Strona 1 z 1

o odżywianiu

: 27 paź 2016, 20:56
autor: obyty.z.cu
bardzo fajna strona o odżywianiu.
Takie podstawy od zera dla szukających wiedzy o wszystkim od początku. To dobre wprowadzenie dla nauki jak to wszystko działa.
http://www.odzywianie.info.pl/
Fajne, warto poczytac w zakładkach , szczególnie http://www.odzywianie.info.pl/skladniki-zywnosci
Takie netowe podpowiedzi bez zobowiązań, każdy musi wyciągnąc cos dla siebie. Jak zawsze polecam temat błonnika, bo to chyba najmniej doceniany temat.
Oczywiście pamiętając, że to szczególny temat dla nas. Warto tu dopowiedzieć, że wielu np. przy zaparciach opowiada, że tylko dużo błonnika rozwiąże sprawę.
Tyle, że nie wszyscy pamiętają, że zaparcia może być dwojakie.
Jedno to "spowolnienie" perystaltyki jelita wynikające bądź z błędów dietetycznych, albo skutek leków, nadużywania środków przeczyszczających czy odwrotnie, wstrzymujących,albo jeszcze czegos innego, i wtedy to właśnie polecana jest dieta wysoko błonnikowa.
Druga, gdy mamy zaparcie, ale takie ze skurczami i parciami, wzdęcie, gazy. Tu akurat rozwiązaniem jest odwrotność, czyli dieta lekko strawna, pozwalającą jelitom dać ulgę bez parcia masy kałowej, na uspokojenie, a bóle zejdą wraz z oczyszczeniem jelita.Tu sprawdzi się błonnik rozpuszczalny.
Także temat wchłaniania , metabolizmu, czasem nie zdajemy sobie sprawy dlaczego mimo że jemy dużo i bogato mamy braki w czymś, choćby w żelazie czy magnezie. Nie wchłaniamy, bo np. "blokujemy" teina zawartą w kawie czy herbacie itd..
Ciekawe tematy, ważne dla jelitowców, warto się tego uczyć od podstaw.

Re: o odżywianiu

: 29 paź 2016, 13:14
autor: alate
obyty.z.cu,
wielkie dzięki za ten link. Bardzo pomocna stronka !

Re: o odżywianiu

: 29 paź 2016, 16:45
autor: Bożena Gatner
Fajna strona , dzięki za informację .
Pozdrawiam