zaparcia w colitis ulcerosa

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
podblond
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: zaparcia w colitis ulcerosa

Post autor: podblond » 27 lut 2007, 19:22

A jeśli mogę zapytać, to co dokładnie oznaczają przewężenia, stolce ołówkowate i kuleczki??? To oznacza coś złego? Czy zapowiada jakieś zmiany? Trzeba coś z tym zrobić?
Nie bój się cieni. One świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło...

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 27 lut 2007, 19:27

Zalezy jak lezy :mrgreen: ogolnie stolce olowkowate oznaczaja ze na ktoryms poziomie jest przewezenie np. guz,a takze w NZJ tez tak moze byc,tylko ze glownie w Crohnie,bo w colitis zwezenia robia sie przy wieloletnim przebiegu choroby.
zaparcia to oddawanie stolca raz na 3 dni lub rzadziej lub oddawanie stolca zbitego i z trudnoscia.stolce olowkowate,tez moga byc w zaparciach.Zaparcia najczesciej sa czynnosciowe,oczywiscie wykluczajac choroby organiczne.
Obrazek

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Post autor: Patryśka » 27 lut 2007, 19:31

To charakterystyka zjawisk wystepujacych :) przewezenia czyli zwezenia swiatla jelita...Olowkowate i kulki to ksztalt stolca...Podluzny cienki w ksztalcie olowka i w kztalcie kulki mniej wiecej wielkosci malej truskawki :P

Awatar użytkownika
podblond
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: podblond » 27 lut 2007, 19:34

Ja rozumiem, że to opis wyglądu...
Mam CU od maja zeszłego roku (zajęte całe jelito, nigdy jeszcze nie uzyskałam remisji) i myślę, że mogę mieć te przewężenia... To się leczy czy samo znika?? Bo chyba mój lekarz powinien się o tym dowiedzieć i poszukać przyczyny, prawda?
Nie bój się cieni. One świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło...

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃

Post autor: Patryśka » 27 lut 2007, 19:37

Ja mam cu od 2 lat i tez widoczna aktywna postac choroby na calym odcinku i liczne przewezenia...Przewezenia oczywiscie wiaza sie z dlugoscia trwania choroby ale tez z aktywnoscia co widac na mom przykladzie.

Mutti
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u rodzica

Post autor: Mutti » 28 lut 2007, 16:09

Lekarz pierwszego kontaktu ( bardzo go cenię, juz wiele razy okazał sie kompetentny nie tylko przy grypie) doradził aby przy zaparciach stosować srodki rozluźniajace konsystencje stolca. Do nich należą wszystkie żółciopędne nap. raphacholin na czczo lub Boldaloina.
Raphacholin sama przed laty wypróbowałam - podziałał.

Inulinę moje dziecko bierze przemycaną w herbacie ale nie wiem czy działa, bo moje dorosłe juz dziecko nie życzy sobie rozmawiać o tak śmierdzących sprawach.
Natomiast gastrolog ostrzegał ja ( sama słyszałam) przed śliwkami suszonymi - jesli już to raczej wywar z nich a nie same sliwki.
Nie radze też Duphalacu ani Laktulozy - u mojego dziecka kończyło sie to zawsze bólami brzucha.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 28 lut 2007, 19:43

Zaparcia w moim przypadku wystepuja w zwiazku z obrzekiem blony sluzowej odbytnicy bo tylko tam mam CU.Choruje juz prawie 3 lata a zwezen nie mam ,zreszta moje jelito wyglada dobrze oprocz paru nadzerek na blonie.
:wink:
co do srodkow przeczyszczajacych,nie slyszalam ze sliwka ma szkodzic,sama ja bardzo chwale,a w ogole uwielbiam sliwke do jedzenia.
Co do Duphalacu i Laktulozy-rzecz osobnicza,niektorzy bardzo to chwala.
Natomiast nie wolno stosowac senesu,typu herbatka Natura.
Obrazek

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃

Post autor: Patryśka » 28 lut 2007, 19:47

ranka pisze:co do srodkow przeczyszczajacych,nie slyszalam ze sliwka ma szkodzic,
A jednak szkodzi niektorym...W naszych chorobach trudno generalizowac bo kazdy jest indywidualnym organizmem..

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 28 lut 2007, 20:49

chodzilo mi klinicznie :!: :!:
Obrazek

Horadoopka
Początkujący ✽✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: Horadoopka » 01 gru 2009, 13:56

Nienawidzę zaparć :evil:
przez ostatnie 3 dni byłam zatkana i tak sie wkurzałam, że szok :mad:
wyobrazałam sobie moje biedne chore jelitko, szorowane przez twardą wstrętną koooopę!!
Co dziwne, większość z Was mówi o ewentualnych zaparciach przy remisji.. a ja raczej jestem w fazie leczenia zaostrzenia. ( o ile w ogóle mam typoweCU).

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 03 gru 2009, 17:52

Moja córka też cierpi na zaparcia i jest dokładnie tak jak piszesz Horadoopka :
Horadoopka pisze:większość z Was mówi o ewentualnych zaparciach przy remisji..
mamy teraz remisję i zaparcia bo przy zaostrzeniu były mega biegunki krwotoczne.
Horadoopka pisze:Nienawidzę zaparć
nie dziwię się, moje dziecko też nie znosi. Lekarz polecił nam Forlax w saszetkach i niby jest poprawa ale szału nie ma ... Warto też z dietą popróbować ale to jak już wiadomo jest bardzo indywidualna sprawa co kogo "zatyka" a co "pędzi" :wink:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Agu
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Agu » 22 lut 2010, 08:12

Hej, a nie próbował ktoś z was siemienia lnianego? Podobno pomaga. Ja mam właśnie ten problem i mam naprawdę dość, bo okropne bóle brzucha budzą mnie nawet w nocy :cry:
Co za ironia losu, jak się nie leczę ledwo zdążam do toalety a jak zacznę brać leki, to zanim mój organizm się przyzwyczai do braku biegunek to umieram :lol: To taka mała ironia, bo nie spałam dziś pół noc przez to :smutny:
Obrazek

Awatar użytkownika
CzarnaMamba
Doświadczony ❃
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Post autor: CzarnaMamba » 22 lut 2010, 10:28

U mnie siemie lniane dziala troszke inaczej.... to znaczy nie powoduje regularnych wyproznien, lecz mam zaparcia :/ sprobuj zmienic diete, jesc o stalych porach.... Moze pomoze? Tez mialam taki problem jak Ty, wspolczuje Ci- zaparcia wg mnie sa gorsze niz latanko :P od okolo 3 tygodni zaczelam sie normalnie zalatwiac, chodze na silownie- ruch tez ma duze znaczenie :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Agu
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Agu » 22 lut 2010, 15:23

sprobuj zmienic diete, jesc o stalych porach....
Już mam to opracowane od dawna, jem 5 razy dziennie, dużo płynów, warzywa, owoce, pełnoziarniste zbożowe itd... Ale chyba mój organizm po tych miesiącach biegunek po prostu nie wie co się dzieje, bo od tygodnia biorę Metypred i biegunka ustąpiła a jelita zgłupiały;> Szczególnie, że jeszcze miałam tydzień temu grypę żołądkową do kompletu;) (już nawet nie będę tu wstawiać żadnej ironii).
CzarnaMamba pisze:Tez mialam taki problem jak Ty, wspolczuje Ci- zaparcia wg mnie sa gorsze niz latanko :P
Zgadzam się, już wolę tą biegunkę;) Bo teraz tak mnie boli brzuch, że ledwo żyję;> Biorę się za siemię lniane. Mam nadzieję, że w moim przypadku pomoże. Jeżeli nie, to już naprawdę nie wiem, bo żadne leki przeczyszczające, śliwki i inne otręby w moim przypadku nie zdają egzaminu;( Ból i wzdęcia są takie, że prawie wymiotuję z bólu;> Zresztą teraz jest nie lepiej. Jakby nie było szklanka ciepłej wody z cytryną na czczo nie pomogła, gorąca herbata ziołowa też (a kiedyś pomagała;p), podobnie maślanka:( Metody się wyczerpują, trzymajcie kciuki za siemię;>
poprawiłam cytowanie
Ostatnio zmieniony 22 lut 2010, 15:49 przez Agu, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 22 lut 2010, 16:47

moja choroba zaczela sie zaparciami i chyba wole ta wersje, ale czuje ze juz nie wroci.. teraz mialam zaostrzenie i mialam biegunke, pedzilo mnie po wszystkim co zjadlam .. tragedia
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”