Pomocy!

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Osi

Pomocy!

Post autor: Osi » 11 mar 2004, 15:23

Nie umie zyc bez kawy!!! czy ktos z was wie czy przy CU mozna j? pic? Slyszalem, ?e nie ale...jesli bym kupywal bez kofeinowa i parzyl ja np.w expressie ?? aha i slyszalem rownie?, ?e nie mozna je?a ?óltego sera? poniewaz przy cu nalezy stosowac diete bezmleczna a przeciez w serze jest mleko...?? wiec jak to jest??? mozna czy nie?????????

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Pomocy!

Post autor: Mamcia » 11 mar 2004, 16:06

To pytanie powinno sie pojawia w dietach.
Nie nieprawda. Przy nzj w reemisji mo?na je?a wszystko, co danej osobie nie skodzi. unikaj?cz szalenstw. Odradzam np. popcorn popijany coca-col?

Je?eli kawa nie szkodzi, to kofeina nic tu nie ma do rzeczy.
Bez zmiany diety wprowadzaj powoli kawe i zobacz, jak sie bedziesz czu3
To samo jest z mlekiem. Przy znj zdarzaj? sie cze?ciej nietolerancje pokarmowe - je?eli jeste? uczulony na laktoze albo bia3ka mleka to bez wzgledu na CU mleka nie wolno. Je?eli nie to pij do woli.
S? po polsku poradniki na temat diety i w ?adnym nie ma s3owa o mleku. W anglojezycznych te? nie. W poradniku dla pacjentów z CU dr K. Wojciechowskiego jest to napisane dos3ownie.
Nie do?a, ?e cierpicie z powodu choroby, to jeszcze chcecie sie, bez powodu, umartwiaa. Kto wam naopowiada3 takich bzdur. Stres wywo3any niepiciem kawy mo?e bya gorszy ni? fili?aneczka ma3ej czarnej.
Chyba, ?e komu? szkodzi. Czasem zwyk3a szkodzi, a rozpuszczalna nie.
Mojej córce nie szkodzi i ca3e wakacje pi3a cappucino. ob?era sie 1ó3tym serem, popija kakao. Na szcze?cie jak sie dobrze czuje to nic jej nie szkodzi. Nawet ta cola i inne podobne badziewie.
Oczywi?cie jak przychodzi pogorszenie to diete sie modyfikuje.
Lepiej mniej s3uchaa ploteczek, a wnikiliwiej obserwowaa swój organizm.
O diecie we wznowach kiedy indziej
Nie wprowadzaj kawy i mleka razem tylko po jednym produkcie co pare dni i napisz jak jest
pozdrowienia

Magic

Post autor: Magic » 11 mar 2004, 16:13

no w3a?nie . Mam CU ( 5 roczek ) pije kawke i rozkoszuje sie nabia3em. Najwa?niejsze jest to by obserowaa swój organizm jak reaguje po poszczególnych produktach. To najprostrza selekcja i weryfikacja menu. Pisz?c to popijam pyszn? arabice mieszan? z rogust? oczywi?cie bez cukru bo psuje smak kawki i nie jest dla mnie wskazany.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 11 mar 2004, 16:32

Moim zdaniem co do kawy- mam niskie ci?nienie spowodowane prawdopodobnie hipoglikemi?, wiec czasem skusze sie na ma3? czarn?. Lekarz jednak doradza picie oko3o kieliszka dziennie koniaku, zamist kawy. Problem tkwi niebagatelnej róznicy cen.. 8O wiec obstaje przy pierwszym 8) .

Natomiast ser ?ó3ty wywo3a3 u mnie ból ostry brzucha- jakby zatkanie jelit. By3o to w klinice- zjad3am bu3ke z serem nie wiedz?c o tym, ?e nie wolno. Dosta3am ma3y ochrzan, z leków chyba buskolizyne i tramal przeciwbólowo. Oby3o sie bez operacjii.. ale wspomnienie pozosta3o do dzi?. Moja pani doktor gastroenterolog uwa?a, ?e mleka s3odkiego krowiego nie powinno sie pia, natomiast nie ma przeciwskazan odno?nie twaro?ków. Do3adniej napisa3am o tym w innym po?cie- tu w diecie.

pozdrawiam
Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Osi

Post autor: Osi » 11 mar 2004, 17:58

Kazdy pisze co innego...jedni -pij...natomiast drudzy absolutnie nie! ..hm..zglupiec mozna... :evil: Nie ma tu nikogo kto ma pare latek Cu i wieksze doswiadczenie w tej chorobie i w tym co mozna co nie? :?:

Jari
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Jari » 11 mar 2004, 20:13

Naprawde Osi nikt ci nie powie co ci zaszkodzi a co nie, tylko ty to mo?esz wiedziea. Ja mam cu od 6 lat i ca3y czas sie ucze.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

Gość

Post autor: Gość » 11 mar 2004, 21:32

Ja mam CU od 18 lat , wiec spe3niam twoje kryteria odno?nie d3ugo?ci choroby.Przez ca3y ten czas tak samo reaguje na kawe i nabia3.Kawa mi nie szkodzi,ale pije czarn? i w ma3ych ilo?ciach.Z nabia3u moge je?a twaro?ek na wage,?ó3ty ser i topiony,nie toleruje lodów ,twaro?ków w pude3kach, mleka,kakao i kefiru.Ale to co moge je?a w zupe3no?ci mi wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na wapn.

