Strona 1 z 1

PIT-odliczenie na dziecko

: 07 sty 2008, 22:21
autor: Shima
Potrzebna porada fachowca-co to jest to odliczenie na dziecko..ile...kto to może odliczyć...jakie sa ograniczenia.

Z góry dziekuje za odpowiedzi.
P.S.
Część informacji znalazłam w sieci ale jest coś tam wspomniane o jakiś określonych dochodach które trzeba mieć aby móc to odliczyć...tylko nie mogę znaleźć jakie to mają być dochody(tzn wysokość)

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 08 sty 2008, 07:52
autor: Linda123
Ulga z tytułu wychowywania dziecka (bo pewnie o takową Ci chodzi) wynosi za rok 2007 1145,08 za jedno dziecko. Może ją zastosować w rozliczeniu rocznym jeno z rodziców (chyba że się wspólnie rozliczają) przy czym muszą być spełnione warunki art 27 f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czyli dotyczy to tych podatników, którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci małoletnie lub dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłęk pielęgnacyjny lub dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 08 sty 2008, 14:41
autor: Shima
Utrata zasiłku rodzinnego mnie nie dotyczy bo i tak go nie mam..nieznacznie przekraczam..a dziecko jeszcze nie studiuje.

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 08 sty 2008, 18:35
autor: kasinp
moje dziecko zas ma 2,5 roku i nie wiem czy moge skorzystac z tej ulgi , zasilku rodzinnego nie otrzymuje bo nieznacznie przekroczylismy z mezem dochody .Czyli moge czy nie??

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 08 sty 2008, 20:19
autor: sztaba
kasinp pisze:nie wiem czy moge skorzystac z tej ulgi
nie możesz, tylko MUSISZ. :lol: moje dziecko ma "prawie" 3 lata i nawet się przez moment nie zastanawiałem czy korzystać z ulgi czy nie.

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 09 sty 2008, 14:17
autor: Shima
Dziekuję Żabusiu za pomoc...zrobię to napewno...jeszcze odliczę sobie internet.
Nie wiem jeszcze kto mnie rozliczy ale ...coś tam wymyślę.

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 24 sty 2008, 09:55
autor: sztaba
no niestety - nie da się odzyskać więcej niż się wpłaciło. Tak samo miałem kilka lat temu jak studiowałem zaocznie i pracowałem na 1/2 etatu. Płacony przeze mnie podatek był niższy niż kwota którą mogłem odliczyć z tytułu kosztów studiów. :) Mam nadzieję, że w tym roku mojego podatku wystarczy na całkowite odliczenie ulgi prorodzinnej.

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 24 sty 2008, 10:03
autor: lucypah
a ja mam pyt czy na dziecko z przyznana renta socjalna tez przysluguje ta ulga ??

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 13 lut 2008, 22:01
autor: Szaraja
Niestety to co pisze powyżej Żabusia jest prawdą- poniżej cytuję treść art.6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określającego w jakich przypadkach dochody dzieci zezwalają na skorzystanie z ulgi " na dzieci"

-dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego , renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku ( 2789,89 zł po odjęciu składek na ubezpieczenie społeczne).

Jak zwykle zasada kija i marczewki obowiązuje.
Szaraja

Re: PIT-odliczenie na dziecko

: 13 lut 2008, 22:56
autor: Karaoke
[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

Kolejny raz dzięki.
Właśnie męczę się z PITem. :roll: Zastanawiałem się jak i co odliczać. Myslałem że najprościej na dzieci i już.
A tu bomba. :evil:
Widze, ż e najlepiej wziść odliczać wszystko co się da, a na końcu jak jeszcze coś zostanie to dzieci :cry: