Uchodźcy w Polsce. Tak? Nie? Nie wiem?

czyli problemy ogólnochorobowe i nie związane z nzj.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Uchodźcy w Polsce. Tak? Nie? Nie wiem?

Post autor: Ania406 » 10 sty 2010, 22:34

nie wspomnę już o tym jak kradną wszędzie
Kradną też Polacy. Łatwo oskarżać wszystkich naraz. W moim rodzinnym mieście jest duża społeczność romska. Ich dzieci chodzą do szół, oni sami pracują uczciwie. Nikt nie żebrze na ulicy - choć zdarzają się "wróżki" latem na deptaku. Mieszkają blisko mojego domu. Przez wszystkie lata mojego tam mieszkania ginęły nam z podwróka różne rzeczy. Jsak myślicie kto kradł? Sąsiedzi, Polacy z domu obok. Okradali nas i innych, a winę zrzucano na Romów, bo to przecierz "brudasy i złodzieje".
Ale nie o tym jest temat, więc koniec z OT.
Tak się składa, że jestem romską Rumunką o korzeniach czeczeńskich, która paru osobom jest zdecydowanie obca kulturowo, bo została wychowana w kulturze tolerancji.
mam również dużą domieszkę krwi żydowskiej.
Rozumiem, że powinnam zostać deportowana jako wrogi i obcy element. Zaczynam pakować walizki. Tylko dokąd???
Mam wolny pokój, jakby co ;) A tak poważnie, to wchodzimy tu na istotną kwestię- co to znaczy" obcy"? A co to znaczy "swój"?
Tomy pisze:Artykuł, który podałaś aniu406 w dużej części potwierdza nasze głosy, czyli te bardziej sceptyczne, a ja bym powiedział realistyczne
Tak, zgadzam sie, ale większość z Was wciąż pomija istotę tego artykułu. Czyli pokazanie dlaczego tak się dzieje. Z czego wynika ich bezradność, problemy. I to dokładnie pokrywa się z tym o czym tu piszę.
Tomy pisze:Ja zastanawiam się, jaki jest cel Twojej akcji aniu406 z tym tematem na forum
Po pierwsze byłam ciekawa Waszych opini, po drugie chciałam by zaistniała dyskusja z argumentami z obu stron. Tak się stało. Ale też pojawiły się głosy bardzo nienawistne i negatywne, więc nie można mi się chyba dziwić, że krytykuję je. Bo czym innym jest wyrażanie opini, popartej konkretnymi argumentami, a czym innym rzucanie hasła "wyrzucić ich, bo to brudasy i złodzieje".
Po trzecie jak już zauważyłam - mała jest świadomość ludzi w Polsce na temat sytuacji uchodźców. Pomyślałam, że skoro tak podzielone są opinie, to może warto coś więcej opowiedzieć o tej sprawie. Choć ja sama nie uważam się za specjalistę w tej dziedzinie. Ale mam praktyczne doświadczenie w pracy z uchodźcami zarówno z krajów Afryki (pracowałam tam w jednym z obozów), jak również tych z Europy i Azji. Więc mogę opowiedzieć coś z trochę innej perspektywy.
Tomy pisze:Jednocześnie tworzy się takie wrażenie jakbyś przemawiała do ciemnego ludu, który trzeba edukować
Nie było moją intencją nikogo obrażać. Jeśli się takie wrażenie tworzy, to mi przykro.
Tomy pisze:W tym kontekście, zwrócenie się wprost do stefanamalka, jednego z większych umysłów na tym forum, że ma się edukować, jest jak strzelenie sobie w stopę.
:) Edukacja to chyba dobra rzecz i ja ją wciąż kontynuuję wszelkimi sposobami. Ja myślę, że stefanmalek jest w stanie sam się wypowiedzieć i nie potrzebuje adwokata ;)
Tomy pisze:Jaki efekt chcesz osiągnąć?
Efekt akceptacji odmienności i zrozumienia dla trudnej sytuacji innych. Jak napisała mi pewna mądra osoba, zwłaszcza wsród nas- osób chorych i w jakiś sposób odmiennych, można by się spodziewać nieco zrozumienia dla problemów innych. Nie chcę nikogo zmuszać i to już pisałam. Nikt tu nie każe narodowi polskiemu drzeć szat i rzucać ich pod nogi uchodźcom :)
Tomy pisze:wygląda na to, że żle jest ustawiony cały system nazwijmy to "obsługi " uchodźców
Dokładnie o to mi chodzi. I cały ten problem np z jedzeniem można by szybko i sprawnie rozwiązać, ale procedury, przepisy, papierki... To wszystko zabiera czas, nie ma ludzi by się tym zająć. A szkoda, bo tu faktycznie w błoto wyrzuca się nasze pieniądze.
Tomy pisze:Po drugie, dlaczego procedura uznania za uchodźcę trwa kilka lat? To jest myślę pole do działania takich organizacji jak Twoja aniu406 - wywieranie nacisku na rządzących, aby to zmienić.
Dlaczego? Bo brak kadry,która by się tym zajmowała. Co do organizacji- ja dla nich pracuję, nie jestem członkiem, ale zgadzam się :) To jest pole do popisu dla NGO. I mam nadzieję, że te które już walczą- pomogą, i że powstaną nowe :)
Tomy pisze:Po trzecie, dlaczego z góry zakładać, że uchodźca z Czeczeni chce zostać w Polsce i trzeba go od razu asymilować i uczyć polskiego?
Dopóki są w Polsce, to uważam, że słuszne jest by się polskiego uczyli. Nie wiadomo jak długo zostaną. Poza tym duża część z nich chce po prostu wrócić do swojego domu. Trudno tu o jakiś podział. Poza tym jeśli nie można zatrudnić lektorów by uczyli polskiego, to co dopiero mówić o innych językach. Nie ma na to środków i chętnych do pracy.

[ Dodano: 10-01-2010 ]
CAMPARI34 pisze:ja tam mam awersję do tych rumunek co to chadzają
w tych spódnicach długich do kostek :razz:
i z szmatą na twarzach
Wiesz CAMPARI34, że tak chodzi ubrana większość muzułmanek, a nie wszystkie są z Rumuni? Tak nakazuje im tradycja, kultura, rodzina, religia. Ta szmata, jak piszesz, ma swoją nazwę. Hidżab. A w spódnicach i sukniach do kostek to ja też często chodzę i chuste tez noszę czasem, bo mi pasuje do stylu. Wobec tego mam uważać, zebym na Ciebie kiedyś nie wpadła, bo dostanę kijem? ;)
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
CAMPARI34
Aktywny ✽✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: CAMPARI34 » 11 sty 2010, 08:04

ania406 pisze: Wiesz CAMPARI34, że tak chodzi ubrana większość muzułmanek, a nie wszystkie są z Rumuni? Tak nakazuje im tradycja, kultura, rodzina, religia
mieszkam w dublinie i wiem jak chadzają ubrani
muzułmanie a jak chodzą
rumuni :razz:
tu jest tyle narodowości że w głowie się nie mieści
ale od
razu rumuni się w oczy rzucają
wszędzie łażą i wieszają się na ludziach żebrząc o pieniądze
wszyscy dobrze wiedzą że jak do sklepu wchodzą to tylko po to żeby coś ukraść
ochrona przeważnie za nimi chodzi albo i od razu do sklepu nie wpuszcza
no czymś sobie na to zasłużyli chyba no nie :?:
:D

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 11 sty 2010, 12:26

CAMPARI34 pisze:mieszkam w dublinie i wiem jak chadzają ubrani
muzułmanie a jak chodzą
rumuni :razz:
Skoro wiesz, to ok :)
CAMPARI34 pisze:rumuni się w oczy rzucają
wszędzie łażą i wieszają się na ludziach żebrząc o pieniądze
wszyscy dobrze wiedzą że jak do sklepu wchodzą to tylko po to żeby coś ukraść
no czymś sobie na to zasłużyli chyba no nie
To prawda, i znam wiele takich przypadków. Ale też znam Romów, którzy uczciwie żyją, więc myślę, że nie można rzucać tak ogólnej opinii. W końcu tak samo odniesiesz się do uczciwej Romki, bo nosi chustę i spódnicę, jak i do tej, która faktycznie kradnie. A to już by było niefajne. Każdy medal ma dwie strony :)
Wróćmy jednak do tematu czyli do kwestii uchodźców. Zastanawia mnie, że ostatnie komentarze w dużym stopniu skupiły się na przepychankach, bo" ktoś komuś coś", a nie na konkretach. Podałam przykłady a propos sytuacji w szkołach i nikt w zsadzie nie wyraził opini. Nie chodzi mi o to, że Was zmuszam do jej wyrażenia- tylko mam wrażenie, że robi się kolejny temat, w którym ktoś się obraża i poważna dyskusja zmienia się w farsę...
Care for life and physical health, with due regard for the needs of others and the common good, is concomitant with respect for human dignity.

