Nutrison enery plus czy sterydy???

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
ali95
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Nutrison enery plus czy sterydy???

Post autor: ali95 » 29 cze 2011, 13:59

hej :) mam 16 lat i zdiagnozowano u mnie chorobę crohna. Moja lekarka chce podac mi leki ktore wprowadza mnie w remisje. mam do wybory albo sterydy przez 8 tygodni albo ten płyn (tez przez 8 tyg.). płyn piłabym bez przyjmowania jakiegokolwiek innego pokarmu. Czy ten plyn naprawde jest taki niedobry? i jak mam podjąc decyzję :)
dzieki :)
ala

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Re: Nutrison enery plus czy sterydy???

Post autor: Natalka » 29 cze 2011, 14:20

Nie piłam ani nutrisonu ani innych tego typu preparatów żywieniowych, więc nie wiem czy dobry czy nie, ale brałam Encorton i gdybym miała wybierać jeszcze raz to wybiorę preparat żywieniowy zamiast sterydu, bo miałam okropne skutki uboczne, u Ciebie akurat mogą nie wystąpić. Mnie z resztą nikt takiego wyboru nie proponował.
Możesz poczytać o Nutrisonie w dziale Żywienie dojelitowe viewforum.php?f=83 i w tych tematach
viewtopic.php?t=2794&highlight=nutrison
viewtopic.php?t=9402&highlight=nutrison
nie ma tam zbyt wiele informacji (w tych 2 tematach) ale zawsze coś :wink:
w poradniku żywieniowym Falka http://www.j-elita.org.pl/?pid=poradnik (piąty od góry) jest porównanie skuteczności sterydów z preparatami żywieniowymi, możesz tam zajrzeć.
Jeśli lekarka daje Ci wybór, to ja bym z niego skorzystała. Tyle z mojej strony rad :wink:
a jeszcze w jakim jesteś stanie? bardzo zaostrzonym?
Ostatnio zmieniony 29 cze 2011, 14:22 przez Natalka, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 29 cze 2011, 14:20

Leczenie żywieniowe ma bardzo dużą wartość, jest stosowane nie tylko w celu dożywienia ale do wprowadzenia w remisję właśnie.
Leczenie takie jest równie skuteczne w osiąganiu remisji i łagodzeniu objawów choroby co leczenie farmakologiczne (!). WIęc jeśli masz dostęp do takeij forym to skorzystaj, lepsze to niż sterydy z całą gamą skutków ubocznych.
A 8 tygodni to doprawdy niewiele, bo co to jest w skali całego roku, życia ? :wink:
To pikuś i przetrzymasz i dasz radę.
Zdecydowanie wybieraj żywieniowe !!
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

ali95
Debiutant ✽

Post autor: ali95 » 29 cze 2011, 18:18

Dzięki za szybką odpowiedź :)
Jestem w stanie dobrym(lekkie zapalenie). Nie mam bardzo silnych bólów brzucha itp. Jeżeli chodzi o ten płyn to boję się, że rzeczywiście nie wytrzymam. To okropnie smakuje :( ale nie miałam odruchów wymiotnych przy jego piciu, więc jest plus. A czy może znacie jakiś sposób na zminimalizowanie "okropności" tego smaku?
P.S
Może to głupie pytanie, ale czy po sterydach zachodzą bardzo duże zmiany w wyglądzie i stanie psychicznym? I czy bardzo się tyje?(mam prawidłową wagę, wręcz lekką nadwagę i nie chciałabym jakość drastycznie przytyć, jeżeli byłabym zmuszona jednak do przyjmowanie sterydów?

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 29 cze 2011, 18:34

ali95 pisze:czy po sterydach zachodzą bardzo duże zmiany w wyglądzie i stanie psychicznym?
to indywidualna sprawa, moja córka przytyła nieznacznie bo miała niedowagę ale były takie charakterystyczne detale, jak : chomikowate policzki, to nadmierne owłosienie (bo oprócz twarzy włosami usłąne były również plecy :wink: ) a z zachowania to nadmierna agresja (ciężko było w szkole),wilczy apetyt i problemy z koncentarcją.
Widziałm,też dzieci które znacznie przytyły, że nawet miały rozstępy na skórze od zbyt szybkeigo przyrostu masy ciała ale podkreśle raz jeszcze - to indywidualna sprawa, u jednego tak a u drugiego siak :wink:
Więc wcale nie ma pewności, że się roztyjesz na maksa, warto też wziąć pod uwagę wiedzę, którą się o sobie już ma : czy mam skłonnośći do tycia, czy raczej nie, czy szybko chudnę czy wręcz przeciwnie-mam z tym problem.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 29 cze 2011, 18:51

ali95 pisze:Jestem w stanie dobrym(lekkie zapalenie). Nie mam bardzo silnych bólów brzucha itp
no to ja bym wybrałam leczenie żywieniowe, jak nie poskutkuje zawsze można zmienić na sterydy. A co do skutków ubocznych to tak jak maggie0278 pisze,
a jeśli chcesz więcej informacji to wpisz sobie w Szukaj słowa uboczne efekty sterydy itp. i znajdziesz na forum kilka tematów gdzie ludzie opisują, co tam im się działo :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 cze 2011, 19:08

Wiem gdzie się leczysz (Działdowska) i gorąco popieram wprowadzeni leczenia żywieniowego. Pamiętaj, że masz wybór wprowadzenie sondy i karminie przez nos. Tak była karmiona nasza Panna, bo pić nie chciała.
Natomiast uniknęła ogólnej sterydoterapii. Jeśli ten steryd to ma być budesonid dojelitowy to ma mniej działań niepożądanych, ale jest skuteczny tylko u osób z zajęta okolicą kątniczo-krętniczą.
I jeśłi nie masz niedowagi to nie musi być energy+
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ali95
Debiutant ✽

Post autor: ali95 » 29 cze 2011, 19:30

Tak, leczę się na Działdowskiej :) ( bardzo fajni lekarze :)) Jeżeli chodzi o sondę to trochę się obawiam, jak będzie wyglądało moje życie w tym okresie( to w końcu rurka wychodząca z nosa) Np. boję się że ta rurka mi wypadnie czy coś takiego podczas snu. Tak właściwie nie wiem jak się ją zakłada( czy jestem przytomna?) i czy to może boleć? I czy odczuwa się ból podczas samego noszenia?

[ Dodano: 29-06-2011 ]
Natalka pisze:
ali95 pisze:Jestem w stanie dobrym(lekkie zapalenie). Nie mam bardzo silnych bólów brzucha itp
no to ja bym wybrałam leczenie żywieniowe, jak nie poskutkuje zawsze można zmienić na sterydy. A co do skutków ubocznych to tak jak maggie0278 pisze,
a jeśli chcesz więcej informacji to wpisz sobie w Szukaj słowa uboczne efekty sterydy itp. i znajdziesz na forum kilka tematów gdzie ludzie opisują, co tam im się działo :wink:
Dzięki za radę - poszukałam i nie wygląda to kolorowo :( Mam nadzieję, że dam radę na tym płynie:) Czasami mam problemy z silną wolą. i Uwielbiam jeść i gotować - przegapię pyszne sezonowe warzywa i owoce :( to tak mimochodem. Wiem,że tak błahe problemy nie powinny stać na drodze mojego dalszego leczenia :)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 29 cze 2011, 19:34

Zadzwoń do mnie to ci opowiem. Zakłada się przy miejscowym znieczuleniu. Pannie nigdy nie wypadła. Jest przyklejona plastrem.
A lekarze cudowni.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ali95
Debiutant ✽

Post autor: ali95 » 29 cze 2011, 19:36

Mamcia pisze: Natomiast uniknęła ogólnej sterydoterapii. Jeśli ten steryd to ma być budesonid dojelitowy to ma mniej działań niepożądanych, ale jest skuteczny tylko u osób z zajęta okolicą kątniczo-krętniczą.
I jeśłi nie masz niedowagi to nie musi być energy+
Nie mam niedowagi i trochę się boję przytyć jak będę przyjmować 3000 kcal dziennie. A tego drugiego leku nie mogę przyjmować bo mam więcej zajęte niestety

[ Dodano: 29-06-2011 ]
Mamcia pisze:Zadzwoń do mnie to ci opowiem. Zakłada się przy miejscowym znieczuleniu. Pannie nigdy nie wypadła. Jest przyklejona plastrem.
A lekarze cudowni.
Dziękuję za pomoc. Pewnie zadzwonię. :)

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 30 cze 2011, 11:26

Moje zdanie -
30000% poparcia za leczeniem żywieniowym.
I nigdy więcej sterydów :)

Fajnie, że masz wybór, nie wszyscy mają

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Alutka86 » 30 cze 2011, 12:24

Super, że masz wybór...
We mnie jest ładowane wszystko co się da, oczywiście oprócz leczenia żywieniowego..
Ale w poniedziałek jestem na kolejnej dawce humiry i przycisnę mojego doktora w odpowiedni sposób...

ali95, bierz żywieniowe... a sterydy zawsze później można dołączyć jakby nie dawało rezultatu... :)
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 30 cze 2011, 23:17

Zeno - leczenie żywieniowe e CD, to nie tylko uzupełnianie niedoborów pokarmowych, ale także leczenie stanu zapalnego. Aby było skuteczne w tym drugim przypadku to nie można jeść żadnych innych pokarmów. Tak pokazują badania. Może dlatego przynosi lepsze efekty u dzieci niż u dorosłych, bo te pierwsze mają kontrole z zewnątrz.
OT. Jak się czuje relacja??

ali95
Debiutant ✽

Post autor: ali95 » 04 lip 2011, 13:42

hej :)
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi :) Już zdecydowałam. Na początku chciałam sondę, ale jej założenie się nie powiodło( pielęgniarki mnie nastraszyły i dostałam histerii - nie potrafiłam oddychać podczas zakładania :( {okazało się, że zakłada się bez znieczulenia} Przekonali mnie, abym to piła, więc piję. Na razie wchodzę na pełną dawkę. Jest ciężko, ale daję radę. Zenobius, Tak jak wspomniała Mamcia, nie mogę przy tym w ogóle jeść, by terapia się powiodła. Będę piła 3,5 (ok. 2600 kcal) butelki dziennie.

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 04 lip 2011, 13:46

No i fajno, mam nadzieję, że nam tu zdasz relację o efektach takiej terapii, no i oczywiście życzę Ci, żeby była jak najbardziej skuteczna :smile:

Zablokowany

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”