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 11 mar 2004, 21:35

Ten post powy?ej to mój!

jola z canady

cos mi tu nie gra

Post autor: jola z canady » 19 mar 2004, 19:02

a przepraszam was bardzo nie zauwazyl nikt po sobie ze ciezko stwierdzic czy cos szkodzi czy nie????????ja caly rok jadlam co chcialam nic mi nie bylo a jak sie rozchorowalam to do grobowej dechy prawie i kto mi cos powie niby nic mi nie szkodzi wiec co powinnam jesc wszystko i czekac kiedy zas nadejdzie atak????????????????????????????????/jakos sie z tym nie zgadzam

papuas
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: papuas » 19 mar 2004, 21:20

Hmm nie wiem czasem juz tak mysle ze jedzenie nie ma az takiej roli jaka przywiazuje sie do tego schorzenia. Uwazam iz bez wzgledu jak sie wystrtzegamy to atak moze byc. Zawezajac diete do jakis ekstremalnych minimow skazujemy sioe tak na prawde na inne schorzenia, ktore z czasem moga stac sie o wiele grozniejsze od jelit. W moim przypadku podporzadkowanie sie bezmlecznej diecie skutkuje kamieniami w nerce i z tym mam teraz glownie problem. Oczywiscie odradzam bigos i gruszki, ale to wiadomo. Cukier? Maka? Ludzie jedli to zawsze i nie chorowali. A chemie i tak jemy i tak...

Ela
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Post autor: Ela » 19 mar 2004, 23:32

Do joli z canady: Faktycznie ze mn? te? tak by3o, ?e w3a?ciwie nie mog3am stwierdzia do mi szkodzi i troche sie z tym dziwnie czu3am, bo lekarz mówi3, ?e powinnam uwa?aa na diete, ale nie powiedzia3 wyra1nie co wolno, a czego nie (no z wyj?tkiem tego, ?e nie wolno mleka). Ja sama nie widzia3am ?adnych zwi?zków diety z chorob?. Dlatego tak trudno mi uwierzya w skuteczno?a diety.
CU, j-pouch

ewica

diagnostyczne badania przy CU

Post autor: ewica » 28 sty 2005, 17:37

• Czesc wszystkim pisze pierwszy raz bo dopiero znalaz3am te strone, prosze napiszcie czy mieliscie badanie kolonoskopowe jelita.Ja na CU choruje od 14 lat ,mia3am robione rektoskopie ale teraz powinnam zrobic kolonoskopie, cholernie sie boje chociaz wiem ,ze usypiaja przed tym zabiegiem ,ale slyszalam o przypadkach przebicia jelita i to mnie paralizuje .Odpiszcie prosze !!!

Klaudia
Debiutant ✽

Post autor: Klaudia » 28 sty 2005, 19:24

Mam 15 lat i 4 lata CU. Je?eli bedziesz u?piona to nie ma sie co martwia :D To nic nie boli, nic nie czujesz tylko smacznie sobie ?pisz :lol: A co do przebicia jelita to nie s3ysza3am o tym ja mia3am kolonoskopie 4 razy robion? i nic z3ego sie nie sta3o wiec g3owa do góry -bedzie dobrze :wink:

Ajem
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Ajem » 28 sty 2005, 19:47

Ja mia3em robion? kolonoskopie na "?ywca". Nienale?y to do przyjemnych rzeczy ale jak widaa ?yje :) .Co do pog3ose ?e zosta3o przebite jelito to musi bya bzdura.

Awatar użytkownika
lucek
Początkujący ✽✽

Post autor: lucek » 28 sty 2005, 22:32

Wedlug mnie dieta to indywidualna sprawa. JEdni moga jesc wszystko drudzy nie! Mi szkodzi piwo a wodka nie, szkodzi serek z puszek(farmer) a w kostce nie, nie szkodzi mleko! Szkodza lody a cola i chipsy nie! Kazdy jest inny! Moge wcinac banany a po truskawkach zdycham! takze cos musi w tym byc! A jezeli chodzi o kolo to nigdy na zywca nie polecam! (Slyszeli mnie na koncu szpitala :) Pozdrawiam
"Pan Bóg jest wyrafinowany, ale nie jest złośiwy"

gg : 1420958

Zablokowany

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”