Stomia nie jest rozwiązaniem!

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Dagmarka
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

Stomia nie jest rozwiązaniem!

Post autor: Dagmarka » 30 lip 2007, 13:31

Cześć wszystkim! Chciałabym komuś pomóc a mianowicie tym których czeka operacja usunięcia całego jelita grubego. Ja większość wie, a moze tak tylko uważa usunięcie jelita grubego kończy się stomią czyli sztucznym odbytem na zewnątrz. Wcale to nie jest prawda, ja nie mam jelita już od 4 czy 5 lat a wcale nie mam stomi (byłam operowana w 2002 roku). A od czego to zależy od dobrego lekarza, chirurga. mieszkam w Bydgoszczy, miałam być w moim mieście operowana ale gdy moja mama usłyszała ze po tej operacji nie będę mogla chodzic do szkoły będę miała stomie, sztuczny odbyt na zewnątrz to mi nie dała zrobic operacji. Ktoś nam polecił dobrego lekarza w Warszawie jest nim prof Ryżko pracuje on w Centrum Zdrowia Dziecka (oczywiście w Warszawie. A operował mnie chirurg... nie wiem jak sie pisze jego nazwisko ale napisze wam jak sie je czyka no wiec Chirurg IS MAIL (on nie jest polakiem ale jest bardzo dobry). Własnie on mnie operował i bardzo sie z tego ciesze poniewaz nie mam stomi chodze do szkoły i normalnie łunkcjonuje. Jak by ktoś miał jakieś pytania co do operacji, hirurga czy czegokolwiek prosze pisac na tej stronie lub na moje gg: 3676264.

[ Komentarz dodany przez: tom-as: 30-07-2007 ]
poprawiłem rażące po oczach orty
Ostatnio zmieniony 30 lip 2007, 21:49 przez Dagmarka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie

Re: Stomia nie jest rozwiązaniem!

Post autor: aleksandra12 » 30 lip 2007, 15:30

Dagmarko, Ty też tutaj piszesz nieprawdę. Mając stomię można chodzić do szkoły, do pracy, można wszystko robić.

A Ty masz pewnie zbiornik, poucha?
Pozdrawiam, Aleksandra

Dagmarka
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Dagmarka » 30 lip 2007, 18:25

Może i można chodzic do szkoły ale jest moim zdaniem tak jakoś dziwnie. Ja nie mam nic ani stomi ani zbiornika ja mam wszystko doprowadzone.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽

Post autor: aleksandra12 » 30 lip 2007, 21:42

Dziwnie, ok .Twoje zdanie. Ja się nie czuję dziwnie, ani dziwna ani nic.

Opowiedz więcej o swojej operacji i stanie zdrowia proszę. Jak często się wypróżniasz? Czy masz biegunki, czy bierzesz jakieś leki? To ciekawe.
Pozdrawiam, Aleksandra

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 lip 2007, 21:47

Dagmara miała pp wykonane bezpośrednie połaczenie j. cienkiego z odbytem. Ten zabieg stosuje się u osób b. młodych, bo wtedy j. cienkie przejmuje role j. grubego. Niestety nie zawsze konczy się on sukcesem, czego przyładem jest Ania 16.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽

Post autor: aleksandra12 » 30 lip 2007, 21:51

No tak to sobie wyobrażałam, ale nie wiedziałam, że jest taka techniczna możliwość u młodzieży. To w takim wypadku choroba nie powinna już wracać i co najwyżej czas pasażu jelitowego będzie krótszy, tak?
Pozdrawiam, Aleksandra

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 30 lip 2007, 22:31

a co z ania 16 ?? bo nie jestem w temacie a interesuje mnie to bardzo?

Dagmarka
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Dagmarka » 31 lip 2007, 11:50

Mamcia masz racje ja mam jelito cienkie połączone z odbytem i to jelito przejmuje funkcje gróbego. Teraz odpowiem na pytania Aleksandry. Owszem przyjmuje leki są to LIPOCOL, LOPERAMID i LACIDOFIL. NA początku po operacji bardzo często chodziłam do toalety, aż nie mogłam chodzić do szkoły. MIałam nauczanie inwidualne, ale teraz gdy jelito cienkie przybrało funkcje gróbego. To od 2 lat chodze do szkoły a do toalety jakieś cztery razy (zależy też co zjem bo np. jak to mówią lekarze tym więcej jem tym częściej chodze do toalety i jak zjem np. bigos który jest cięzkostrawny to też będę ponim częsciej sie wypróżniac ale ogólnie to chodze do toalety 4 razy). JAk się przeziębie to częsciej sie wyprózniam bo mam w tedy infekcje która powoduje rozluźnienie kału. Tylko mam problem, ponieważ gdy sie nie ma jelita gróbego to w tedy w nocy nie ma kto zatrzymac kału i musze spac w pampersach. :cry: Ogólnie sie bardzo dobrze czuje. Aha i jeszcze ggy sie nie ma jelita to sie mniej warzy poniewaz to własnie ono jest cięzkie. powiem szczeze Ja mam już 14 lat a waże 37 kg a lekarze mówią ze po tej operacji to normalna waga i ze już nigdy nie będe gruba.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽

Post autor: aleksandra12 » 31 lip 2007, 13:34

To uczciwie powiem, że wolę moją stomię ;)
Ale dziękuję za informację, zdrowia życzę!
Pozdrawiam, Aleksandra

Dagmarka
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Dagmarka » 31 lip 2007, 16:58

A ja ci powiem szczerze, że stomii bym nie chciała. Dobrze sie czuje z tym co mam.

