METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: METYPRED

Post autor: Raysha » 21 paź 2010, 20:15

Patryk, jak sie nazywa i za ile?

izabela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: izabela » 21 paź 2010, 20:51

Witaj Maalgorzata,
Mi lekarz mówił ze mogę przełamać leki i połówki brać ,również w szpitalu mi tak robi.
Obecnie 4 mg schodzę ze sterydów. Jak masz wątpliwości zadzwoń do lekarza prowadzącego lub do przygodni.

Awatar użytkownika
Patryk
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie

Post autor: Patryk » 21 paź 2010, 22:52

Nie odmawiaj dobrego tym, którym się ono należy, gdy akurat jest w mocy twojej ręki je wyświadczyć (Przysłów 3:27)

efka2
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: dolnośląskie

Metypred

Post autor: efka2 » 28 paź 2010, 21:02

Witam
Czy ktos z was przy braniu metypredu miał liszaje :cry: .Są bolesne swędzące i na pupie :oops: wiec ciagle podrażniane cięzko z tym wytrzymać.Jak sobie radziliście? czy mozna stosować jakieś maści, bądź tabletki przeciwalergiczne,albo wapno ?

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
województwo: lubelskie

Post autor: malapkasia » 29 paź 2010, 11:15

ja bym zalecała wycieczkę do dermatologa... teoretycznie jest kupę maści przeróżnych antybakteryjnych itd... tylko po co wydawać kasę na coś co może niekoniecznie pomoże... poza tym właśnie wyczytałam w necie, ze trzeba jak najszybciej zastosować leczenie, bo inaczej będzie problem z pozbyciem się tego i trzeba będzie brać antybiotyki...
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 29 paź 2010, 14:15

Jest taka maść Mupirox http://leki-informacje.pl/lek/ulotka/793,mupirox.html ale na receptę, więc wizyta u lekarza i tak Cię nie minie.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: Ala57 » 07 lis 2010, 16:09

Nie mogę pozbyć się sterydów.Od dwoch lat jestem na metypredzie w różnych dawkach max32mg min4.W lipcu bylam w szpitalu z powodu zaostrzenia i dolożyli mi azatioprinę 3x1 i dali nadzieję na odstawienie metypredu.Za zgodą lekarza odstawiłam no i wielkie rozczarowanie po tygodniu wyszedł mi rumień a z nim stany podgorączkowe i bole stawow,mięsni czułam się jakby ktoś mnie obil bejsbolem. W sumie 3 razy probowałam odstawić i za każdym razem coś się dzialoi musiałam wrócić do tego świństwa.Teraz wróciłam do 24mg.Czy to znaczy jestem sterydozależna i muszę się zaprzyjaźnić z lekiem? :smutny:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 lis 2010, 21:58

Mogę tylko powiedzieć, że próba wprowadzenia immunosupresji dopiero po 2 latach brania sterydów jest błędem w sztuce. Nie wiem jak szybko były odstawiane sterydy, czy bóle stawów mają charakter zapalny, czy po odstawieniu sterydów powróciły objawy ze strony jelita.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Ala57 » 07 lis 2010, 22:43

Moja historia ze sterydami jest dość długa.W 2007r zachorowałam na zapalenie blony naczyniowej oka i wtedy dostalam najpierw solumedrol(nie wiem jak to się pisze) w kroplówkach a później encorton-tragedia!20kg do przodu spuchnięta bylam tak .że ludzie którzy mnie znali 20 lat nie poznawali mnie na ulicy.Do tego krople ze sterydami zastrzyki ze stredów w gałkę a na konieć 3m-ce diklofenacu 2xczopek.Efekt był marny więc wrzucili mi immunuspresję-Neoral no i chyba tego wszystkiego moje jelita nie wytrzymaly.Zaczeły się biegunki ze śluzem i krwią okropne bóle stawow,temperatura i jak się pożniej okazało,że to co brałam za ukąszenie owada jest rumieniem dało wstepną diagnozę CU.Potwierdziło to badanie histopatologiczne.Od października 2008 bylam na metypredzie.Pierwszą probę odrzucenie zrobiłam w kwietniu 2009 ,po dwoch tygodniach miałam problem z wejscie na krawężnik z powodu bólu w biodrach i powrociły biegunki.Natępna próba byla w styczniu 2010 i skonczyła się straszną opuchlizną kostek i powrotem biegunek.Wkwietniu złapałam zaostrzenie i w lipcu trafilam do szpitala.No a teraz rumień ból wszystkiego no i początek biegunki.To tyle. A dlaczego Azotiprina to bląd?

