Porada

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Nowa

Porada

Post autor: Nowa » 14 mar 2004, 20:33

Witam.) od 5 miesiecy mam Cu -lekarz stwierdzil owrzodzenie 5 cm koncowego odcinka jelita grubego.Zalecil mi diete bez mleczna i Salofalk oraz wlewki z Hydrokortisonu. Obecnie nie mam krwawien ani sluzu-CZY MOGLIBYSCIE MI PORADZIC CZEGO MAM SIE WYSTRZEGAC? co robic aby taki stan sie utrzymal? co jesc a czego nie? co pic a czego nie pic? Prosze o porade od ludzi borykajacych sie z tym problemem...jak z tym zyc? i czy wogole mozna z tym zyc?????

Jari
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Re: Porada

Post autor: Jari » 15 mar 2004, 10:42

Cze?a Nowa.
—ya mo?na jak widaa 8) Z tego co piszesz to jeste? w nie najgorszej sytuacji.
Ja ci powiem czego ja sie wystrzegam, ale musze zaznaczya ?e mój stan jest cie?szy ni? twój.
Nie jem Octu i wszystkiego z jego dodatkiem, alkocholu, ostrych przypraw, fast foodów, rzeczy samych z siebie powoduj?cych wzdecia, surowych owoców, mleka itd.
S? to rzeczy, które mi szkodz?, niekoniecznie musz? zaszkodzia tobie wiec poprostu obserwuj reakcje...
Trzymaj sie mocno.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

Gośka
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: Gośka » 16 mar 2004, 11:51

Choruje na Crohna od 6 lat,jestem na medrolu i debridacie.Nie mecza mnie ju? biegunki,ale za to okropnie g3o?no gadaj? moje jelta.Jest to okropnie repuj?ce,zw3aszcza w pracy,kinie,czy ko?ciele. Ponad to mam straszne wzdecia zw3aszcza popo3udniu i wieczorem.Czy kto? mo?e ma tez taki problem .Jak z tym sobie radzia.Dzieki za porade.Pozdrawiam Go?ka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 16 mar 2004, 15:10

Sze?a lat bez przerwy na medrolu??? Czy napewno masz sterydozale?n? forme CD. Czy zawsze po zmniejszeniu dawki mia3a? nawroty??
A je?li chodzi o orkiestre, to mo?na polubia. Powa?nie mo?e postaraj sie odstawia debridad. Jest to lek pobudzaj?cy perystaltyke jelit.
Mo?esz tak?e zbadaa ka3 pod wzgledem sk3adu chemicznego i bakteriologicznego. Uzyskasz informacje o tym czego nie trawisz i co ci te jelita zasiedla. Zajrzyj do symbiotyków.
Czy w diecie unikasz produktów jatrogennych.

http://www.bookservice.pl/X/_.jsp?m=5&i ... 41000218KS

pod tym adresem znajdziesz ksi??ke GAZY JELITOWE - porady lekarzy i dietetyków, Miros3aw Jarosz, Jan Dzieniszewski,
nie jest to podrecznik dla lekarzy tylko ksi??ka popularna. Mo?e ci pomo?e

tomato
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: tomato » 16 mar 2004, 19:06

Mamcia napisa3a.
Powa?nie mo?e postaraj sie odstawia debridad.

Moze jednak przed odstawieniem tego leku powinna skonsultowaa to z lekarzem gastrologiem. Moim zdaniem niepowinno sie odstawiaa leków na w3asnego nosa.
Głowa do góry, niedajmy sie.

papuas
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: papuas » 16 mar 2004, 22:34

kurcze gdyby tak zabrac te gazowanie z brzucha to bylbym normalnie zdrowy!! daje slowo!! nie laczac oczywiscie kamieni w woreczku i nerkach;)

