Strona 1 z 2

Czy można skrócić ślub kościelny?

: 04 maja 2011, 11:11
autor: ^m^
Zastanawiam się nad tym odkąd podjęliśmy decyzję o tym, że się pobierzemy, czyli od czerwca 2010 r.
We wrześniu tego roku zaplanowaliśmy Ten Dzień. Długo czekaliśmy na odpowiedni moment bo prawie 6 lat. Bardzo się cieszę, bo to już niedługo, ale jedna wizja spędza mi sen z powiek...
Ja, biała suknia, kościół pełen gości, kazanie, a tu nagle muszę iść do kibelka... Po prostu jakaś masakra. Co wtedy? Normalnie zaczęłam się już zastanawiać nad założeniem pampersa, tak na wszelki wypadek, bo przecież nie wybiegnę w środku mszy z kościoła, ludzie pomyślą, że uciekłam :P.
Ale tak na poważnie, nie wiem jak przeżyć mszę, bo siedzenie na niej i na dodatek nerwy, no cóż może być nieciekawie. Ot goście zapamiętali by, pannę z mokrą plamą ...
Zaczęłam się zastanawiać czy istnieje możliwość skrócenia mszy i przyjęcia np. samego sakramentu małżeństwa. Wiem, że coś takiego w przypadku chrzcin jest możliwe, natomiast jeśli chodzi o ślub, nikt nie potrafi mi jasno powiedzieć czy można czy też nie można tak zrobić. W internecie też nic na ten temat nie znalazłam :(
Pomóżcie :)

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 04 maja 2011, 11:29
autor: magda281
^m^ pisze:Wiem, że coś takiego w przypadku chrzcin jest możliwe, natomiast jeśli chodzi o ślub, nikt nie potrafi mi jasno powiedzieć czy można czy też nie można tak zrobić.
no w moim kosciele na pewno można :) moja znajoma tak miała ze względu na noworodka :) ale to bylo skrócone do 30 min z kawałkiem mszy :)Musisz porozmawiać z proboszczem i powiedzieć jaka jest sytuacja i myślę że sie zgodzi :)

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 04 maja 2011, 14:13
autor: ^m^
Niestety proboszcz parafii, w której będziemy brać ślub jest dosyć dziwny. Już mu mówiłam jaki mam problem (choć nie wprowadzałam go w szczegóły, bo to dosyć krępujące), ale nie wywarło to na nim najmniejszego wrażenia. Cóż, może źle zobrazowałam sytuację i użyłam złych argumentów, bo wyszłam od niego i nic nie załatwiłam. Chyba byłam zbyt grzeczna i potulna. Spróbuję jeszcze raz. Zawsze można wziąć ślub gdzie indziej ;)

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 04 maja 2011, 17:25
autor: marcin87
Myślę że jak powiesz że jesteś chora i nie wytrzymasz godziny w kościele to ksiądz powinien to zrozumieć. Zawsze można pominąć kazanie. Przyjęcie ślubu poza mszą chyba też jest możliwe: kiedyś było na pewno (ślubów w czasie mszy udziela się dopiero od kilkudziesięciu lat)

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 04 maja 2011, 20:00
autor: magda281
Zawsze można wziąć ślub gdzie indziej
_________________
dokladnie jak masz problemy to idź do innego kościoła :) Widać tegoż proboszcza nie rusza nic pewnie poza kasą :)

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 04 maja 2011, 21:31
autor: ewkunia
Hm, a jakbyś wstała odpowiednio wcześniej, wypróżniła i wzięła loperamid?

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 04 maja 2011, 21:53
autor: malapkasia
byłam na ślubach 35 minutowych więc się da ;) tak samo jak się da ponad godzinę... myślę, że powinnaś mu powiedzieć dobitnie o problemie, idźcie we dwoje... niech zrozumie powagę sytuacji... nie ma czego się wstydzić... możliwe że księżulek nie zna choroby (jak wiele ludzi na świecie), więc zaproś go do lektury... :wink:
myślę, że dodatkowo tego dnia można by nawet nic nie jeść, bynajmniej do czasu dotarcia na salę.. wtedy ryzyko przeczyszczenia zmniejszy się.... :wink:
albo zmień księdza.... :razz:

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 04 maja 2011, 21:56
autor: Mamcia
Ja byłam na wielu ślubach, które trwały 20 min, bo nie były w trakcie mszy. Ślub to sakrament i tak jak chrzest nie musi się odbywać w takcie pełnej mszy.

