Jaskra

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Lawenda
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Jaskra

Post autor: Lawenda » 04 maja 2005, 11:26

Moi drodzy, mam pytanie dotycz?ce jaskry. Ostatnio by?am na badaniach okresowych u okulisty i pani doktor ogl?daj?c moje dno oka skrzywi?a si? co nieco i wys?a?a mnie na zbadanie pola widzenia w kierunku jaskry. Poczyta?am troche o tym schorzeniu i miedzy innymi czynnikami wywo?ujacymi wymieniono choroby autoimmunologiczne, do których poniek?d mo?na zaliczy? CD.
Interesuje mnie czy kto? z was ma podobny problem?
Twardym trzeba być nie miętkim...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Re: Jaskra

Post autor: Mamcia » 04 maja 2005, 14:27

Nic o tym nie czyta?am, co nie znaczy, ?e nie mo?e tak by?. Zadzwoni? do mojej pani doktor od jaskry (bo to swi?stwo mam) i postaram si? czego? dowiedzie?, a spraw? twoich bada? musimy obgada?
Mamcia

Awatar użytkownika
Lawenda
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Lawenda » 04 maja 2005, 14:45

oki :) zdzwonimy si?
Twardym trzeba być nie miętkim...

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Shima » 23 lut 2006, 23:28

No wlasnie..pytanie odnosnie jaskry--malo ze mam CD to jeszcze jestem w grupie ryzyka.Okulista powiedziala mi ze mam 80%szans zachorowania na jaskre tylko ze w wzgledu na dziedziczenie>ile %mi dojdzie jesli mam CD??
juz nie wiem do ktorego lekarza mam chodzic w pierwszej kolejnosci
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 lut 2006, 11:21

Z tego co wyczytałam to jaskra wtórna może zagrażac chorym na Nzj, szczególnie tym poddawanym długotrwałej sterydoteapii. Jest to skutkiem ubocznym działania sterydów, które podnoszą ciśnienie sródgałkowe.
Dodatkowe czynniki ryzyka w jaskrze to - niskie ciśnienie krwi, jaskra w rodzinie, i tak zwane zimne końcówki.
Na szczęście obecnie jaskra leczona nie grozi slepotą. Sama mam jedną z odmian i od ponad 6 lat (przy stałej klontroli i terapii) nic mi się nie pogorsza.
Ponieważ jaskta jest chorobą podstępną powinniście regularnie odwiedza okulistę i pamiętajcie, że nie zawsze jaskta wiąże się z podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym. konieczna jest ocena nerwu ocznego, pola widzenia oraz w razie podejrzenia badań takich jak np HRT.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 25 lut 2006, 00:06

sterydy och sterydy :evil:

zgadzam sie co do jaskry i wplyw sterydow na cisnienie :twisted:
oprocz jaskry wiele innych objawow ubocznych
z oczu to jeszcze zacma
Obrazek

Adam

Post autor: Adam » 06 mar 2006, 22:20

O kur... a ja jak na cos z bliska patrze albo troche przymkne oczy (ze zesy widze) to wtedy widze takie jakby czarne plamki, 1 troche jak takie "," ;/ jakby takie szare przezroczyste... a sterydy biore codziennie 1 budenofalk...

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: Shima » 27 mar 2006, 11:01

No tak....niskie cisnienie to u mnie hmmm...norma.
Czynnik rodzinny:ojciec ma jaskre i zacme(mial),dziadek to samo i pradziadek tez(w prostej lini!!)
A co to sa zimne końcówki??
Czyli wychodzi na to ze prawie bankowo :? :?
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

hindus
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Post autor: hindus » 27 mar 2006, 16:17

hmm z tego co wyczytałem to chyba zimne koncowki dłoni - czytaj palce ale nei wiem moge sie mylic :| poczekaj na ekspertow - to ze masz zwiekszone ryzyko nie znaczy ze bedziesz miec ;) ja tez sie łamałem ale od 2 tygodni nie mysle o tym i o dziwo np z sercem jest juz o wiele lepiej - zero kołatac itd a miałem taki okres ze mi kołatania sie pojawiały dziawnnie w ilosciach ok 40 pod wieczor w seriach i wiecej dzien w dzien - stres tez ma wpływ.

Adam

Post autor: Adam » 01 kwie 2006, 19:31

No to ja juz chyba mam bo widze jakby takie cos jakby mi do oka zesa wpadla ;/ takie jakby kropki i kreski czarne male a co do zimnych palcow to tez to mam :/. Tragedia, jeszcze mi tylko tego brakowalo...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 01 kwie 2006, 20:01

Nie pamikuj tylko idź do okulisy. jaskra w nzj jest powikłaniem żadkim i raczej późnym. Częściej zdarzają się zapalenia rogówki, tęczówki i leczy sie je miejscowo.
Mamcia

Awatar użytkownika
Beata714
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Beata714 » 27 sty 2007, 23:03

Ja tez mam problem z jaskra a wlasciwie z pseudo-jaskra.

We wrzesniu poszlam do okulisty z powodu szybkiego meczenia oczu. Sa bardzo wrazliwe na wiatr, swiatlo, zmeczenie. Badanie nerwu wzrokowego, pola widzenia, HRTII i GDx wskazuje na jaskre niskocisnieniowa, a wiec trudna do leczenia. Jednakze, jak mi okulista wytlumaczyl, jest pewnien niuans, ktory nie pozwala mu do konca stwierdzic, ze to jaskra. Raczej neuropatia krazeniowa spowodowana wlasnie zaburzeniami wchlaniania i nieoborami, co powoduje niskie cisnienie, a wiec klopoty z krazeniem, a wiec ,,zimne koncowki''. Pomimo regularnych badan kontrolnych w pracy nie wychwycono zmian, bo nastapily one bardzo szybko. Dwa lata temu , kiedy zglosilam sie do okulisty z problemem prowadzenia samochodu w nocy (razily mnie swiatla) uslyszalam, ze jest to zla akomodacja oczu spowodowana brakiem witaminy A. Pomimo brania witaminy bardzo regularnie, zmiany i tak mam w tej chwili ,,znaczace''.
Pozdrawiam Wszystkich

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 28 sty 2007, 07:32

ad. pseudo-jaskra
mam to samo w tej chwili oczy bardzo mi sie mecza i mam te same problemy, zaczelo sie od widzenia w nocy i prowadzenia samochodu , pozniej stuczne swiatlo, a teraz juz gorzej widze niezaleznie od pory.
Bylem u 4 oklulistow i zaden nic nie znalazl i doszli do wniosku ze to od komputera -.-
A ja wiem ze ma to zwiazek z CD ....
Objawia sie to rozczepieniem swiatla stucznego i ostroscia ktorej nie mozna poprawic soczewkami.

exa
Doświadczony ❃

Post autor: exa » 28 sty 2007, 09:36

jezeli, ktos potrzebuje namiary na dobrych lekarzy okulistow i sprawdzonych to moge podac, wstepnie, ze jest to prof. Gos, do ktorego trudno sie dostac, ale jest i syn (ktory takze na codzien pracuje na Wamie w Wawie), a w soboty przyjmuje w Lodzi, sa i uczniowie prof. Gosia, ktorzy sa sprawdzeni i sa swietni..

jak kogos interesuje to dajcie znak, a ja dowiem sie reszty.. :roll: pomogli juz paru moim bliskim :roll:
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
województwo: lubuskie
Kontakt:

Post autor: misiek1 » 28 sty 2007, 10:35

Prosze wyslij mi na priva z gory dziekuje
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Zablokowany

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”