Kolostomia dwulufowa, tuż po zabiegu, pytania.

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Rem
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --

Kolostomia dwulufowa, tuż po zabiegu, pytania.

Post autor: Rem » 30 paź 2011, 14:23

Witam
Mam od tygodnia wyłonioną kolostomię i wraz z nią nurtujące pytania:

1. Jak długo będzie towarzyszył mi ból jelit podczas przesuwania się tresci pokarmowych i wyprozniania ich do worka? (trwajace jakies 30sekund).
2. Czy to jest normalne, że podczas dotykania stomii bardzo boli mnie podbrzusze (pobudzam perystaltyke jelit chyba i pojawia się niemiłosierny ból jakby w jednej pętli jelita nisko pod brzuchem)?
3. Stomia jest bardzo obrzeknieta, 7/5cm, kiedy sie zmniejszy?
4. Kiedy można powrocic do seksu od momentu wylonienia?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

Awatar użytkownika
Carl
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Re: Kolostomia dwulufowa, tuż po zabiegu, pytania.

Post autor: Carl » 30 paź 2011, 16:03

Rem, większość z tych bóli powinna zniknąć po zagojeniu się. Dokładnie nie pamiętam ile na to trzeba czasu, ale wydaje mi się że po miesiącu już nie powinieneś odczuwać problemów z pkt. 1 i 2 Może ktoś Ci napisze dokładniej :-)

ad 3. jeżeli nie będziesz miał komplikacji do ok 3 msc powinno Ci się zmniejszyć.

ad. 4 jak najszybciej :-P tylko za bardzo nie możesz na początku nadwyrężać brzucha. Przynajmniej do czasu jak Ci się nie pogoi, a będziesz wiedział to wtedy jak przestaniesz odczuwać problemów z pkt 1 i 2

I tak ogólnie, czas gojenia się ran to sprawa indywidualna i u jednych goi się szybciej u niektórych dłużej - tak więc ciężko Ci konkretnie napisać na te pytania
Wpi**** budyń jak Miska każe :-P

Awatar użytkownika
Bartek_TM
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: Kolostomia dwulufowa, tuż po zabiegu, pytania.

Post autor: Bartek_TM » 30 paź 2011, 22:18

Ad. 1 Bóli takich nie miałem, ale ja miałem ileostomię. Grube od razu wycięli. Miałem natomiast bóle po przywróceniu ciągłości układu pokarmowego i trwały ok 2 tygodni. Potem ten dziwny ból ustąpił.
Ad. 2 Nic dziwnego, że Cię boli. Jesteś dopiero po zabiegu. Czekaj cierpliwie. Jeśli ten ból nie będzie ustępował po 3-4 tygodniach tylko się nasilał, skontaktuj się ze swoim lekarzem o cięcia.
Ad. 3 U mnie obrzęk zaczął ładnie schodzić po 2-3 tygodniach. Podobnie jak ad. 2 wykaż trochę cierpliwości. Twój organizm to nie lakier nitro, który uzyskuje prawidłowe właściwości po 5 minutach:)
Ad.4 Zależy co lubisz. "Normalny" seks miałem po 10-12 dniach. Natomiast nosiło mnie już w szpitalu jak żona pomagała mi utrzymać równowagę pod prysznicem 3-4 dni po operacji :wink:
2005 - diagnoza CU
2006-2009 - remisja
04.2009 - 2010 - zaostrzenie (encorton, salofalk, pentasa, aza i inne świństwa)
08.2010 - kolektomia + ileostomia
02.2011 - uszycie j-pouch'a + ileostomia
16.05.2011 zamknięcie stomii

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”