pANCA i cANCA

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Agula84
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: małopolskie

pANCA i cANCA

Post autor: Agula84 » 16 cze 2011, 21:19

Zrobilam sobie takie badania
pANCA i cANCA i ich u mnie nie wykryto- to dobrze???

badania ASCA w Z. nie ma i dopiero w lipcu je zrobie jak bede u rodzicow.

CZy to dobrze ze nie ma tych przeciwcial???
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2014, 21:56 przez Agula84, łącznie zmieniany 2 razy.
Agula 84 :)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: pANCA i cANCA

Post autor: maggie0278 » 16 cze 2011, 21:42

Agula84

Pewnie, że dobrze bo podwyższone przeciwciała ASCA i/lub ANCA mogą świadczyc o NZJ.
U dorosłych obecność ASCA przy braku ANCA może wskazywać na CD a odwrotnie zaś na CU. Tyczy się to dorosłych i młodzierzy, bo w przypadku dzieci do lat 5 dodatni wynik testu pANCA może jedynie świadczyc za rozpoznaniem NZJ o wczesnym początku. (z Informatora).

Jednak nie ma reguły gdyż moja córka też ma obydwa te przeciwciała ujemne a rozpoznanie CU. Badanie serologiczne są tylko kolejnym ogniwem, z pośród wielu innych (bad.endoskopowe, histopatologiczne, radiologiczne, USG) pomocnym w stawianiu pełnej diagnozy ale nie jedynym.
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 17 cze 2011, 12:08

czyli tak Bogiem a prawda dopiero jak zrobie ANCA to bede wiedziec na czym ewentualnie stoje...

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 17 cze 2011, 15:14

Agula84
Będziesz wiedzieć więcej,ale tak jak pisałam te badania serologiczne to nie wszystko, to jedna część składowa a liczy się całośiowa diagnoza, z uwzględnieniem objawów klinicznych i całej gamy wyżej wymieniowych badań.
U nas moja mama się cieczyła, że zaróno ASCA jaki ANCA okazały się ujemne,ale co z tego jak histopat. i obraz makroskopowy zdecydowanie wskazywał na CU.
Życzę Tobie, żeby przeciwciała wyszły ujemnie i żaden rodzaj NZJ Cię nigdy nie dosięgnął :wink:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU

Post autor: obyty.z.cu » 17 cze 2011, 15:34

Agula84 pisze:czyli tak Bogiem a prawda dopiero jak zrobie ANCA to bede wiedziec na czym ewentualnie stoje...
sorki,ale tego nie wiadomo.... może będą potrzebne dalsze badania.
Wiec tak po prawdzie,Boga bym do tego nie mieszał :oops: :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 17 cze 2011, 19:36

obyty.z.cu, ja juz mialam wiekszosc badan ktore moglabym miec. Nie bede tu przynudzac i swojej pasjonującej historii meczyc znowu, jedyne co wyszlo nie do konca tak, to histo pat ktory swiadczy o skapym stanie zapalnym zlozonym z komorek wystepujacych w stanie zapalnym- tak, wiem, dziwnie to brzmi, ale tak mi interpretowali gastrolodzy, reszta badan zawsze w normie.
Wiec teraz robie sobie badania dodatkowe ktore byc moze potwierdza ze moja choroba to ibs, a nie NZJ :) co daj Boze ;) :oops:

Agula84
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Agula84 » 11 kwie 2014, 21:41

podbijam moj temat po 3 latach. Otóz wyszło mi w badaniu
pANCA dodatni
cANCA ujemny

Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał o typie świecenia pANCA w mianie 1:10.

Czy norma to ujemny dla pANCA? Labboratorium nie podaje norm, zaleca dalsze badania.

Wikpedia podaje jakies dziwne liczby.

3 lata temu oba wyniki byly ujemne ale laboratorium bylo inne. Czy ktoś ma jakies sugestie?
czy 1:10 to duzo?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”