Strona 1 z 1

schodzenie ze sterydów

: 21 gru 2018, 19:21
autor: romek
Czy ktoś miał przy schodzeniu ze sterydów kłopoty z płytkami krwi?? Od ponad miesiąca schodzę z 32 mg metypredu - jestem już przy 8. Płytki mi spadają w zastraszającym tempie: 3 tygodnie temu ponad 200, tydzień temu już tylko 91, a wczoraj - 74 :smutny:
Byłem dziś u lekarza rodzinnego. Dał skierowanie do hematologa, ale od siebie powiedział, że to właśnie najprawdopodobniej sprawka schodzenia i radził podwyższyć dawkę. Ale ja oczywiście nie bardzo bym chciał. A hematolog (oczywiście prywatnie) to dopiero 7.I.

Re: schodzenie ze sterydów

: 30 gru 2018, 21:00
autor: Anette28
Lekarz dobrze Ci doradził, abyś zwiększył sterydy. Musisz zbadać jaka jest przyczyna małopłytkowości krwi.
Niedobór płytek krwi może być również wynikiem choroby autoimmunologicznej, w której białe krwinki zaczynają atakować płytki krwi. Z nieznanych przyczyn niektóre wirusy, w tym wirus odry, różyczki czy wirusowego zapalenia wątroby typu C zmieniają antygeny na powierzchni trombocytów, przez co płytki stają się celem ataku przeciwciał, traktujących je jako intruzów. Wtedy śledziona, w zdrowym organizmie niszcząca trombocyty po 7-10 dniach, usuwa je w ciągu kilku godzin, a organizm nie nadążą z produkcją nowych składników krwi.