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 05 maja 2011, 12:25
autor: -Ania-
Jeśli jesteś w J-elicie weź ze sobą legitymację, narzeczonego i idź do księdza. Gdy nie zrozumie powiedz, że dziękujesz ale ślub weźmiesz gdzie indziej. Taki argument powinien go poruszyć, bo z tego co wiem 70% kasy ze ślubu bierze dla siebie, wiec co mu zależy czy to trwać będzie 20 minut czy godzinę.
Zawsze możesz powiedzieć ze kazanie to może Wam przekazać na ostatnim spotkaniu i tak gości mało co to obchodzi co on gada. Jeśli jest taki "religijny".

uszka do góry - na pewno się uda

ania

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 05 maja 2011, 13:28
autor: ^m^
Ślub mam dopiero o 18 z uwagi na to, że popołudniu jakoś lepiej czuję się niż w godzinach rannych. Oczywiście loperamid sobie zaserwuję i z nerwów chyba nic nie zjem. Moja mama nawet wymyśliła, żebym założyła pieluchomajtki :D, jak to powiedziała ,,wcale nie musisz nic robić, ale będziesz czuła się bezpieczniej", eh te mamuśki, muah :D

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 05 maja 2011, 17:57
autor: Cinimini
Mój brat miał ślub bez mszy - 30 min. U nas jest to ogólnie stosowane, ślub z mszą lub bez.

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 27 lip 2011, 13:03
autor: ranio
^m^ pisze:Ślub mam dopiero o 18 z uwagi na to, że popołudniu jakoś lepiej czuję się niż w godzinach rannych. Oczywiście loperamid sobie zaserwuję i z nerwów chyba nic nie zjem.
Może z tym nie jedzeniem to nie jest taki dobry pomysł. Może chociaż jakieś nutridrinki?
Bo energia tego dnia będzie Ci potrzebna!

Ale loperamid u mnie sprawdził się świetnie. Chociaż wolę się nie zastanawiać ile go w dniu swojego ślubu pożarłam :P

Na pewno wszystko dobrze pójdzie :-)

Jeszcze jedno jak dla mnie to ślubna msza minęła jakby to było 15 minut, po prostu emocje wzięły górę i o :wc: nie myślałam ani przez chwilę.

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 27 lip 2011, 14:54
autor: simon
jedzcie do Vegas :wink: tam 15 minut i z głowy! i czapeczki i kubki z własnymi podobiznami sobie można zamówić... :mrgreen:

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 02 sie 2011, 12:30
autor: -Ania-
Również w dniu ślubu wypiłam nutridrnika
Faktem było że w czwartek przed ową sobota wyszłam ze szpitala po dwóch transfuzjach krwi.
Taki mały bunt jelit zaczął się j(ak niektórzy pamiętają) od wycieczki w góry, po podróż
helikopterem i wylądowanie na SOR. Wszystko miało swój szczęśliwy koniec na oddziale w moim mieście i wzmocnieniem krwią (jak to brzmi xD).

Ale dzień ślubu był piękny i crohn mi bardzo nie dokuczał :)

Ania

Re: Czy można skrócić ślub kościelny?

: 05 sie 2011, 20:59
autor: jolinek83
Ja bym obstawała przy wywaleniu kawy na ławę... Ksiądz też człowiek, a Ty masz prawo czuć się komfortowo. Ew. zmienić Kościół.

Z tymże ja chrzciłam synka bez mszy, ale w parafii obok. Ksiądz z mojej parafii powiedział, że "polipy mają wszyscy" i tylko choroba dziecka jest wskazaniem do udzielenia samego sakramentu :> Ja byłam odwodniona, wypróżniałam się 15 x dziennie :wc: