Brak witamin B

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
BarBarella
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Brak witamin B

Post autor: BarBarella » 06 cze 2011, 09:35

Od roku cierpię na brak witamin B. Pojawiły mi się zajady i piekące oczy. Po suplementacji B2 wszystko przeszło. Mam też często swędzenie ciała i na to pomaga mi wit. B6. Czy jest jakiś związek między Crohnem a niedoborem wit. B? Jeśli dubluje temat przepraszam. Przeszukałam forum i nie znalazłam takiego.... ale może źle szukałam. W razie czego moderatorów proszę o wyrozumiałość i pomoc.
Niezależny Portal o Endometriozie wraz z forum wsparcia dla chorych
www.endometrioza.aid.pl

Piciu
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Brak witamin B

Post autor: Piciu » 06 cze 2011, 10:01

BarBarella pisze:Czy jest jakiś związek między Crohnem a niedoborem wit. B?
przy chorobach przewlekłych często występuje niedobór witamin oraz minerałów.
W naszych przypadkach,często nie tolerujemy wielu pokarmów,nie jemy tego i owego, mamy uboższą dietę a także przyswajalność składników z pożywienia jest ograniczona.
Branie lekarstw także nie jest obojętne dla naszego organizmu,np. przy braniu Sulfasalazin EN trzeba uzupełniać kwas foliowy, który właśnie należy do witamin z grupy B.
BarBarella polecam Tobie branie kompleksu witamin z grupy B , gdyż brak jednej z nich często oznacza brak pozostałych - w moim przypadku tak było.
W aptekach są dostępne gotowe takie zestawy jak B-Complex, czy b compositum itp.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 cze 2011, 11:25

O B2 mało
We measured serum, blood, or red cell concentrations of various vitamins in 24 patients with Crohn's disease who had been free from any nutritional treatment, and compared them with those in 24 healthy controls. Twelve of the patients were affected in the small bowel only, two in the large bowel only, and the remaining 10 in both the small and large bowel. The fat-soluble vitamins A and E were significantly decreased in patients with Crohn's disease compared to controls. Among the water-soluble vitamins, vitamins B1, B2 and B6 and folic acid were more depleted in patients with Crohn's disease than in the controls, whereas vitamins B12 and C, nicotinic acid, and biotin were not different between the two groups, and pantothenic acid was increased in patients with Crohn's disease. In addition, vitamin B2 and nicotinic acid showed a negative correlation with the Crohn's disease activity index. These findings suggest that there is a variety of vitamin deficiencies in Crohn's disease prior to treatment and also that concentrations of some vitamins, such as vitamin B2 and nicotinic acid, may reflect the severity of the disease.
O B6 więcej
Median vitamin B(6) levels were significantly lower in IBD patients (22.0 pmol/L, range 3.6-231.0) than in controls (31.1 pmol/L, 3.7-363.4; p < 0.01). In all, 13.1% IBD patients and 5.5% controls had plasma vitamin B(6) levels lower than the 5th percentile of distribution in normal controls (p < 0.05). Low vitamin B(6) levels were significantly more frequent in patients with active disease than in patients with quiescent disease (seven of 26, 26.9%, vs one of 35, 2.9%; p < 0.001). Moreover, patients with active disease had significantly lower median vitamin B(6) levels (13.4 pmol/L, range 3.6-124.0) than patients in a quiescent phase (27.0 pmol/L, 7.8-231.0; p < 0.001). Low vitamin B(6) levels were significantly correlated with serum concentrations of C-reactive protein (r = -0.36, 95% CI = -0.59 to -0.09, p < 0.01) and alpha(1)-acid-glycoprotein (r = -0.37, 95% CI = -0.59 to -0.10, p < 0.01). Hyperhomocysteinemia was more frequent in patients with low vitamin B(6) levels (three of eight, 37.5%) than in patients with normal levels (nine of 53, 17.0%; p = 0.18). There was no statistically significant correlation between vitamin B(6) and homocysteine plasma levels (r = -0.13, 95% CI = -0.37 to +0.14, p = 0.33).
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: lubelskie

Post autor: malapkasia » 06 cze 2011, 14:58

wydaje mi się, że Piciu ma racje ;) to jemy tamto nie i są braki, ja co jakiś robię sobie kurację z wit. B6 dzięki temu (tak mi się wydaje) nie lecą mi tak włosy, a wszystkie rany i skaleczenia (łazja jestem) szybciej się goją...
wit B6 w aptece kosztuje coś kolo 8zł :)
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 06 cze 2011, 16:23

Jeżeli masz taka możliwośc i rzeczywiście niedobory wit. B są bardzo duże odwiedź hematologa. Ja jestem pod stałą kontrolą i bardzo sobie chwale. Dostrałam wit. B w zastrzykach. Wcześniej brałam wit B comtositum (czy jakoś tak), niestety nic nie pomagało a niedobory były bardzo duże. Dopiero zastrzyki, postawiły mnie na nogi.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
BarBarella
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: BarBarella » 06 cze 2011, 18:31

Mamcia
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czym się to tłumaczy, w tym tekście który cytujesz. Jest jakoś wyjaśniony ten mechanizm braku B?

A co to jest Hyperhomocysteinemia?

malapkasia Tak właśnie myślałam wcześniej, że dieta marna. Ale to chyba jednak nie to. :(

Compositum biorę (nawet znalazłam fajne tanie i bez niepotrzebnych dodatków) hecpharma.

Linda123 a czemu hematologa? Nie mam anemii. ;)

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi - cudowne forum dla takiego pytacza jak ja ;).

[/b]
www.endometrioza.aid.pl

Awatar użytkownika
BarBarella
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: BarBarella » 06 cze 2011, 19:31

majka83, dzięki ojoj to brak tych witamin może również takie rzeczy powodować. Nie wiedziałam. Dzięki! Gubię się jeszcze w tym współwystępowaniu różnych objawów. Brakuje mi wiedzy o tym co z czego wynika. A może nadal za mało wiemy i związki przyczynowe są nieznane..... :)
www.endometrioza.aid.pl

Piciu
Znawca ❃❃

Post autor: Piciu » 06 cze 2011, 19:52

Linda123 pisze: Dostrałam wit. B w zastrzykach.
tez dobry pomysł,dostawałem je.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 cze 2011, 20:42

Ale jaką witaminę B??? To nie to samo. Anemia jest związane z niedoborem B12, a nie 2 i 6 o które pytano.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
BarBarella
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: BarBarella » 06 cze 2011, 21:21

Właśnie a można badać poziom tych witamin? Ja po objawach i po ich ustaniu po suplementacji odkryłam niedobór.
www.endometrioza.aid.pl

Piciu
Znawca ❃❃

Post autor: Piciu » 06 cze 2011, 21:35

Mamcia pisze:Ale jaką witaminę B
faktycznie domięśniowo dostawałem B12. Dodatkowo witaminę C, lecz ją już dożylnie.

Zablokowany

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”