A co gdy sterydy nie działają...

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Rima
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

A co gdy sterydy nie działają...

Post autor: Rima » 21 paź 2008, 11:09

Po różnych rozmowach jednak zdecydowałam się na sterydy. Lekarz przepisał Encorton w dawce 30 mg na początek i schodzimy po 5 mg co 7 dni. Dodatkowo biorę Asamax 3x2 tabletki. I było dobrze 4 dni i już przy tej najwyższej dawce była krew, sluz i inne cuda. Po dwóch tygodniach od brania Encrtonu miałam zrobić badania krwi, bo poprzednie były fatalne (ginekolog chciał przetaczać krew, ale gastro się nie zgodziła) HGB 8,4, WBC 2,6. CRP 14,7. Po dwótygodniowej sterydoterpii miałam zrobic kontrolne badania i jeśli wzrozna miałam zejść z dawki, owszem wzrosły HGB 8,9; WBC 2,77. W tej chwili jestem na dawce 20 mg i żadnej poprawy, nie wiem co oni mogą jeszcze mi zaproponować. Lub co powinni. MOja gin chyba nie bardzo wie z czym ma do czynienia, porzeraziła sie gdy pokazałam jej wynik z rektoskopii (na całym odcinku 25 cm mam zajęcte jelito, gdy przed ciążą miałam lweostronnie na 5 cm, zaczynam się bać). Co się robi jeszcze w takiej sytuacji?? Jestem w 29 tc. Zaczynam się chyba na poważnie bać tego CU.
POzdrawiam
Iza

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: A co gdy sterydy nie działają...

Post autor: Linda123 » 21 paź 2008, 11:51

ja bym poszła do lekarza po skierowanie do szpitala, tam się Tobą zajmą i ewentualnie dostaniesz sterydy dożylnie, może to pomoże
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 21 paź 2008, 13:07

w tym wypadku chyba tylko sterydy mozesz plus Asa
inne leki niewskazane
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 paź 2008, 14:50

Ja bym porozmawiała o
1. 5 ASA we wlewkach i hydrokortyzon we wlewkach.
2. badanie poziomu żelaza i ew jego dożylne uzupełnienie -
3. leczenie żywieniowe, szczególnie jeśli nie przybywasz na wadze lub płód jest mały jak na swój wiek.
Rozumiem, że chorujesz na CU, więc proszę uzupełnij to w profilu.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Rima
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Rima » 25 paź 2008, 10:49

No więc jestem po wynikach i wizycie u gastro. Jeśli chodzi o wyniki krwi, faktycznie trochę lepiej jest, CRP od czasu gdy biorę Encorton wzrosło. Ale moja gastro mówi tak: Niedokrwistość jaką Pani ma nie jest spowodowana brakiem żelaza, bo tego pani ma odpowiednia ilość, nie wiem czemu ginekolog faszeruje Pania takimi dawkami (nie ukrywam, że to żelazo0 powoduje baaaardzo bolesne zaparcia a potem przez 3 dni biegunki), ja uważam że niedokrwistość jest spowodwana czymś innym. Przepisała mi folik 2x15 mg dawkę leczniczą, kazała odstawić część żelaza, nie dorprowadzać do zaparć. Co do CRP mówi, że tak naprawdę nikt tego nie zbadał w ciąży bo są wskaźniki których sie po prostu w ciąży nie mierzy. hmm... Kazała się obserwować przez najbliższe dwa tygodnie, zrobić morfologię, schodzić z encortonu wg zaleceń i nie przejmować się niczym, aha i zwiększyła mi Asamax do 4x2. A za dwa tygodnie mówi, że ewentualnie umówi mnie do szpitala na konsultacje gastro i gienkologiczne i pomyślimy. I cały czas mi mówi że nic złego się nie dzieje, bo jesrem na granicy rzutu lekkiego i średniego...
Szkoda tylko, że ja dalej nie wiem na ctzym stoję, a szpiotala się boje jak przysłowiowy diabeł święconej wody...
Biorę: Azatiopryna 150 mg x 1; Asamax 500 3x2; Kwas foliowy 20 mg x1.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 paź 2008, 18:53

ja czegoś nie rozumiem. Masz ponoć żelazo OK, ale w wynikach poziomu nie podałaś. Żelaza zawsze podaje się z kw foliowym (jego suplementacja w ciąży u wszystkich kobiet to standard - prawidłowe wykształcenie cewy nerwowej). Potrzebna jest jeszcze B12.
Rosnące CRP to zły, a nie dobry objaw, ale nie ma norm CRP w ciąży.
Nie napisałaś również jak rozwija się płód, bo to mu niedobrze robi to niedożywienie.
Tu pani gasto- nie powinna komentować decyzji ginekologa, tylko wziąć za telefon i ustalić.
Pacjent nie jest listonoszem między lekarzami.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Rima
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Rima » 26 paź 2008, 07:07

Dziekuję Mamciu za odzew. Ale ja mam pdoobne wrążenie że czegoś nie rozumiem. CRP miesiąc temu miałam 14,7 - gastro mówiła że to nie trageida, że zdarzją się wyższe. Po miesiącu sterydów mam CRP 18,9 - i ona mi tez mówi że to o niczym jeszcze nie świadczy. RBC 2,9; HCT 27,3; MCV 94,3, HGB 9,2. Ona mi ciagle powtarza, że to nie jest niedokrwistość spowodowana CU, teraz powiedziała również, że i niedoborów żelaza nie mam, o czym świuadczą wyniki. Że to wszystko normalna niedokrwistość ciążowa. Ja biorę folik w zestai witamin Feminatal. Gastro stwierdziła, że to jest za mała dawka foliku bo starcza tylko dla dziecka, a dla mnie musi byc dawka lecznika i przepisała mi 15 mg, teraz wzrosło do 30 mg na dzień (podobno nie zaszkodzi). Dziecko rozwija sie prawidłowo, bynajmniej ostatnie USg sprzed miesiąca na to wskazuje, bykime nie jest, wagowo w dolnej normie ale się mieści. Teraz mam mieć kolejne USg w 30 tc więc pewnie więcej będe wiedziała. Ja na wadze nie tracę, na szczęści.
IZa
Biorę: Azatiopryna 150 mg x 1; Asamax 500 3x2; Kwas foliowy 20 mg x1.

iloncia
Debiutant ✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: iloncia » 27 paź 2008, 17:57

ja bym proponowała sterydy dożylne no i wlewki na końcowy odcinek jelita grubego, naprawdę dużo mogą zdziałać. a dzidzi nic nie będzie.a tobie sie poprawi.poproś o skierowanie.ja mam już to za sobą. jestem w 29 tc.a moje maleństwo dobrze sie rozwija.

Zablokowany

Wróć do „Przebieg Ciąży”