Strona 1 z 3

Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 13 paź 2015, 10:44
autor: anaanek
Starałam się przeczytać wszystko na tym forum odnośnie tych leków, w środę jadę na ustalenie leczenia, nie wiem jeszcze jaki lek mi zostanie przepisany. Dlatego tak w paru słowach proszę was o napisanie, jaki lek jest w razie czego lepszy. I czego tak naprawdę mogę sie spodziewać. Boje sie tej immunopresji, naczytałam się o wymiotach, bólach brzucha, wypadaniu włosów, czy to naprawdę tak często występuje?

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 13 paź 2015, 12:39
autor: obyty.z.cu
anaanek pisze:czy to naprawdę tak często występuje?
u mnie przez 12 lat żadnych tego typu problemów.
Jak zawsze,każdy ma swoje "chorowanie".
Trzeba się nauczyć chorować i dostosować.

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 13 paź 2015, 17:28
autor: Mamcia
Od sterydów też wypadają włosy, a innym rosną gdzie nie trzeba. Nie ma leków bez działań niepożądanych, ale nie wiem skąd ta demonizacja immunosupresji?

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 13 paź 2015, 18:47
autor: kaskaaa1502
Witaj anaanek, :) Ja brałam Imuran, dosłownie kilka dni, bo dostałam ostrego zapalenia trzustki po nim, natomiast koleżanka bierze go już kilka lat i nie ma żadnych skutków ubocznych, a wręcz bardzo jej pomaga... Jeżeli trzeba wprowadzić taki lek to trzeba, nie ma co nastawiać się negatywnie i nakręcać na skutki uboczne :) trzymam kciuki :* zdrówka :*

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 14 paź 2015, 10:51
autor: Brawurka
Ja miałam po Imuranie jakiś czas problemy skórne, tj. nawracająca opryszczka wargowa, jakieś krostki na nogach i teraz skłonność do siniaków, ale już przechodzi. Żadnych wymiotów i objawów ze strony narządów wątroby, trzustki. Włosy wiecznie mi wypadają, więc nie wiem, czy to przez AZE, sterydy. Żelazo jest w normie w tym momencie, hormony też.

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 14 paź 2015, 12:00
autor: anaanek
Dziękuję wam za odpowiedzi, nie nastawiam się negatywnie wrecz przeciwnie chciałabym żeby mi to wreszcie pomogło, abym mogła normalnie żyć, wychodzić z domu bez strachu że nie zdążę do wc.
A czy to działanie tych leków uaktywnia się tak od razu?

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 14 paź 2015, 12:22
autor: obyty.z.cu
.
anaanek pisze:A czy to działanie tych leków uaktywnia się tak od razu?
nie,tu potrzeba czasu.
AZA to czas ok. 3 miesiące,ale...lekarz powinien "nadzorować" tak kontrolne wyniki badań jak i Twój stan.
Chodzi o to,żeby nie ciągnąć leku bez wyraźnych efektów i ewentualnie zmienić terapie.
W końcu To leki stosowane jako "następny" etap leczenia,mogą być i inne.

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 15 paź 2015, 10:25
autor: anaanek
Dostałam imuran, od poniedziałku zaczynam

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 15 paź 2015, 14:33
autor: kasia38
mogą być od razu działania tych leków, np spadek leukocytów, dlatego trzeba na początku częściej robić morfologię.
mi też zaczęły bardzo wypadać włosy

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 16 paź 2015, 01:51
autor: michal_mg
Najważniejsza sprawa jest taka, że leki immunosupresyjne to nie są leki. One niczego nie leczą. One hamują lub zapobiegają aktywności układu immunologicznego. A choroba jak była tak jest i będzie nadal. Te specyfiki działają na objawy, a choroby nie leczą. Przy okazji jednak sporo ludzi nabawiło się dzięki temu innych dodatkowych bonusów.

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 16 paź 2015, 22:51
autor: Mamcia
Nie mal leków, które leczą przyczynę NZJ, bo ona jest nieznana. I proszę michal_mg nie zaciemnij ludiom w głowach.
Na początku leczenia morfologia i enzymy wątrobowe (trzustkowe) co tydzień i jak wszystko OK to potem co miesiąc morfologia.

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 17 paź 2015, 10:29
autor: anaanek
Michał ja wiem że nie ma leków na tą chorobę bo choruję na nią od 3 lat i teraz jelito jest w złym stanie, nie chce kolejny raz sterydów bo źle na mnie działają. Od poniedziałku zatem zacznę leczenie immunosupresyjne.
Mam tylko pytanie, mam zażywać 2 tabletki rano, czy zażywacie tak jak pisze w ulotce 3 godziny po posiłku? Czy wtedy jest mniejsze ryzyko wystąpienia nudności?

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 17 paź 2015, 19:19
autor: palula88
Mniejsze wystapienie nudnosci jest jak sie bierze po sniadaniu. Ja wlasnie tak biore Imuran 50+ 25 mg. Nie czekam az minie 3. Zwykle mija godzina od sniadania jak biore.

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 17 paź 2015, 19:38
autor: obyty.z.cu
anaanek pisze:czy zażywacie tak jak pisze w ulotce 3 godziny po posiłku?
http://leki.urpl.gov.pl/files/Imuran_ta ... edawki.pdf
tu nigdzie nie pisze o 3 godzinach po posiłku.
Ja AZA brałem po śniadaniu razem z innymi tabletkami i ok.

Re: Leki immunosupresyjne- skutki uboczne

: 17 paź 2015, 19:43
autor: palula88
W ulotce Imuranu pisze ze lek nalezy przyjmowac godzine przed lub 3 h po jedzeniu. Pisze tez ze w przypadku nudnosci lek mozna zazywac po posilku.