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Ala57 » 07 lis 2010, 23:04

Kiedy mi to zastowali tlumaczyli,ze stopniowo zejdą ze sterydów bo okropnie tyję,No i zeszłam do dawki 4 mg.Miała to dla mnie być ulga a tu malo tego że znowu spora dawka metypredu to jeszcze chyba od tej aza wypadają mi włosy.Fajna perspektywa nie ma co 20kg nadwagi i łysina.Niby wygląd to nic ważnego ale mysałam ,ze troche ładniej się będe starzeć a przede wszystkim troche wolniej.O przepraszam marudzę bo mimo wieku (53lata)buzię mam jak po liftingu tluszczyk i opuchlizna wyprostowały zmarszczki. :wink:

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃

Post autor: malapkasia » 08 lis 2010, 11:00

ja na samym metypredzie w miesiąc przytyłam 10kg.. a o opuchliźnie na buzi nie wspomnę, wypadające włosy itd.... to tylko i AZ skutki uboczne, nie biorę sterydów od polowy sierpnia a włosy dalej mi wypadają bardzo.. ale walczę :mrgreen: 2 razy w tyg nakładam na włosy maseczkę z nafty kosm. i żółtka, trochę pomaga jak regularnie stosuję.. bo żadne witaminy nie pomagały:(
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 lis 2010, 20:36

Nie martita nie mylisz się. Niestety nadal nie wiem jak Ala schodzi ze sterydów, jaki odcinek jelita ma zajęty, czy jest dawka minimalna przy której jest OK.
Jakie stawy bolą, czy ma osteoporozę i czy jest ona ew leczona.
Z zapalenie naczyniówki było pp pierwszym objawem CU.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Ala57 » 08 lis 2010, 21:04

Dobrze czulam się (3xporanny kibilek,bez śluzu i krwi i bez bólu brzucha i stawów )gdy brałam 4mg medypretu,150azatiopriny i 3x2asamaxu.Wyniki krwi byly ok tylko CRP 28,9.lekarz pozwolił m-c poźniej odstawić steryd. W lipcu brałam 32mg.Opis kolonoskopii zrobiłam w "ogólnie o naszych chorobach".Badana na osteoporozę mam zamiar zrobić,a stawy bolą mnie wszystkie(!)myślę,ze rowniez dlatego bo jako dzieciak i nastolatka chorowałam na gorączkę reumatyczną.Przy nawet lekkim stanie podgorączkowym boli mnie wszytsko co się zgina z żuchwą włącznie no i po mięśniach "też mi chodzi"
Dziś wziełam 3 dawkę 24mg metypredu i czuję się znacznie lepiej i rumień też łagodnieje tzn schodzi opuchlizna i z sinoczerwonego robi się czerwno -różowy.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 lis 2010, 21:16

Nadal nie napisałaś jaką cześć jelita masz zajęta chorobą. Może się okazać, że jesteś sterydo- zależna i do 0 ze sterydów nie powinnaś schodzić. Dla organizmu jest lepiej 4 mg przewlekle niż 40 co jakiś czas i schodzenie do 0. Opisu kolonki nie będę szukała.

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Ala57 » 08 lis 2010, 21:55

Sory Mamcia wybacz początkującej. :oops: W skrocie wyglada to tak:w dystalnym odcinku jelita kretego owrzodzenie długosci 2cm,zastawka kretniczo-kątnicza ziejąca w jej swietle widoczne owrzodzenie przechodzące na kątnice.Na całej dlugości jelita poza odbytnicą błona śluzowa obrzęknieta z widocznymi licznymi glębokim owrzodzeniami:najwieksze nasilenie w okolicy zagięcia wątrobowego.Tak bylo 13.10.2008 póxniej nie robili mi kolonki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”