Awatar użytkownika
CAMPARI34
Aktywny ✽✽✽

Post autor: CAMPARI34 » 11 sty 2010, 13:33

ania406 pisze:To prawda, i znam wiele takich przypadków. Ale też znam Romów, którzy uczciwie żyją, więc myślę, że nie można rzucać tak ogólnej opinii. W końcu tak samo odniesiesz się do uczciwej Romki, bo nosi chustę i spódnicę, jak i do tej, która faktycznie kradnie. A to już by było niefajne. Każdy medal ma dwie strony
dlatego pisałam wcześniej że zastanawiałam się dlaczego sama nie wiem ale mam awersję do nich bo kojarzą mi się z tym że jak ich widzę to albo żebrają albo kradną
ja tam nie znam uczciwych

a ostatnio pod banokmatem siedziała jedna z kubkiem żebrała w jednej ręce kubek na drobne a w drugiej telefon komórkowy i rozmawiała szlak mnie trafia jak takie coś widzę
:evil:

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: dolnośląskie

Post autor: Raysha » 11 sty 2010, 14:01

A ja mam wrażenie, że w tym temacie pokazuje się nie tolerancyjność i stereotypy na innych. Są różni ludzie. Wiadomo, są tzw. czarne owce, ale żeby obarczać za jedną owcę cały naród?
To tak jakby wam powiedziano, że WSZYSCY Polacy to pijaki, złodzieje itp. Miło wam? Sądzę, że nie.

Kolega z mojego LO napisał wiersz.
Zaczynał się słowami "Nienawidzę Cię Polsko..."
A kończył się
"W naszym kraju można być tylko
Białym
Heteroseksualnym
Mężczyzną"

Wiem, że nie na temat, ale nie mogłam się powstrzymać.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 11 sty 2010, 14:11

ania406 pisze:Podałam przykłady a propos sytuacji w szkołach i nikt w zsadzie nie wyraził opini. Nie chodzi mi o to, że Was zmuszam do jej wyrażenia- tylko mam wrażenie, że robi się kolejny temat, w którym ktoś się obraża i poważna dyskusja zmienia się w farsę...
pewnie dlatego
ania406 pisze:Tomy napisał/a:
Ja zastanawiam się, jaki jest cel Twojej akcji aniu406 z tym tematem na forum

Po pierwsze byłam ciekawa Waszych opini, po drugie chciałam by zaistniała dyskusja z argumentami z obu stron. Tak się stało. Ale też pojawiły się głosy bardzo nienawistne i negatywne, więc nie można mi się chyba dziwić, że krytykuję je. Bo czym innym jest wyrażanie opini, popartej konkretnymi argumentami, a czym innym rzucanie hasła "wyrzucić ich, bo to brudasy i złodzieje".
zawsze sie zastanawiam, dlaczego pisane tu posty odbierane sa tak personalnie,
jako ataki na osobe itp...albo jako krytyka jedynie slusznej sprawy,
a forumowicze wychodza na niedouczonych i wymaga sie ich edukowacji.
Prosilas o opinie to je dostalas,takie jak je ludzie widza,sa jakie sa...po co wiec uwagi i komentarze .
Przypomne, ze temat jest uchodzcy w Polsce, tak,nie,niewiem.
Nie ma tu pytania o jedynie sluszne drogę.
Bo jak rozumiem, masz patent na te jedyna sluszna droge !
Wsrod uchodzcow sa rozni ludzie,ale zawsze jest tak, ze ci ktorzy pokazuja sie negatywnie,
urabiaja opinie na cala spolecznosc.

Ojciec Dyrektor..tez ma patent i wykladnie na wszystko...
niestety nie wszyscy to doceniaja. :oops:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Grzyb333
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Post autor: Grzyb333 » 11 sty 2010, 19:53

CAMPARI34 pisze:wszyscy dobrze wiedzą że jak do sklepu wchodzą to tylko po to żeby coś ukraść
no czymś sobie na to zasłużyli chyba no nie
Idealny opis Polaków w Niemczech kilkanaście lat temu. Pamiętacie słowo "Jumać"? Tysiące ludzi w większości z zachodniej Polski wyruszyło na Jumę do Niemiec. Jeździli tam kraść i zbudowali nam wszystkim katastrofalną opinię być może na kilkaset lat, wielu Europejczyków kojarzy Polaka ze złodziejem. Użycie naszego języka w niemieckim sklepie powoduje natychmiastowe zainteresowanie ochrony.

Taki mały OT. :neutral:
GrzybaBlog - http://graforoman.wordpress.com/ Darwin się mylił. Ja nie pochodzę od małpy. Ja pochodzę od Purchawki :E

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 11 sty 2010, 20:54

CAMPARI34 pisze:a ostatnio pod banokmatem siedziała jedna z kubkiem żebrała w jednej ręce kubek na drobne a w drugiej telefon komórkowy i rozmawiała szlak mnie trafia jak takie coś widzę
To zmień coś ;)
Mikrusia pisze:Wiem, że nie na temat, ale nie mogłam się powstrzymać.
W zasadzie to na temat, bo też o tolerancji i akceptacji odmienności tu rozmawiamy :)
Zenobius pisze:Dopoki sie nie pozna to mozna operowac tylko stereotypami i tym co sie widzi. A to jest po prostu czesc prawdy
No właśnie. Więc jak to jest z tym naszym poznawaniem?
obyty.z.cu pisze:Prosilas o opinie to je dostalas,takie jak je ludzie widza,sa jakie sa...po co wiec uwagi i komentarze .
Po to by wywiązała się dyskusja. Rzeczowa dyskusja. I skoro widzę, że ktoś pisze nieprawdę, to chyba słusznie reaguję?
obyty.z.cu pisze:Przypomne, ze temat jest uchodzcy w Polsce, tak,nie,niewiem.
Nie ma tu pytania o jedynie sluszne drogę.
Bo jak rozumiem, masz patent na te jedyna sluszna droge !
Temat naprawdę nie jest jedynym wyznacznikiem kształtu rozmowy, jeśli zaś ma być to następnym razem będę bardziej precyzyjna. Jak już pisałąm chodzi o ukazanie prawdziwego oblicza problemu. I chyba nie ma w tym nic złego.
Ja się do żadnych patentów nie przyznaję. No może do jednego- szanować, akceptować, rozumieć, nie krzywdzić drugiego człowieka. I pomagać mu w potrzebie. :)
obyty.z.cu pisze: Ojciec Dyrektor..tez ma patent i wykladnie na wszystko...
Brzydkie porównanie do tak nienawistnego człowieka...
Tylko, że ja nie podaję wykładni, a piszę prawdę o konkretnej sytuacji. Pozwolę sobie zauważyć różnicę.

I bardzo Was proszę drodzy forumowicze- skończmy już tu dyskusję OT.

Jeśli ktoś ma chęć, to proszę powiedzcie- w czym w końcu leży problem uchodźców w Polsce? I jak go można rozwiązać w obecnej sytuacji. I od razu mówię, że nie ma szans na zakazanie wjazdu. UE nam na to nie pozwoli.

Awatar użytkownika
CAMPARI34
Aktywny ✽✽✽

Post autor: CAMPARI34 » 11 sty 2010, 21:15

ania406 pisze: To zmień coś ;)
a co ja mam zmienić :?: :!:

mam jej dać na nowy telefon :?: :!:
czy na kartę nową :!: :?:
a może abonament jej zapłacić :?: :!:

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 11 sty 2010, 21:24

CAMPARI34 pisze:a co ja mam zmienić :?: :!:
mam jej dać na nowy telefon :?: :!:
czy na kartę nową :!: :?:
a może abonament jej zapłacić :?: :!:
Wiesz, że nie o to chodzi. Ale skoro Ci przeszkadza taka sytuacja, to możesz reagować - wezwać straż miejską, zainteresować się jakie nieścisłości w systemie pozwalają na to, by tacy ludzie wyłudzali pieniądze. Możesz pisać skargi do burmistrza na ten system. Możesz iść z tym do gazet czy radia, by o problemie stało się głośno. Różne są metody.

Awatar użytkownika
CAMPARI34
Aktywny ✽✽✽

Post autor: CAMPARI34 » 11 sty 2010, 22:41

ania406 pisze: Wiesz, że nie o to chodzi. Ale skoro Ci przeszkadza taka sytuacja, to możesz reagować - wezwać straż miejską, zainteresować się jakie nieścisłości w systemie pozwalają na to, by tacy ludzie wyłudzali pieniądze. Możesz pisać skargi do burmistrza na ten system. Możesz iść z tym do gazet czy radia, by o problemie stało się głośno. Różne są metody.

no co ty
straż miejska
garda przechodzi tuż obok i tego nie widzi a ja mam interweniować :lol: :lol: :lol: :lol: żenua
a bo ja nie mam innych zajęć tylko latać po gardach,gazetach itd.. :lol:
wszyscy to widzą a niech
że cuś z tym robią
mało tego garda taka niech powie od kogo ma namiary a potem taki rumun mi ryja obije albo moje dziecka [nie daj boże] skrzywdzi
a daj spokój kobito :lol:

Awatar użytkownika
CAMPARI34
Aktywny ✽✽✽

Post autor: CAMPARI34 » 11 sty 2010, 23:03

Zenobius pisze:Takiej mentalnosci za to ja nie lubie. I nie zgadzam sie z Twoim podejsciem w ogole.
Wiele razy dzwonilem na policje widzac ze np. jakies "dresy" demoluja przystanek, czy sie bija, czy jakis dupek zaparkowal na miejscu dla niepelnosprawnych i jeszcze sie cieszyl.

I co? "ryj" mam caly. A uprzykrzylem zycie ludziom ktorzy robili generalnie cos zlego. Czy sie czegos naucza.. nie wiem.

Telefon jest za darmo i zajmuje 10 sekund. Mozna zadzwonic z budki i byc anonimowym.

Nie lubie stwierdzenia "nikt nic nie robi, to ja tez nie bede" bo z tego wynika, ze nikt nigdy nic nie zrobi ;-)
helo

ileż to ja razy dzwoniłam na pogotowie choćby bo widziałam kogoś na ulicy na ławce

leżącego nie dającego znaku życia :!:
:!: po przyjezdzie pogotowia
dostawałam :cenzura:
po co dzwoniłam zawracałam głowę :?:
a do jakichś rumunów siedzących ,
bynajmniej nie mdlejących nie umierających itd.. ja mam wzywać
po drugie ty zdaje mi się jesteś FACETEM :wink:
czyż nie :?: ty do takich żeczy podchodzisz z deka inaczej

ja tam się boję nie tyle o siebie co o swoje dziecka :!:

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 11 sty 2010, 23:14

CAMPARI34 pisze:wszyscy to widzą a niech
że cuś z tym robią
Zdawało mi się, że to Tobie a nie "innym" przeszkadza ten fakt. Więc to Ty "coś zrób". Wychodzę z założenia (nie wiem czy słusznego, ale moim zdaniem tak), że jeśli ktoś się na coś uskarża, to ma do tego prawo. Ale ma wówczas również OBOWIĄZEK by zrobić coś w kierunku zmiany danej sytuacji. Jeśli tego nie robi- to nie wiem po co w goóle zabiera głos. Pamiętajmy, że to my w większości kształtujemy nasze otoczenie. Mamy wpływ na to jak wygląda i czego od niego oczekujemy. Jeśli CAMPARI34 masz czas uskarżać się nad sytuacją, to myślę, że znajdziesz czas i na działanie.
a bo ja nie mam innych zajęć tylko latać po gardach,gazetach
To wbrew pozorom nie zajmuje tak dużo czasu. W zasadzie 10 min notatki na stornie www. Jeśli Ci przeszkadza to, co widzisz- to zmień to.

Bardzo proszę moderatorów, aby wydzielili wątek CAMPARI34 dotyczący problematyki Romów.

Awatar użytkownika
CAMPARI34
Aktywny ✽✽✽

Post autor: CAMPARI34 » 11 sty 2010, 23:22

w ogóle nie rozumiesz co do ciebie rozmawiam

ja tam się nie uskarżam mam to w dupie
że tak powiem wypowiadałam się na temat na który tu dyskusja trwa

mi tam rumuni wadzą ale bez przesady żeby zaraz się tym zajmować aż tak prywatnie

mam lepsze rzeczy do robienia
:roll:

Awatar użytkownika
Ania406
Doświadczony ❃

Post autor: Ania406 » 11 sty 2010, 23:46

CAMPARI34 pisze:ja tam się nie uskarżam mam to w dupie
że tak powiem wypowiadałam się na temat na który tu dyskusja trwa
Dyskusja dotyczy uchodźców, a nie ludności Romskiej - oni raczej żadko o azyl proszą.
I to Ty zaczęłas temat i kontynuowałaś go :) Uznałam, że skoro masz problem, to można to pociągnąc. Skoro nie masz- to kończymy dyskusję nt Romów. :)

Zablokowany

Wróć do „Inne”