Strona 1 z 1

leki a podróż - bagaż na lotniskach

: 16 kwie 2014, 00:38
autor: es.muss.sein
Witam,
Nie znalazłam podobnego tematu (wybaczcie jeśli przeoczylam, ale pisze z telefonu) i w sumie nie za bardzo wiedziałam, gdzie go założyć.

Otóż w tym tygodniu wybieram się w dość długą podróż - 10 dni, wiec musze mieć ze sobą około 100 tabletek leku (Budenofalk, Mesalzin, Salofalk). Biorę drugie tyle do walizki lubego, jakby (nie daj Boże) zaginęła ktorac podczas tranzytu na lotnisku.
Kilka tabletek Mesalzin i Budenofalku musze mieć w bagażu podręcznym - czy to problem i czy trzeba mieć na to jakieś papiery?
Większym problemem wydaje mi się bagaż zasadniczy. Lecimy nie tylko przez europejskie lotniska, wiec nie wiem czy wszędzie patrzą na to podobnie (lecimy z Pragi przez Dubaj do Maskatu). Jakby się do tego ktoś przyczepił (pod warunkiem, że w ogóle zauważą), to musze mieć na to jakieś dokumenty i koniecznie w języku angielskim? Jedyne, czym dysponuje to wypis ze szpitala po niemiecku z zapisem dawkowania leku...
Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedz, bo wylot juz za 2 dni.
Pozdrawiam serdecznie! :)

Re: leki a podróż - bagaż na lotniskach

: 16 kwie 2014, 00:52
autor: Ania406
es.muss.sein, ja dużo podróżuję (Ameryka Pn., Afryka, Azja, Europa) i nigdy nie miałam problemu z przewozem leków, żadne papiery nie były sprawdzane, ale starałam się mieć ze sobą jakieś zaświadczenie od lekarza w języku angielskim - na co choruję i jakie leki biorę - wszystko jedno czy od internisty czy gastro. Nikt go nigdy nie sprawdził, a woziłam ze sobą leki na kilka miesięcy. Ważne by wszystkie leki były zapakowane w oryginalne opakowania, w razie kontroli, ale nie sądzę byś miała jakiś problem, choć w Krajach Arabskich nie byłam, więc gwarancji dać nie mogę. Warto sprawdzić przepisy o przewozie leków w danym kraju, z tego co wyczytałam kiedyś, to jeśli chodzi o Dubaj, to trzeba mieć specjalne zaświadczenie w kwestii leków psychotropowych, a co do pozostałych raczej luz.
Miłej podróży ;)

Re: leki a podróż - bagaż na lotniskach

: 16 kwie 2014, 01:07
autor: es.muss.sein
Ania406, bardzo dziękuję za błyskawiczną i wyczerpującą odpowiedź!
W sprawie papierka od lekarza - skoro i tak nikt tego nie sprawdza, tłumaczeniem przysięgłym nie ma potrzeby sobie zawracać głowy? :razz:
Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam :)

Re: leki a podróż - bagaż na lotniskach

: 16 kwie 2014, 12:09
autor: Ania406
es.muss.sein pisze:W sprawie papierka od lekarza - skoro i tak nikt tego nie sprawdza, tłumaczeniem przysięgłym nie ma potrzeby sobie zawracać głowy? :razz:
Moim zdaniem szkoda czasu i kasy ;) Niewiele krajów ma formalny nakaz posiadania jakiegokolwiek zaświadczenia, w większości są to zazwyczaj wskazówki typu "dobrze by było mieć", a z doświadczenia wynika, że nikogo to nie obchodzi ;)
Ciesz się podróżą ;)
Pozdrawiam!

Re: leki a podróż - bagaż na lotniskach

: 16 kwie 2014, 13:44
autor: kasia38
leciałam do Izraela z lekami na tydzień w głównym bagażu, nikt nie czepiał się leków, choć był dokładny ogląd walizki. Przy sobie też miałam, nic nie wychodziło na prześwietleniach. Papierów też żadnych nie miałam jakby co, bo nawet nie wiedziałam, że mogłyby być potrzebne. Tak że nie ma się chyba co martwić :)