Gość

Post autor: Gość » 18 mar 2004, 10:30

Dzieki MAMCIU za porade! Wypróbuje. Nie,nie nie jestem na medrolu a? tak d3ugo,dopiero od listopada 2003r. Wcze?niej by3a sulfasalazyna, jukolon po których chyba nie czu3am sie najlepiej.Próbowa3am te? pentaze,ale te? mi co? nie pasowa3o.Bya mo?e by3y to jakie? moje fanaberie.Nie jestem teraz w stanie tego powiedziea., ale z pewno?ci? traci3am przy tych lekach apetyt.By3am te? na entokorcie ale tylko 2 razy przez miesi?c /cena straszna/.Po entokorcie w zasadzie ust?pi3y biegunki.Teraz mam tylko te wzdecia i bólgotania.Boje sie bardzo czy to jelito moje nie jest ju? tak bardzo zwe?one, bo dziwne, ?e po tych skurczach i przelewaniach mam zaraz biegunke /krótkotrwa3?/.Mam straszn? niedowage /162cm.-36 kg/.Chcia3abym bardzo przytya ale niestety nie moge daa sobie rady z diet? bo za ka?dym razem co? innego mi nie s3u?y. Powiem szczerze ?e coraz bardziej mam ju? do?a tego Crohna.,tym bardziej ?e mam jeszcze inne dolegliwo?ai zwi?zane z moim wiekiem.Pozdrawiam Go?ka

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 18 mar 2004, 13:32

Go?ka dlaczego jak nie masz biegunek masz tak straszn? niedowage. Ja te? kiedys tyle wa?y3am i to by3a makabra .A jak Twoja tarczyca!

Gośka
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Gośka » 18 mar 2004, 14:31

Tarczyca moja jest przebadana na wszystkie strony i jest w porz?dku.G3ówn? przyczyn? jest Crohn, bo wiem ?e nie od?ywiam sie dobrze.Jak czuje sie lepiej to wcale nie trzymam diety poniewa? za wszelk? cene chce przytya,konczy sie to najcze?ciej bólami i wtedy mam kilka dni praktycznie g3odówki.Troche sie poprawia i na nowo to samo.Ostatnio staram sie jednak bya bardziej zdyscyplinowana,bo doktor troche mnie postraszy3 operacj? i ?ywieniem pozajelitowym.A tak naprawde trudno jest i dobraa diete bo raz mi szkodzi jedno a raz drugie.Moja tak straszna niedowaga wynika te? z faktu ?e od d3uzszego czasu by3am zestresowana /Alzheimer mojej mamy i ostateczniej jej odej?cie/.To wszystko napewno nie jest obojetne dla moich jelit.Staram sie jak moge nie poddawaa sie,choa przychodzi to z trudem.Pozdrawiam wszystkich i ciesze sie ?e Was znalaz3am. Go?ka

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 18 mar 2004, 15:46

Serdecznie Ci wspó3czuje!Je?li moge co? radzia to próbuj je?a codziennie troche kaszy jeczmiennej a nastepnego dnia ry?.Ja to stosuje od dawna i traktuje to jako baze pod ka?de inne jedzenie z bardzo dobrym skutkiem.Choa jak wiadomo w tych chorobach nie zawsze pomaga jednemu to ,co pomaga drugiemu.
A tak na marginesie to dlaczego despotka?