Awatar użytkownika
Izunia
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Izunia » 31 lip 2007, 21:36

Dagmarko, trochę tutaj się z Tobą nie zgodzę. Stomia to jest rozwiązanie, nawet nie wiesz w jak wielu przypadkach, również w moim była. Ty miałaś operację w wieku 9-10 lat (o ile dobrze liczę) a ja miała prawie 30 i nie było innego rozwiązania jak stomia i pouch. U Ciebie można było połączyć bezpośrednio jelito, tak jak to już Mamcia wyjaśniła, ale u osób dorosłych takie rozwiązanie się wogóle nie sprawdza. Ania 16 już wtedy kwalifikowała się do stomii i poucha, ale niestety miała pecha trafić nie w te ręce co powinna. Czytając Twój post odniosłam wrażenie że stomia dla Ciebie to coś najgorszego, nie pisz takich bzdur, bo kiedyś możesz z taką stomią wylądować i dobiero wtedy zobaczysz co to jest, a z tym żyje się całkiem normalnie.
Ja ze swojej strony powiem Ci że z moim pouchem dogadujemy się znakomicie, niech tak będzie zawsze, życzę tego wszystkim :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 31 lip 2007, 22:26

Pamiętam z mojej młodości, że stomia to był koszmar. moja znajoma, aby móc iśc na uczelnię i prowadzić zajęcia nie jadła dwa dni, aby nie rozsiewać zapachów. Dziś jest na szczęście inaczej. na turnusie była osoba, która miała stomie o czym dowiedziałam się ostatniego dnia (o innych wiedziałam). Są osoby obecne rownież na forum, które opóźniają przywrócenie ciągłości jelita, bo ze stomią im dobrze, a boją się tego, że objawy wrócą. Osoby, które uważają stomię za coś stasznego zachęcam do poczytania kwartalnika stomików Nasza troska
Ostatnio zmieniony 31 lip 2007, 22:31 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽

Post autor: aleksandra12 » 01 sie 2007, 20:16

Mamcia pisze:Są osoby obecne rownież na forum, które opóźniają przywrócenie ciągłości jelita, bo ze stomią im dobrze, a boją się tego, że objawy wrócą.
To prawie ja :) Znaczy się aż tak się objawów nie boję, ale po prostu mi dobrze. Jem, nie boli... Nie martwię się na razie, najpierw poukładam sobie życie, a potem pożegnam się ze stomią.
Pozdrawiam, Aleksandra

zuo
Początkujący ✽✽

Post autor: zuo » 04 sie 2007, 14:25

Dagmarka pisze:Mamcia masz racje ja mam jelito cienkie połączone z odbytem i to jelito przejmuje funkcje gróbego. Teraz odpowiem na pytania Aleksandry. Owszem przyjmuje leki są to LIPOCOL, LOPERAMID i LACIDOFIL. NA początku po operacji bardzo często chodziłam do toalety, aż nie mogłam chodzić do szkoły. MIałam nauczanie inwidualne, ale teraz gdy jelito cienkie przybrało funkcje gróbego. To od 2 lat chodze do szkoły a do toalety jakieś cztery razy (zależy też co zjem bo np. jak to mówią lekarze tym więcej jem tym częściej chodze do toalety i jak zjem np. bigos który jest cięzkostrawny to też będę ponim częsciej sie wypróżniac ale ogólnie to chodze do toalety 4 razy). JAk się przeziębie to częsciej sie wyprózniam bo mam w tedy infekcje która powoduje rozluźnienie kału. Tylko mam problem, ponieważ gdy sie nie ma jelita gróbego to w tedy w nocy nie ma kto zatrzymac kału i musze spac w pampersach. :cry: Ogólnie sie bardzo dobrze czuje. Aha i jeszcze ggy sie nie ma jelita to sie mniej warzy poniewaz to własnie ono jest cięzkie. powiem szczeze Ja mam już 14 lat a waże 37 kg a lekarze mówią ze po tej operacji to normalna waga i ze już nigdy nie będe gruba.
trudno zebys nie chodzila mniej do toalety skoro bierzesz leki na biegunke... to tylko leczenie obiawow, co do stomii to moze sama w sobie nie jest czyms strasznym, ale sprawia duzzooo problemow i te wszystkie powiklania do tego..

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 10 sie 2007, 12:00

Dagmarka pisze:A ja ci powiem szczerze, że stomii bym nie chciała. Dobrze sie czuje z tym co mam.
z tym znaczy z pampersami? Darmarko wybacz ze Ci to powiem, ale ja nie wierze ze bede spala bez pampersow. sama jestes po operacji juz solidne kilka lat i co? i nic.. nie znam ani ejdnej osoby z warszawy ktora nie mialaby z tym problemow w nocy. stomia czasami ejst rozweiazaniem a nie ma sie innego wyscia. np. zeby powiklania zaleczyc. jesli bys musiala to nie mialabys wyjscia i juz bys nie mowila ze mozna wyjsc bez stomii, czasami sie nie da.
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”