Wyniki Badań

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Alexandra_
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Kontakt:

Wyniki Badań

Post autor: Alexandra_ » 25 lut 2010, 21:16

Proszę Was o pomoc w interpretacji wyników, nie wiem czy to odpowiedni dział, więc jakby co to proszę o przeniesienie.

Wynik badań ultrasonograficznego płodu

Termin porodu wg USG- 03 08 2010

Fetometria i waga płodu- 13,2 HBD Waga- 74 G

Badanie: Uwidoczniono jeden płód żywy w położeniu dowolnym. Widoczne przezierne soczewki gałek ocznych, mózgoczaszka i prawidłowym obrazie, prawidłowy kręgosłup, cztery prawidłowe kończyny, ręce i stopy widoczne, zachowana ciągłość powłok brzusznych, żołądek niewidoczny, widoczny prawidłowy pęcherz moczowy, trójnaczyniowa pępowina. Serce płodu czterojamowe, prawidłowej wielkości. Nie stwierdzono fali zwrotnej na zastawce trójdzielnej, prawidłowe odejście aorty z lewej komory, TPR-160/min

NT- 4,23 mm
Kość nosowa- Hipoplastyczna
Łożysko- na ścianie tylnej
Ilość wód płodowych- w normie
Uwagi: Spektrum przepływu przez naczynia pępowinowe w normie, przepływ przez DV- Bez fali A, płód aktywny
Zalecono Aminopunkcję

Jest to mi potrzebne dla mojej znajomej. Mam nadzieję, że ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc. Pzdr.
Hey, mister. This here is the stairway to heaven. You know that, don't cha?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Wyniki Badań

Post autor: Mamcia » 26 lut 2010, 11:08

To strona, która wszystko w miarę przystępnie tłumaczy. http://www.skotnicki.pl/ginekologia/content/view/37/49/
NOWY MARKER USG CHORÓB PŁODU - Ocena kości nosowej płodu

Od dawna wiadomo, że u dzieci z zespołem Downa występują nieprawidłowości budowy kości nosowej. Ocena nosa płodu stanowi część badania USG genetycznego w drugim trymestrze. Ostatnio wykazano, że opóźnienie kostnienia kości nosowej płodu widoczne jest w znacznym odsetku przypadków płodów z aberracjami chromosomowymi już pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Obecnie wiadomo że ocena kości nosowej zwiększa czułość i swoistość testu połączonego (PAPP-A). W chwili obecnej znane są już kryteria oceny kości nosowej w obrazie USG i dane potwierdzające przydatność tego parametru w ocenie ryzyka zespołu Downa u płodu. Opóźnienie kostnienia kości nosowej w tym okresie ciąży jest również charakterystyczne dla zespołu łamliwego chromosomu X – jednej z najczęstszych przyczyn upośledzenia umysłowego.

Niestety ocena kości nosowej jest trudna i wymaga większego doświadczenia niż np. ocena przezierności karkowej, m.in. dlatego, że echo skóry nosa może być pomylone z echem kości nosowej.

Dodatkowa ocena kości nosowej płodu daje wzrost czułości testu PAPP-A większy, niż wykonanie w późniejszym okresie ciąży testu potrójnego. W związku z powyższym twórca testu potrójnego, Prof. Howard Cuckle stwierdził, że przy ocenie kości nosowej płodu nie ma uzasadnienia odwlekania diagnostyki do okresu kiedy możliwy jest test potrójny
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

monika84
Początkujący ✽✽
Choroba: CD

Post autor: monika84 » 03 mar 2010, 17:54

Chyba mało kto tu się zna na USG ciążowym :( Ale co tak naprawdę jet przyczyną tego, że lekarz zaleca aminopunkcję? Przecież to ryzykowne badanie. Hmmm, może NT jest za duże.

Ja miałam takie wyniki testu PAPPA w 13tc+0dni.:
- akcja serca - 158 ud/min
- CRL - 67,8 mm
- NT (przezierność karkowa) - 1,8 mm
- BPD (wymiar dwuciemieniowy) - 23,3 mm
- łożysko - tylna ściana
- płyn owodniowy w normie
- kość nosowa - prawidłowa
- czaszka/mózg, kręgosłup, brzuch - w normie
- żoładek, pęcherz moczowy - widoczne
- ręce - obydwie widoczne
- stopy - obydwie widoczne

Ogólny wynik wyszedł prawidłowy.

Dodam tylko, że lekarz, który przeprowadzał badanie powiedział mi, że on jest przeciwnikiem aminopunkcji i jesli po odebraniu wyników okaże się, ze są nierawidłowe to mam natychmiast do niego zadzwonić i umówić się na rozmowę o aminipunkcji zanim sami podejmiemy decyzję. Mówił, że bardzo często mimo nieprawidłowych wyników okazuje się, ze dziecko jest zdrowe, a aminopunkcja jest ryzykowna bo np. może dojść do uszkodzenia igłą worka owodniowego, a nawet maluszka.

Trzymam kciuki za znajomą.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 mar 2010, 20:35

Tam chodzi pp o
Kość nosowa- Hipoplastyczna
a amniopunkcja niesie ze sobą bardzo niewielkie ryzyko. Dlatego wykonuje ja się w przypadku podejrzenia uszkodzenia płodu. Wybór zawsze należy do rodziców.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 mar 2010, 13:56

Szansa na to, że płód u którego stwierdzono chorobę genetyczna urodzi się jako zdrowe dziecko w zasadzie nie ma, bo nie ma jeszcze terapii genowej. natomiast można leczyć wiele wad rozwojowych w łonie matki np. wodogłowie.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 05 mar 2010, 10:06

Chorobę genetyczną można stwierdzić tylko metodami cytologicznymi (zmiany liczby lub struktury chromosomów0 lub biologii molekularnej (np występowanie mutacji). Badania te można wykonać tylko na materiale pobranym w czasie amniopunkcji. I one często wykluczają wadę, którą można podejrzewać po teście PAPP-A. Badania te są szansą dla rodziców będących nosicielami "złych" genów na urodzenie zdrowego dziecka.

Awatar użytkownika
Alexandra_
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Alexandra_ » 07 mar 2010, 19:57

Może, z racji tego, że zainteresowałam kogoś tematem; dodam, że po szeregu badań wykryto zespół downa i szereg innych poważnych nieprawidłowości.
Obecnie płód, niestety, już obumarł.
Hey, mister. This here is the stairway to heaven. You know that, don't cha?

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 mar 2010, 20:16

Może nie niestety, tylko na szczęście. Rodzice nie musieli podejmować trudnej dla wielu osób decyzji. Bardzo wiele poronień to skutek wad płodu.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 07 mar 2010, 21:19

a jak matka ma 35 lat to robia jakies dodatkowe badania genetyczne czy zwykłe usg?
bo to dosc pózno na pierwsze dziecko
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: leila » 08 mar 2010, 15:51

na 35 planuje pierwsze macierzynstwo ,nigdy nie byłam w ciazy
bardziej chciałabym zeby cu sie uspokoiło i w ciazy odpusciło ,a mam długi 18 letni staz choroby :roll:
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Przebieg Ciąży”