Enterografia MR

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
stillla
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u partnera
województwo: śląskie

Enterografia MR

Post autor: stillla » 26 lis 2010, 08:19

Witam,

Poniżej opis z MR mojego męża. Czy taki wynik może byc podstawą zmniejszenia dawki budesonidu do 6 mg i Imuranu? Z opisu wynika, że stan zapalny jest dalej aktywny, więc nie rozumiem dlaczego te zmniejszenie dawki. Lekarz w szpitalu za wiele mężowi nie powiedział, a mój mąż jest taki, że się nie dopytuje. A mnie to martwi więc chciałabym się chociaż na forum trochę dowiedzieć. Wizytę u lekarza prowadzącego mamy dopiero w styczniu :(

"Rejon zastawki krętniczo-kątniczej bez cech wyraźnego pogrubienia ścian, na około 10cm od poziomu zastawki - jelito kręte wieloogniskowo o zaplenie pogrubiałej ścianie z wtórnym zwężeniem światła, aktualnie bez cech wyraźnych prestenotycznych poszerzeń.
Długość dwóch najbardziej wyraźnie zmienionych zapalnie odcinków dystalnego jelita krętego wynosi około 20 i 5 cm.
Podejrzenie drobniejszych pozapalnych pogrubień ściany jelita cienkiego zlokalizowanych w podbrzuszu środkowym.
Po dozylnym podaniu kontrastu widoczne intensywniejsze wzmocnienie ścian opisywanych kulkuogniskowych zmian zapalnych jelita krętego z widocznym objawem grzebienia sugerującym zmiany aktywne, nieco intensywniejsze wzmocnienie rejonu zastawki krętniczo-kątniczej.
Nieco gorsze rozprężenie pętli jelita czczego bez nieprawidłowych wzmocnień pokontrastowych w ich rzucie.
Miernie wieloogniskowo powiększone węzły chłonne krezkowe w osi długiej do 10 mm.
Podwójne zagięcie wątrobowe, jelito grube bez chech patologii.
Wnioski:
Kilkuogniskowe zmiany zapalne obejmujące zwłaszcza dystalny odcinek jelita krętego."

Z wypisu morfologia w normie, koagulologia też, CRP 2.0 (najniższe jakie miał do tej pory),
Poza normą jest:
Kreatynina - 0,7 (norma od 0,84)
Białko - 6,5 (norma od 6,6) - miesiąc temu było 5.1
Aminitransferaza alaninowa - 86 (norma do 45) - miesiąc temu było 17
Mąż: CD (Mikroskopowo nie potwierdzony)
Leki:
Budenofalk 1x1 Pentasa 3x2, Imuran 50mg 1x2, Controloc 40mg, Omega 3, Sanprobi/Trilac
Wzrost: 183 cm, waga 71 kg.
Początek choroby: 2007/2008

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Enterografia MR

Post autor: Mamcia » 26 lis 2010, 16:26

Wyniki się poprawiły, ale remisji nie ma. Nie wiek skąd taka decyzja, skoro badania są OK. Podniesiony nieznacznie ALAT nie jest powodem do zmiany kuracji. Tym bardziej dziwne jest zmniejszanie dawek obu leków od razu.
W leczeniu jest taka filozofia, że jak jest dobrze to starać się nie ruszać. Tu jest lepiej, ale zmiany to nie tylko zwłóknienia pozapalne, ale także aktywny proces umiejscowiony szczególnie z końcówce j. krętego. Dawka 50 mgr AZA jest bardzo niska.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

stillla
Początkujący ✽✽

Post autor: stillla » 27 lis 2010, 17:53

Dziękuję Mamciu za odpowiedź.
Zastanawiam się czy na własną rękę nie powrócić do dawki 100 mg. Może w szpitalu coś im sie pomieszało z tymi dawkami :/ Próbowałam przyśpieszyć wizytę u naszego lekarza, ale się nie da :(
Co do Budesonidu zostaniemy przy dawce 6 mg, jeśli w najblizszym czasie się nie pogorszy.
Leki:
Budenofalk 1x1 Pentasa 3x2, Imuran 50mg 1x2, Controloc 40mg, Omega 3, Sanprobi/Trilac

Apophis
Debiutant ✽
Choroba: CD

Post autor: Apophis » 12 mar 2012, 01:51

Witam

Gdzie twój mąż miał wykonywane to badanko ENTEROGRAFIA MR. Szukam, szukam i nie umiem znaleźć żadnego ośrodka, które to badanie wykonuje na ŚLĄSKU. W HELIMEDZIE nie ma tego badania w wykazie. HMM gdzie to zrobić.

