Crohn a nadwaga

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Crohn a nadwaga

Post autor: obyty.z.cu » 06 maja 2016, 10:09

tylko żeby ta dieta nie podziałała na jelita.Oczyszczanie jest ok., pod warunkiem ,że w sposób przemyślany i nic na siłę.
Swoją drogą, z moich przemyśleń i wielu wpisów na forum wynika , że nasz zmysł węchu jest przewrażliwiony. No i jak zawsze, my sami siebie katujemy domysłami , a inni nic nie widzą czy czują.
Może więc trochę luzu i czasu potrzeba, aby organizm oczyścił się z toksyn, bo jak rozumiem zmieniłeś dość ostro swoje nawyki żywieniowe, a i pewnie też ma to wpływ na całość.
Czasem może pomóc wyeliminowanie ze swojego jadłospisu jakiegoś ziółka, jakiegoś produktu.
U mnie , przy opróznianiu stomii, od razu "czuje" kiedy była cebula czy czosnek w jedzeniu, albo chleb na zakwasie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Bizonik » 06 maja 2016, 11:09

Dzięki Obyty. Cierpliwy jestem ale ten zapach mnie zabije. Ale faktycznie mam teraz wyczulony smak i węch i może dlatego mnie to tak drażni. Tyle że wiem że faktycznie tak jest bo i żona też potwierdziła że bardzo intensywnie się poce.
Co do ziółek to faktycznie sporo używam ziół prowansalskich, głównie bazylii i oregano ale chyba nie one mają wpływ na taki zapach. Dla mnie jest to zapach takiej apteki, szpitala.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

irek
Początkujący ✽✽
województwo: łódzkie

Post autor: irek » 07 maja 2016, 07:10

Bizonik pisze: Zastanawiam się nad tyogdniową dietą oczyszczającą na bazie soku z cytryny i wody.
Ciekawą formę regeneracji organizmu opisano w poniższych publikacjach:
http://www.akademiawitalnosci.pl/wp-con ... 5%BCki.jpg
Niektóre osoby wspominały,że czuły zapach, posmak leków branych w dzieciństwie.
Możesz też poszukać i poczytać o polskim kolarzu Czesławie Langu.Jaką formę oczyszczenia wybrał,jaki styl życia prowadzi,no i ważne jakie ,to przyniosło efekty.
Ja osobiście jestem zwolennikiem soków warzywnych i nutritaranizmu
Wszyscy mówili,że się nie da zrobić,ale przyszedł jeden,który nie wiedział,że się nie da i to zrobił.

Aby być mądrym,nie wystarczy mieć wiele ksiąg:
Osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 07 maja 2016, 08:02

irek pisze:nutritaranizm
http://www.akademiawitalnosci.pl/o-akademii/
lepiej wiedzieć i poczytać.
Zawsze pozwala rozrzeszyć rozumienie zdrowego jedzenia.
Nie wszystko uda się zastosować, ale ważne żeby szukać !!
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Kontakt:

Post autor: Bizonik » 12 maja 2016, 13:05

Nie wiem jak to jest, zjadam 6- 7 posiłków dziennie w zależności od długości aktywnego dnia. Staram się ograniczac cukier do minimum, nie słodze herbaty, kawy, zero słodzonych napojów, czasem zdarza mi sie kawałek gorzkiej czekolady pasek po szerokości lub suszone owoce( jablka, banany, żurawina, ananas, winogrona namoczone w wodzie). Pije dużo wody z sokiem z cytryny lub jabłek. Jem banany i jablka miksowane. Gotowane mięso i warzywa, płatki owsiane i orkiszowe. Raczej nie przejadam, jem powoli aby poczuć że zjadłem.
W ciągu 1,5 miesiąca nie dość że nie ubyło mi nawet kg to jeszcze złapałem dwa. Aktywność fizyczna raczej nie duża, aczkolwiek staram się ją zwiekszać, 27 kwietnia miałem wypadek samochodem i mam wybity bark i problemy z szyją.
Mam wrażenie że mam spuchnięte stopy i łydki( odgnioty od skarpetek) ale i ręce i twarz też taka ciut napompowana. Z leków mam tylko pentase, metronidazol i Glucophage
Dietetyczka niestety na urlopie, konsultacja gastro dopiero za dwa tygodnie.
Zastanawiam się nad mocnym ograniczeniem jedzenia ale boję się czy nie poleci morfologia a za miesiąc mam operacje.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 12 maja 2016, 13:22

Bizonik, woda Ci się zatrzymuje w organiźmie. Diete trzeba pod siebie układać. Moja koleżanka w diecie miała dużo białka i tyła, a się okazało, że nie może dużo jeść. Zmień system. Nie jedz węgli na wieczór jeśli jesz. Posiłków może spróbuj 5, może troche zmniejsz porcje? Więcej białka, mniej węgli.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Kontakt:

Post autor: Bizonik » 12 maja 2016, 13:48

Jem raczej mało węglowodanów w sumie 3 łyżki płatków owsiono orkiszowych, dwie trzy kromki chleba lub bułki. Prawie nie jem ziemniaków, ryżu, makaronów kasz. Mięsa zjadam sporo w różnej postaci raczej chudego. 2-3 banany i tyle samo jabłek, wiekszy pomidor bez pestek i skórki, czasem ogorek surowy bez pestek i skórki. Wypijam dziennie 2 1.5 litrowe butelki wody a do tego napary z ziółek, herbate, czasem wode z namoczonych owoców.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 12 maja 2016, 14:03

Dlaczego Bizonik unikasz ziemniaków i ryżu

One regulują jelita i raczej jak je wyłączam to ze szkodą sobie.

Ilość ich nie musi być duża ale od razu unikać :(

Myślę, że warzywa gotowane tak ale już owoce to w umiarkowanej ilości bo fruktoza.
Dlaczego dużo mięsa - mięso to białko i żelazo.

Masz kłopoty Bizonik z hemoglobiną czy czerwonymi krwinkami a może chcesz przytyć

wybacz kolego ale jesteś trochę łakomczuchem :wink: to tak pasuje do prawdziwych facetów :idea:
Ostatnio zmieniony 12 maja 2016, 14:15 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

topost
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: topost » 12 maja 2016, 14:06

Bizonik wpadasz w pułapkę - jem czysto i zdrowo - to nie przytyję. Nawet super zdrowe i czyste żarcie tuczy bo tyje się od nadmiaru kalorii - po prostu. A to czy jesz czysto czy śmieciowo rzutuje przede wszystkim na zdrowiu czyli jakie powstają produkty przemiany materii i co w organizmie robią (łatwiej też kontrolować kalorie na czystej diecie). Wiele było eksperymentów gdzie ochotnicy wykazywali możliwości rekompozycji sylwetki na totalnie brudnej diecie, jeden był nawet z użyciem karmy dla psów (oczywiście w usa:).

Drugi błąd to "mocne ograniczenie jedzenia". Utniesz zbyt dużo kalorii to też nie schudniesz. Organizm broni się w takich sytuacjach bo dla niego to skrajnie niebezpieczny przypadek i informacja "odcięli mi paliwo to trzeba je bardziej oszczędzać". Tak to niestety działa. Poza tym niska podaż kalorii - głównie tłuszczy nasyconych - spowoduje zaburzenia hormonalne, wzrost estrogenów spadek testosteronu, to sprzyja odkłądaniu tłuszczu co z kolei powoduje większą produkcję enzymu aromataza który odpowiada za konwersję testosteronu do estrogenów, i spirala sie nakręca, mniej teścia, wiecej estrogenów, więcej tkanki tłuszczowej itd...

Najskuteczniej jest obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne (są w sieci dostępne wzory od prostych i mniej dokładnych po bardzo skomplikowane i dużo dokładniejsze), druga metoda to taka ze nie patrzy się na kalorie tylko na makroskładniki na kg masy ciała. Ja praktykowałem pierwszy sposób. Wiedząc ile potrzebujesz kalorii możesz dodawać lub ujmować - ja np. mam zero kaloryczne ok. 2800 kcal - jak chcę schudnąć odejmuję 200 jak przybrać dodaję 200 - patrzę co się dzieje i ewentualnie modyfikuję. Więcej nie wolno zmieniać, działamy w takim małym zakresie. Oczywiście wadą jest to że trzeba sobie wszystko wyliczyć, potem planować, ważyć itd... można też to zlecić dietetykowi który do tego skomponuje nad jadłospis w oparciu o preferowane przez nas produkty zarówno pod kątem smakowym jak i pod kątem choroby.
Jak masz tak wszystko policzone to kompletnie możesz zignorować zasady że je się najpóźniej o 18.00 albo żeby nie jeść węgli na noc - co może prowadzić do insomnii - jak trzymasz swój próg kaloryczny to nic sie nie stanie.

Można też na oko, tu ując tam dodać, ja np. teraz tak robię ale ja wcześniej ponad dwa lata jechałem na diecie wyliczanej co do grama - chudnąc i tyjąc w zakresie 20kg - więc teraz dobrze wiem jaką różnicę robi 80gr ryżu na posiłek a jaką 100gr, to samo pozostałe produkty ... p pewnym czasie juz się tego nie liczy.

To mój sposób. Ja dzięki temu schudłem, złapałem masy mięśniowej. U mnie się to sprawdziło, na początku nie było łatwo bo przechodziłem na ten system dodatkowo z gotowych obiadków, czyli przy okazji musiałem się nauczyć gotować, ale jakoś poszło i teraz to betka. Dodatkowo wyrabia się w człowieku nawyk czytania etykiet, wnikania w skład każdego produktu co pomaga również przy chorobie.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 12 maja 2016, 14:15

topost podziwiam Cię za skrupulatność i cierpliwość.

