Jak dbacie o skórę wokół stomii

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
black65
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Kontakt:

Jak dbacie o skórę wokół stomii

Post autor: black65 » 25 lut 2011, 12:00

Witam mam mały problem i proszę o poradę jak najlepiej dbać o skórę wokół stomii bo mi w szpitalu powiedzieli że przy wymianie worka przemywać tylko ręcznikiem papierowym zwilżonym wodą a potem wytrzeć do sucha.Pozdrawiam black65.
Wiara Fundamentem Życia.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Jak dbacie o skórę wokół stomii

Post autor: Raysha » 25 lut 2011, 12:05

gaziki z Convatecu brązowe, gaziki zwykłe, chusteczki z Convatecu z aloesem, gazik mokry, gazik suchy, chusteczka z Coloplastu z spirytusem i na to wszystko worek.

Mi mówiono, że dobrze czasem umyć stomię pod prysznicem bez worka, żeby skóra odpoczęła, ale ja mam blokadę i generalnie mam jakiegoś schiza, że mi to wypadnie i denerwuje mnie generalnie widok tej stomii srającej, ale wiesz, jak akceptujesz ją bardziej niż ja to polecane są właśnie takie kąpiele.

Awatar użytkownika
Carl
Doświadczony ❃
województwo: małopolskie

Post autor: Carl » 25 lut 2011, 12:16

black65 w sklepach medycznych są takie specjalne mydła w płynie (czy tam coś w tym stylu nie znam się) które są delikatne i nie drażniące. Polecam pod prysznic, a i kosztują niedrogo... jak pamiętam ok 17 zeta za sporą butelkę. ( na pewno taniej niż gaziki :-P )
Wpi**** budyń jak Miska każe :-P

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 25 lut 2011, 16:35

black65 pisze:jak najlepiej dbać o skórę wokół stomii
Carl pisze:w sklepach medycznych są takie specjalne mydła w płynie (czy tam coś w tym stylu nie znam się) które są delikatne i nie drażniące.
skóre wokoł stomi należy przemywac woda z "czystym " mydłem,tzn.takim bez pachnidel,kolorów,ogólnie bez chemi..."biały jeleń" jest ok.
Wycierać czystym "j.w." recznikiem,gaziki też będą ok.
Zadnych kremow... tylko zalecane środki.
Reszte chyba znasz,w zależności od tego jaka jest skora wokół stomii,wynika co dalej.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Carl
Doświadczony ❃
województwo: małopolskie

Post autor: Carl » 25 lut 2011, 16:56

obyty.z.cu, to jest mydło które nie zawiera w sobie pachnideł, kolorów ani żadnej chemii :-) Jest produkowane specjalnie m. in. dla stomików.
Wpi**** budyń jak Miska każe :-P

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 25 lut 2011, 16:58

Carl pisze:Jest produkowane specjalnie m. in. dla stomików.
wiec jest ok. jak tak mowisz :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

FRYTKA
Debiutant ✽
województwo: pomorskie

Post autor: FRYTKA » 01 mar 2011, 17:53

Po umyciu skóry wokół stomii smaruje ją "drugą skórą" Coloplastu, potem dookoła stomii wyciskam pastę uszczelniającą tworząc pierścien i wtedy nakladam worek.Mimo że moja stomia jest "foremna" zawsze nakładam pastę,czuje się wtedy jakoś bezpiecznie.Z poczatku bałam się lać wodę na stomię pod prysznicem, ale teraz nie mam z tym problemu.Jeśli mam skóre podrażnioną to rewelacyjny jest krem przeciwodpażeniowy Coloplastu, po oczyszczeniu skóry nakladam kremik i staram się 15 minut dać mu wsiąknać,nadmiar zciągam suchym gazikiem,i worek,lub jak napisałam wyżej. Poczatki były trudne ,teraz zmianę worka traktuję jak mycie zębow,czy zjedzenie sniadania,po prostu ta czynność jest czymś normalnym.

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”