[ Dodano: 12-03-2012 ]
Szukam szukam i oprócz wawy nic nie znalazłem.... jechaliście aż do Warszawy ?

stillla
Początkujący ✽✽

Post autor: stillla » 13 mar 2012, 08:59

Badanie było robione w Helimedzie, w szpitalu na Ligocie w Katowicach.
Leki:

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: subzero » 13 mar 2012, 14:25

Ja również miałam wykonane na Ligocie to samo badanie, to bylo gdzies pol roku temu.

Apophis
Debiutant ✽

Post autor: Apophis » 13 mar 2012, 15:22

stillla pisze:Badanie było robione w Helimedzie, w szpitalu na Ligocie w Katowicach.
To pomyliliście nazwe w HELIMEDZIE WYKONUJĄ TYLKO I WYŁACZNIE ENTEROKLIZE A NIE ENTEROGRAFIE. Drugi raz dzwoniłem rozmawiałem z lekarzem i kierownikiem HELIMEDU.

W HELIMEDZIE NIE ROBIĄ ENTEROGRAFII !!!!!

Jestem 100% pewien tego co mówię dzwoniłem już po 6 ośrodkach zajmujących się wykonywaniem tomografii i reznonansu. W żadnym z nich nie wykonuje sie ENTEROGRAFII. Jak mogliście mieć coś wykonane jak tego nie ma ?????????????????????????? Widać słabo się interesujecie badaniami i chorobami !!

Sorry ale się zezłościłem bo wydzwoniłem mnóstwo żeby zweryfikować to co mówicie.

Przeczytajcie sobie tutaj
http://www.avi.med.pl/aktualnosci/?id=29

To jest jedna z niewielu pracowni gdzie jest robione to badanie. ALE NIE W HELIMEDZIE ANI NIGDZIE NA ŚLĄSKU. OBDZWONIŁEM WSZYSTKO.

POWIADAM NA ŚLĄSKU NIE ZROBICIE ENTEROGRAFII !!!

WPROWADZACIE W BŁĄD !!!!
Ostatnio zmieniony 13 mar 2012, 15:27 przez Apophis, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 13 mar 2012, 15:23

subzero, ale miałaś robioną enterografię MR? czy może enterografię TK? wiem, że w Helimedzie robili enterografię, ale TK. Chyba, że coś się zmieniło i robią już też MR.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2012, 15:32 przez taloca, łącznie zmieniany 2 razy.

Apophis
Debiutant ✽

Post autor: Apophis » 13 mar 2012, 15:29

Taloca napiszę jeszcze raz -> W HELIMEDZIE NIE MA ENTEROGRAFII jest NATOMIAST ENTEROKLIZA. 100% sprawdzone ze świeżej ręki. Nie wiem skąd ludzie biorą to co biorą, ale to jest fikcja wyssana z palca. NIE BYŁO I NIE BĘDZIE W NAJBLIŻSZYM CZASIE ENTEROGRAFII MR W HELIMEDZIE. TYLKO ENTEROKLIZA, która może być wykonana w TK lub MR ale w MR odradzają bo gorzej widać niż w TK.

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃

Post autor: taloca » 13 mar 2012, 15:33

Apophis pisze:Taloca napiszę jeszcze raz W HELIMEDZIE NIE MA ENTEROGRAFII jest NATOMIAST ENTEROKLIZA.
Teraz doczytałam w Kwartalniku to zapewne była enterografia TK która jest różnie nazywa między innymi enteroklizą TK. http://www.j-elita.org.pl/images/upload ... 2-2011.pdf str. 7
dlatego zapytałam czy TK czy MR. I na pewno dziewczyny się pomyliły nie MR a TK więc masz rację. I jeszcze sprawdziłam w cenniku Helimedu jest tam napisane enterografia TK (czyli zapewne enterokliza) http://www.helimed.pl/tomografia_komput ... ennik.html

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽

Post autor: subzero » 13 mar 2012, 19:45

Aż się wkurzyłam i zajrzałam do mojego wypisu z sierpnia:
http://desmond.imageshack.us/Himg638/sc ... res=medium

Może nie robią JUŻ, a może mam nieprawidłowo wpisany rodzaj badania na wypisie.
W każdym razie na pewno mialam rezonans, a nie tomografie (leżałam w tym tunelu), no i lekarz opisał badanie jako enterografia.
Więc się nie złość drogi użytkowniku, bo tu nikt Cie w błąd wprowadzać NIE CHCE.

stillla
Początkujący ✽✽

Post autor: stillla » 13 mar 2012, 19:53

mam przed sobą opis wykonanego badania.
w tytule - "MR jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej"
a dalej: "Badanie MR enterografia wykonano po doustnym podaniu 270 ml roztworu Lactulozy w przekrojach..."