Ja tak nie mogę dlatego ruchem staram się to nadrobić nie wysiłkiem a systematycznym ruchem

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃

Post autor: Brawurka » 12 maja 2016, 14:46

Bizonik, akurat banany to zły pomysł i generalnie owoce z początku to tak niekoniecznie. Ziemniaki nie tuczą, ale nie są zdrowe w połączeniu z białkiem zwierzęcym. Ryż akurat bym ograniczała i makaron.
No i bym na kolacje zaczęła jeść jakieś serki wiejskie, żadnych warzyw. Ja też przed snem piłam odżywkę białkową i świetnie się czułam ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 12 maja 2016, 18:51

Bizonik pisze:zjadam 6- 7 posiłków dziennie w zależności od długości aktywnego dnia.
topost pisze: Nawet super zdrowe i czyste żarcie tuczy bo tyje się od nadmiaru kalorii - po prostu.
no właśnie, po tej opisywaniej ilości nie da się schudnąć, pozostaje dieta ŻP , czyli jeść połowę mniej :wink:
topost, dobrze pisze.
Dodałbym że zbyt dużo białka także powoduje otyłość. Trzeba to wszystko umiejętnie zbilansować mając na uwadze osobnicze nawyki, codzienne życie, ruch , i "siedzenie ".
Zamieniłeś jedzenie na te zdrowsze, ale dalej "katujesz" się mięsem uważając że to zdrowe, bo chude.
Tylko że to wg Ciebie, takie usprawiediwianie.
Pozostaje jak zawsze, uczciwie spisać sobie przez kilka dni wszystko co się zjadło i wypiło.
Zobaczysz ile tego jest.Dopiero wtedy można ocenić gdzie jest problem.

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Kontakt:

Post autor: Bizonik » 12 maja 2016, 19:41

Dzięki za porade, mam pytanie co to znaczy jedz połowe?
Zamiast 6 posiłków 3 czy 6 ale o połowe mniejszych?

Dziś od rana zjadłem
3 łyżki stołowe płatków owsiano orkiszowych i 0,2 mleka 2% z 0,1 wody
Potem zjadłem dwie kromki bułki paryskiej z masłem i plasterkiem chudej wędliny
Jednego banana plus jabłko zmiksowane
Do tego wypiłem
Rano czarną kawe 0,2 l
Do bułki wodę z sokiem z cytryny 0,5l
Banana popiłem wodą z cytryną
Do tego w ciągu dnia czyli do 19,30 wypiłem 2 litry niegazowanej wody strasznie chce mi się pić
Teraz gotuje sobie paczkę ryżu brązowego 100g i zjem to z pażonym pomidorem, bazylią
I dziś na tyle, krótki dzień był i padam ze zmeczenia.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃

Post autor: Brawurka » 12 maja 2016, 19:53

Bizonik, mniejsze porcje.

Obrazek

topost
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: topost » 12 maja 2016, 19:57

Szczerze mówiąc ja bym umarł na takiej diecie i to dwa razy: raz z braku sił drugi raz z głodu :mrgreen:

Przykładowo ja zjadam dziennie ok. 400gr ryżu + 200gr ziemniaków + 680 gr piersi indyka + 200-300 gr wołowiny chudej + warzywa do tego których gramatury nie liczę najczęściej gotowana marchewka, gotowane brokuły, kiszona kapusta, czasem coś jeszcze + jakieś 100gr oleju lnianego + 2-3 łyżki stołowe oleju kokosowego - to wszystko w 5 posiłkach + czasem jakaś przekąska: banan, jabłko, garść orzechów, płatek ryżowy z masłem migdałowym ...

ważę ok. 86kg i przy takiej misce utrzymuję wagę

Może Ty za mało jesz?
Organizm broni się w takich sytuacjach bo dla niego to skrajnie niebezpieczny przypadek i informacja "odcięli mi paliwo to trzeba je bardziej oszczędzać"
Jest taki fajny prosty program nazywa się magdiet, wygoogluj go sobie i pobierz, nie trzeba go instalować, ma bazę produktów, sprawdź sobie w nim ile kalorii zjadłeś tego przykładowego dnia

w tym programie jest też kalkulator zapotrzebowania kalorycznego
wzory w razie czego masz tutaj:
http://www.fabrykasily.pl/porady-trener ... wyliczenie

warto policzyć choćby pobieżnie, potem zobacz jak to się ma do tego co zjadłeś, zobacz też ile poszczególnych makroskładników zjadłeś na kg masy ciała* bo na pierwszy rzut oka dramatycznie wygląda kwestia białka a powinieneś mieć go ok. 1,5g /kgmc do (jak podaje nawet j-elita) 2g /kgmc pamiętając że najbardziej wartościowe jest zwierzęce (ma pełny aminogram)

* to wszystko pokaże Ci ten program automatycznie
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Psychika”