolce uformowane ale pojawiało się trochę krwi. Jako, że lekarz mówił że Loperamid jest bezpieczny, ale i tak nie powinno się go dłużej brac, wiec przerwałem po około miesiącu. Po odstawieniu miałem ostrzejszy ból brzucha (podobnie miałem przy odstawianiu sterydów) ale minął po około 24h, teraz znów mam luźne stolce, od 4 do 7 razy dziennie (w zależności co zjem) Pojawia się krew np. rano po 2 pierwszych stolcach trzeci jest taki poszarpany różowy - ale to nie codziennie, ale 1-2 razy w tygodniu. Pojawia się też trochę wzdęć, ogólne samopoczucie jest dobre nawet bardzo dobre, brak jakiś bólów brzucha (1-2 w tygodniu coś tam zaboli). Ale nie raz przed stolcem pojawia się ból brzucha.

Ogólnie, to kontaktowałem się z lekarzem prowadzącym i mówił, że jeśli nie przejdzie to powinienem znów wrócić do Loperamidu. (wstępny termin kontroli mam we wrześniu) Oprócz tego biorę jeszcze Imuran (3x1).

2 tyg. temu zrobiłem badania krwi, wszystko jest w miarę ok. Tylko Ob 20 i kwasochlonne 12 jest poza normą (żelazo, limfocyry są na granicy).

Pytanie mam następujące, co oznaczają kwasochłonne ? Czy powinienem robić jakieś dokładniejsze badania kału/krwi?

Co z Loperamidem? Czytałem tutaj na forum, że raczej nie powinno się go brać dłużej i inni lekarze odradzają go.

P.S. Jestem uczulony na salicylany, dlatego nic konkretnego oprócz Imuranu nie przyjmuje.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
Zdrowy inaczej od 10 lat ;)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Kwaschlonne? Pomoc w interpretacji

Post autor: maggie0278 » 01 sie 2012, 13:45

Yamato pisze: biorę jeszcze Imuran (3x1).
ale ile bierzesz ? 3x 25mg, 3x50mg czy jak ?

Kwasochłonne o które pytasz to białe krwinki kwasochłonne
(eozynocyty, granulocyty kwasochłonne) ich normy to: 0,1–0,3 K/µl (G/l) lub 0-0,45 x 109/l. Każde laboratorium może mieć swój system do oznaczania i swój indywidualny zapis norm.
Piszesz, że :[quote="Yamato"] kwasochlonne 12 jest poza normą (żelazo, limfocyry są na granicy).
[/quote] ale powyżej normy, czy poniżej ?
Zwiększenie liczby eozynofili może być wywołane chorobami alergicznymi (astma, katar sienny) albo pasożytniczymi, choroby krwi, zażywanie pewnej grupy leków (penicyliny).
Natomiast obniżenie ich liczby może być wynikiem zakażenia, urazu, oparzenia a nawet zwiększony wysiłek fizyczny może być przyczyną.
A na granicy są limfocyty czy leukocyty , bo te ostatnie mogły obniżyć się na skutek immunosupresji (Imuran).
Loperamid/Laremid/Immodium/Stoperan można używać okazjonalnie i rzadko a na pewno nie przewlekle, nawet w przeciwwskazanich jest , że w przypadku CU i CD raczej nie wolno. Dużo zależy od tego w jakim stanie jest jelito, czy nie ma przewężeń, jak w ogóle wygląda ono makroskopowo, gdyż czasami wręcz powinno się unikać zwolnienia perystaltyki jelit, jaką dają te leki.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Yamato
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Re: Kwaschlonne? Pomoc w interpretacji

Post autor: Yamato » 01 sie 2012, 14:18

Dzięki za rzeczową odpowiedź :)

Imuran przyjmuje 3x50mg

Kwasochłonne 12 (max to 5, minimum 1) więc mam ich za dużo.

Kilka dni temu zrobiłem badania na Clostridium difficle ponieważ wydawało mi się, że mam podobne objawy jak miałem tą bakterię jakieś 8 miesięcy temu, ale wynik wyszedł ujemny.
Zdrowy inaczej od 10 lat ;)

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”