Sama sobie tej nazwy nie wymyśliłam.
Obraźliwe komentarze możesz sobie darować.

Edit.
Widze że Subzero mnie wyprzedziła. U mojego męza jest tak samo na opisie.
Leki:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 13 mar 2012, 20:56

Drogi Apophis,
zanim zaczniesz krzyczeć wielkimi literami poczytaj na temat, na który się wypowiadasz. Wystarczyło zajrzeć do ostatniego kwartalnika, aby dowiedzieć się, że
Enterografia = enterokliza = enteroskopia = badanie TK lub MR z opcja jelitową.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Apophis
Debiutant ✽

Post autor: Apophis » 13 mar 2012, 22:39

Mamcia pisze:anim zaczniesz krzyczeć wielkimi literami poczytaj na temat, na który się wypowiadasz. Wystarczyło zajrzeć do ostatniego kwartalnika, aby dowiedzieć się, że
Enterografia = enterokliza = enteroskopia = badanie TK lub MR z opcja jelitową.
Tylko, że to co w Kwartalniku nie równa się temu co mówią lekarze w jednostkach wykonujących badanie. Wystarczy zadzwonić do HELIMEDU i zapytać się o ENTEROGRAFIE MR i dostanie Pani odpowiedź. TAKIEGO BADANIA NIE WYKONUJEMY. Potem może Pani zadzwonić do 5 kolejnych ośrodków w których jest ENTEROKLIZA TK a nie ma ENTEROGRAFII potwierdzi to lekarz i kierownik diagnostyki. Na koniec może Pani zadzwonić do http://www.avi.med.pl/aktualnosci/?id=29 w Warszawie gdzie ENTEROGRAFIA MR jest nowością i znacznie różni się od ENTEROKLIZY TK.

WNIOSKI:
ENTEROGRAFIA nie jest RÓWNA ENTEROKLIZIE mówią tak w każdym ośrodku diagnostycznym, nie wiem już komu ufać KWARTALNIKOWI czy LEKARZOM i KIEROWNIKOM OŚRODKÓW.

NATOMIAST SUBZERO I STILLA podali badanie o nazwie "MR jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej" co w ogóle jest ZUPEŁNIE INNYM BADANIEM NIŻ ENTEROGRAFIA CZY ENTEROKLIZA !!! O ILE MOŻNA PRZYRÓWNAĆ ENTEROGRAFIE DO ENTEROKLIZY to raczej nie przyrównywałbym do tego trzeciego badania. Bo już się tu trzy nazwy pojawiły.

Z tego wątku wynika że ENTEROGRAFIA=ENTEROKLIZA=MR jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej CO JEST RACZEJ NIEPRAWDĄ :neutral:

WEDŁUG MNIE OSTRO JEST TO WSZYSTKO NAMIESZANE

Teraz kolejne pytanie co jest dokładniejsze w ukazaniu zwężeń i pogrubień jelita cieńkiego
ENTEROKLIZA TK CZY RM ??? Rezonans czy Tomograf ???

Tak więc proszę niech w temacie wypowie się MAMCIA bo ma wiedzę, co dokładniej obrazuje zwężenia czy zmiany w okolicy kątniczo-krętniczej TOMOGRAF CZY REZONANS. W ośrodkach twierdzą że TOMOGRAF jest dokładniejszy bo jelita sie ruszają i rezonans może nie uchwycić wszystkiego. ALE MOŻE ZNOWU W BŁĄD WPROWADZAJĄ BO ZWARIOWAĆ MOŻNA KAŻDY CO INNEGO :neutral:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2012, 22:51 przez Apophis, łącznie zmieniany 3 razy.

Apophis
Debiutant ✽

Post autor: Apophis » 13 mar 2012, 23:04

Egzistenz pisze:Apophis, prosiłam o coś..
Nawet się oburzyć nie można :P na dezinformacje społeczną :neutral:

Jeszcze raz zadam pytanko:
Co dokładniej obrazuje zwężenia w jelicie cieńkim czy zmiany w okolicy kątniczo-krętniczej TOMOGRAF CZY REZONANS. W ośrodkach twierdzą że TOMOGRAF jest dokładniejszy bo jelita sie ruszają i rezonans może nie uchwycić wszystkiego. ALE MOŻE ZNOWU W BŁĄD WPROWADZAJĄ BO ZWARIOWAĆ MOŻNA KAŻDY CO INNEGO :neutral:

P.S

SUBZERO dzięki za wklejenie screenu fajny opis, przynajmniej wiemy jak takowy wygląda :) duży plus :)

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”