Osłona żołądka przy sterydach

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: Osłona żołądka przy sterydach

Post autor: Alutka86 » 24 maja 2011, 13:21

Ja biorę polprazol 20mg, a jak gorzej to zwiększam dawkę na 40mg na na 7-14 dni...
I jakoś leci :)
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
Dunia77
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --

Post autor: Dunia77 » 24 maja 2011, 23:18

Dzieki za rady. Cosik nabede w aptece i zaczne sie "oslaniac".
W sumie to mialam uczucie zgagi jakos tak "tylko" pod koniec brania tej startowej dawki 30mg prednisonu. Teraz juz ze strony zoladka jest spokoj, ale nie zaszkodzi sie nieco chronic. Bo jeszcze co najmniej 2-3 tyg schodzenia do zera z tego sterydu, pod warunkiem, ze nic sie nie "rozpaprze" po drodze.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 25 maja 2011, 11:01

obyty.z.cu pisze:
ranka pisze:jesli chodzi i oslone to zazwyczaj bierze sie raz dziennie 20 mg.

a wątroba.. w aptece leki osłonowe sa zazwyczaj ziołowe, chyba bym nie brala
od lat biorę codziennie osłonowe na żołądek,zmieniają mi je co jakiś czas.
Obecnie IPP 40,wczesnej Nolpaza,Gasec itp.
Leki osłonowe na wątrobe wyciągnęły mnie z wielkich kłopotów do stanu "akceptowanego".I tu też często mi je zmieniano,obecnie Liv52,to naprawdę dobry lek.Wcześniej brałem równocześnie z nim "Heparegen".
Lekarka z poradni WZW zalecała mi branie równoczesne branie 2 leków osłonowych z różnych grup też mi je często zmieniano.
Dunia77 pisze:nawet o jakis suplementahc nie wspomnial, oprocz tego, ze zapytalam czy moge z tym brac wapno plus wit D (bralam wczesniej bo mialam stwierdzony niedobor tej wit) i dostalam jego zielone swiatlo.
Dużo sterydów przez okres trwania choroby (... dziesiąt lat) spowodowały,ze mam osteoporozę.Musze przyznać,ze pod tym kątem nie brałem dodatkowego wapnia czy wit.D i to był bład i to duży.
Warto pamiętać o skutkach ubocznych sterydów,tzn. brać je jeśli musimy,ale pamiętać o badaniach i uzupełnianiu braków.
bo to ze ma sie czami wieksza dawke zalezy od aktywnosci choroby czy stanu.. myslalam ze to dosc logiczne.
Obrazek

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: toczka » 25 maja 2011, 12:44

Na chwile obecna IPP40 i wyczytana na naszym forum zamiana chleba na jogurt z mielonym lnem :)
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Awatar użytkownika
kiara
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: kiara » 26 maja 2011, 13:23

oczywiście dostepne są również leki bez recepty osłonowe,ale mają słabsze działanie.
ale zalecam koniecznie!!!!!!!!!!!!
Chcę być kropelką rosy,która w dni suszy zwilży choćby jedno źdźbło zdeptanej trawy...

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 26 maja 2011, 14:39

Ja cierpię na reflux więc na stałe biorę inhibitory pompy protonowej typu porprazol 20 mg, gasec czy inne. Dodatkowo przy sterydach biorę Dicoflor 60 i polecam go wszystkim. Dodatkowo witaminy zdrovit bo stano mojej skóry, włosów, paznokci i niedobory witaminowe w organizmie tego wymagają :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 26 maja 2011, 15:38

ranka pisze:bo to ze ma sie czami wieksza dawke zalezy od aktywnosci choroby czy stanu.. myslalam ze to dosc logiczne.
pewnie i logiczne,ale ....
kto może pamietac o wszystkim i wszystko przewidzieć ?
Jak się leczę w kilku poradniach z przewlekłych chorób ,to ja mam wszystko wiedzieć i pamiętać ?
To logiczne ?

Innym tematem jest to,że żaden z lekarzy mi np. tego dodatkowego wapnia i wit.D nie przepisał,a choćby zapytał,choćby rodzinny,gastro,ortopeda itd... a w moim przypadku to 11 specjalistów!!
O skierowanie do poradni osteoporozy sam musiałem prosić,bo nikt mi tego nie proponował,
po tylu latach leczenia.
Jest też coś,co przechodzi każdy chory wraz z upływem lat,..przyzwyczajenie do leków,zapominanie o badaniach itp.Niestety u lekarzy nie widać jakoś chęci do bieżącego korygowania i sprawdzania naszej terapii.
Po uzyskaniu diagnozy ,lekarz jest jakoś mniej zaangażowany...w leczenie,... inna sprawda dostępność do specjalisty,przecież to kpina w ramach NFZ !!
Szczególnym przypadkiem zaś jest każdy lekarz rodzinny,wg niego wystarczy, że ktoś leczy się u specjalisty -> co zwalnia go z kontroli leczenia,badań,jego zaangażowanie ogranicza sie do zapisywania w kartotece dostarczanych mu "danych" i wypisywaniu recept na leki zlecane przez specjalistów.
Przy pacjentach z przewlekłymi chorobami najczęściej ograniczają się do przepisywania wszystkiego co chce pacjent,tylko zeby mieć spokój.
To tak na podstawie swoich obserwacji i znajomych "przewlekle" chorych.

Logika z NFZ naprawdę nie ma nic wspólnego,a pacjent sam nie powinien się leczyć i prosić o należne mu leki czy badania.
Przynajmniej tak jest w Polskiej powiatowej, NFZ i służby zdrowia.

Sorki...to ta niezdrowa logika....zadziałała... :oops:

Dodałbym tylko,ze ostatnia "złota myśl" lekarza o której słyszałem w poczekalni poradni endo... to słowa pacjenta po wyjściu z gabinetu lekarza (Poznan) - "przecież leki osłonowe są dostępne bez recepty i kazdy może sobie je kupić jak boli żołądek".
To powiedział facet ok. 35 lat ,u którego wcześniej ten sam lekarz stwierdził refluks :smutny: i nie zapisał żadnych leków.
Logika :mad: nie dotyczy czasem "fachowców-ekspertów" bez wzgledu na dziedzine życia.

sorki za dlugi post.... tak jakoś wyszło,...bez osobistych wycieczek.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Zablokowany

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”