Strona 1 z 2

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 13 maja 2010, 21:41
autor: żonka
Witam wszytskich,
mój mąż u którego 3 lata temu zdiagnozowana Crohna otrzymal propozycję wzięcia udziału w badaniach nad lekiem LAQUINIMOD - genralnie podawany jest osoba ze stawrdnieniem rozsianym,ale że ponoć skuteczny jest w zwalczaniu stanów zapalnych chcę ten lek przebadac na pacjentach z Cronem.

Czy ktos cos slyszal na ten temat?

pzdr :roll:

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 13 maja 2010, 22:31
autor: dimedicus
Od 2 lat jest to lek sprawdzany w III fazie badań.Dwie pierwsze nie dały jednoznacznej odpowiedzi ,jednak uznano,że może byś wdrożony do następnej fazy badań.Opinia producenta po II fazie ocenia że badania wskazują na poprawę stanu zdrowia chorych na SM uznał,że skuteczność tego leku jest w granicach 30% i jest bezpieczny dla zdrowia,oczywiście jak każdy lek ma swoje skutki uboczne,i są to zaburzenia gastryczne,(mdłości)oddziaływa na wątrobę,również zaburzenia równowagi.Planuje się zakończenie badań na rok przyszły kiedy zostaną opublikowane dane z całość badań.Na dziś są pozytywne reakcje z badań.Dodam co może być ciekawostką dla chorych na inne choroby,że lek ten jest obecnie w II fazie badań w kierunku leczenia między innymi choroby Crohna czy RZS.

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 13 maja 2010, 22:46
autor: Mamcia
Dwie pierwsze nie dały jednoznacznej odpowiedzi
nie dały bo nie po to są prowadzone. O tym czym są poszczególne fazy można przeczytać w kwartalniku. Z badań nad SM wydaje się być lekiem bezpiecznym o skuteczności dowiemy się najwcześniej za rok.

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 13 maja 2010, 22:58
autor: dimedicus
Faza I - na niewielkiej grupie zdrowych ochotników (20-80 osób). Ma na celu zbadanie bezpieczeństwa, toksyczności, farmakokinetyki i farmakodynamiki terapii. W badaniach nad niektórymi lekami w tej fazie badań biorą udział pacjenci w zaawansowanym stadium choroby.
Faza II - na większej grupie (20-300 osób). Ma na celu zbadanie klinicznej skuteczności terapii.
Faza III - randomizowane badania na dużej grupie pacjentów (300–3000 lub więcej osób). Ma na celu pełną ocenę skuteczności nowej terapii.

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 13 maja 2010, 23:09
autor: Mamcia
Czy Pan mnie uczy na czym polegają badania kliniczne i po co są poszczególne fazy badania?

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 14 maja 2010, 08:00
autor: żonka
hmm a czy Państwo maja może opienie pacjentów z choroba Crohna co do leku? jak sie czuli i czy lek dał jakies pozytywne rezultaty. Bo to że ma pozytywne skutki dla MS to super, ale co z Crohnem.

Czytała że jest nowy lek dla chorych z MS Avonax jest skuteczby i tez zaczynaja podawać go pacjentom z Crohnem. Czy te leki sa podobne? Czy działaja podobnie?

pzdr

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 14 maja 2010, 15:27
autor: Mamcia
Dla CD jest to faza IIa, ale lek wydaje się być bezpieczny.
na temat badań w innych chorobach można poczytać http://www.clinicaltrials.gov/ct2/resul ... LAQUINIMOD
In addition to the efficacy that laquinimod has shown in Phase IIb RRMS studies, laquinimod has demonstrated potent therapeutic efficacy in preclinical models of other autoimmune diseases such as rheumatoid arthritis, insulin-dependent diabetes mellitus, Guillain Barre Syndrome, lupus and Inflammatory Bowel Disease. The broad profile of efficacy in animal models of inflammatory diseases suggests that laquinimod affects a pivotal pathway of inflammation and autoimmunity. Laquinimod is currently in Phase II development for Crohn's disease and Teva will initiate the clinical development of the compound for Lupus Nephritis in the near future.
Avonax to jest Interferon beta zaś
Laquinimod (originally called ABR-215062) is a small molecule, orally active, drug being developed as a treatment for multiple sclerosis. Laquinimod is chemically related to roquinimex, an immune modulator that was previously used in treatment of multiple sclerosis patients, but development was discontinued due to side effects. Animal studies in the experimental allergic encephalomyelitis (EAE) model demonstrated that laquinimod is approximately 20 times more active at inhibiting autoimmunity as compared to roquinimex (Brunmark et al. The new orally active immunoregulator laquinimod (ABR-215062) effectively inhibits development and relapses of experimental autoimmune encephalomyelitis. J Neuroimmunol. 2002 Sep;130(1-2):163-72). It is believed that both laquinimod and roquinimex work via inducing a Th1 to Th2 shift.
A co to jest chemicznie jest tu Laquinimod

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 12 sie 2010, 23:49
autor: gregtech
dimedicus to taki Pan "mądrala" co myśli że pozjadał wszystkie rozumy, teraz zajął się za to forum, więc się radze nie przejmować ;) na portalu commed się wymądrza i niech tam pozostanie.

P.S. Napisz "żonka" czy u partnera są testy dotyczącego tego leku i jakie skutki. Pozdrawiam

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 02 wrz 2010, 20:05
autor: bemik
Witam,

Właśnie zakończyłam leczenie laquinimodem w ramach tej próby klinicznej i muszę przyznać, że jestem w ciężkim szoku. Jeszcze na początku czerwca kilkanaście razy na dobę wodnista biegunka, często z krwią, bóle brzucha, waga lecąca na łeb na szyję, z kolonoskopii i endoskopii kapsułkowej wynikało, że całe jelito grube i końcówka cienkiego zajęte, a tu proszę... Po 8 tygodniach całkowita remisja - po raz pierwszy od wielu wielu lat nie mam biegunki, zniknęły bóle brzucha i krwawienia, waga się ustabilizowała i czuję się jak nowo narodzona :-). Co więcej ostatnie kapsułki wzięłam 9 sierpnia i od tego czasu remisja wciąż się utrzymuje.
Mam porównanie do humiry, bo byłam przez kilka lat w próbie klinicznej - działa podobnie, tylko mam wrażenie, że szybciej.
Gdyby miała Pani jakieś pytania, chętnie opowiem coś więcej :-)

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 02 wrz 2010, 22:47
autor: paul85
bemik, a to jest kroplówka, czy tabletki ? I jak często Ci to dawali ? Ciekawe jak u innych wypadło to leczenie.

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 03 wrz 2010, 08:42
autor: bemik
To są kapsułki, łykane raz dziennie - dostawało się je do domu i przychodziło mniej więcej co 2 tygodnie na wizyty kontrolne (badania krwi, EKG, ciśnienie, ważenie, badanie lekarskie).
Nie wiem dokładnie, jakie u innych były efekty końcowe - ze mną w badaniu był jakiś chłopak, u którego już po tygodniu-dwóch były efekty. Ja na pierwsze efekty musiałam czekać 3 tygodnie, ale potem poprawa była bardzo szybka.

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 03 wrz 2010, 17:10
autor: paul85
brzmi ciekawie, oby tak dalej. Oprócz samych plusów czy są jakieś minusy zauważone przez Ciebie lub jakieś ostrzeżenia od lekarza o ewentualnych skutkach ubocznych ?

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 03 wrz 2010, 17:28
autor: Piciu
bemik- brzmi to cudownie co napisałaś :roll: Czy w próbie klinicznej brali udział tylko chorzy z CD czy również z Cu?

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 03 wrz 2010, 17:43
autor: Raysha
mam pytanie czy to działa może poprzez wchłanianie czy jakoś tak?
Bo np. ja mam zdrowe cienkie i wyłonioną ileostomię, zamknięte na głucho jelito grube i ono jest zaatakowane i nieciekawe. Czy łykając kapsułki, będzie pomagało na jelito grube? W sensie no nie wiem... wchłanianiem? Krwiobiegiem? Nie wiem, nie znam się...

Re: LAQUINIMOD - udział w badaniu klinicznym

: 03 wrz 2010, 20:59
autor: paul85
jeżeli ten lek próbują na CD to wydaje mi się że musi działać na każdy odcinek układu pokarmowego, niezależnie od tego gdzie on się rozpuszcza, wchłania itd.