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 18 mar 2004, 17:12

Gosiu jesli moge wtr?ce tu swoje trzy grosze.
Apropos diety... sa ró?ne sposoby leczenia Cd i Cu, sa ró?ne diety na tym forum. Ja sama dosz3am do wniosku, ?e dana mi do reki przy wypisie karta leczenia dietetycznego u3o?ona przez mojego gastroenterologa i dietetyczke jest skuteczna. I nie myli3am sie. Nigdy nie próbowa3am na sobie jaki? produktów, nie czuje sie królikiem do?wiadczalnym, po prostu niemal bezkrytycznie przyje3am to, co tam pisze. ( wyk3óca3am sie tylko o mleko, ale bezkutecznie :? ). Jak na razie czuje sie dobrze. Od 2002 roku mia3am jedno ma3e zaostrzenie. Najwa?niejsze to to, ze przyty3am i to du?o. Z 38 kilo do 55, mój wzrost to 153- wiec wszystko w normie. Badania sa dobre, ?elazo te?, tarczyca w spokoju, Alat i Aspat bez zmian. Nie dokucza mi bulgatanie ani wzdecia, jedyne gazy mam jak jestem w toalecie. Brzmi to mo?e w samych superlatywach, ale to, co pisze jest prawd?. Nie neguje te?, ze inne diety s? z3e. Nie próbowa3am ?adnej.. wole swoj?, bo czuje sie dobrze. Czasem zapominam, ze jestem crohnowcem i mam druga grupe.
Strees jako czynnik przyczyniaj?cy sie do choroby i do biegunek jest opisany wiecej w innym temacie.

Dieta ma jest zapisana w osobnym temacie.

pozdrawiam
Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 19 mar 2004, 13:08

Dawno mnie nie by3o na forum i przegapi3am zarzut, ?e bez konsultacji proponuje odstawiaa leki. Nic z tych rzeczy. Swoich doktorków, szczególnie jak sie ma do nich zaufanie, nale?y pytaa o wszystko.
A jak sie nie ma, to nale?y ich zmienia.
Co do debridatu. Nie jest to lek stosowany standartowo przy CU lub CD. Jest to agonista receptorów enkefalinowych w ?cianie jelit i pobudza perystaltyke jelitow?. Mo?e wiec, bya tak, ?e to lek napedza motorek.
A swoj? drog?, czy czytacie uwa?nie ulotki do3?czone do leków??
To sie bardzo przydaje, szczególnie jak sie chodzi wiecej ni? do jednego lekarza i ka?dy cos przepisuje.

tomato
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
Kontakt:

Post autor: tomato » 19 mar 2004, 13:49

Niekierowa3em ?adnych zarzutów, tylko chcia3em przestrzec przed pochopnym odstawianiu leków. Jest to spowodowane moim przykrym do?wiadczeniem odstawienia Encortonu, niewiem co to ten Debridad ale jednak teraz wole dmuchaa na zimne.
Głowa do góry, niedajmy sie.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 19 mar 2004, 15:41

Trzeba zwracaa na to uwage i przy ka?dej nawet nie?mia3ej propozycji tego typu dodawaa - po konsultacji z lekarzem prowadz?cym. Ludzie ró?nie reaguj? na takie rady – czasem g3upio. Co do encortonu, jak i innych leków sterydowych, obowi?zuje bezwzgledna zasada odstawiania leku powolutku. Gwa3towne odstawienie powoduje ogromne perturbacje w naszym ogranizmie, gdy? w takcie kuracji produkcja sterydów przez kore nadnerczy jest zahamowana. Powolne zmniejszanie dawki leku powoduje, powolny wzrost produkcji endogennych sterydów.

Gośka
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Gośka » 22 mar 2004, 10:13

Witam serdecznie! Pragne podziekowaa Mamci za rade odstawienia debridatu.Zrobi3am to na w3asn? odpowiedzialno?a 17.03. i chyba dobrze zrobi3am bo od tego czasu czuje sie zdecydowanie lepiej.Wzdeciazdecydowanie mniejsz a i orkiestra sie znacznie wyciszy3a.Nawet zwiekszy3 sie apetyt i odrazu zaobserwowa3am to na wadze.Od czwartku przyty3am 1kg.Pisz?c to zaraz odpukuje w niemalowane, bo lepiej nie zapeszaa. Mamciu! Gratulace z okazji urodzin córki,a dla niej najlepsze ?yczenia.A tak wogóle jestem pod wra?eniem Twojej wiedzy o naszych dolegliwo?ciach.
Dzieki te? innym za cenne rady i uwagi.Pozdrawiam Go?ka

Zablokowany

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”