Wp3yw awiczen fizycznych na stan choroby

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
YETI
Debiutant ✽
Choroba: CU
Kontakt:

Re: Wp3yw awiczen fizycznych na stan choroby

Post autor: YETI » 26 lis 2004, 16:33

Czy awiczenie mo?e prowadzia do zaostrzenia? to zale?y jak kto uprawia sport, je?eli wyczynowo to mo?e to miea istotny wp3yw na stan jego choroby. Podczas intensywnych awiczen, w których bior? udzia3 mie?nie brzucha delikwent 8) mo?ne sie po nich ?le czua . Ci?g3e skurcze i rozkurcze górnych, a szczególnie dolnych parti mie?ni brzucha oraz przyspieszona przemiana materii (szybsze spalanie, ruch robaczkowe jelit) moga w efekcie spowodowaa silne parcie (nawet w trakcie awiczen) oraz pojawienie sie krwi w stolcu, lecz niekoniecznie. Wszystko zale?y od indywidualnych cech ka?dej osoby, chocia? wzmo?ona aktywno?a fizyczna nie jest wskazana.
Wed3ug mnie sport to zdrowie i awiczcie je?li mo?ecie podczas awiczen widziela sie endorfina ( hormon szcze?cia :P :P :P ), a poniewa? CU ma podlo?e stresogenne to wy3adowanie emocii dobrze nam zrobi patrz przyk3ad kibice zamiast ogl?daa mecz na trybunach i sie stresowaa przebiegiem kiepskiego widowiska oni ju? na za? wy3adowuj? energie przed, w trakcie i po meczu, z kolegami z przeciwnego klubu sprycia?e :twisted:
Ja osobi?cie bez sportu nie moge ?ya choa czasami CU mi to utrudnia.

Mój harmonogram aktywno?ci fizycznej to Tai-chi raz w tygodniu i basen.
Podczas tai-chi czyli Chinskiej metody awiczen fizycznych i oddechowych, relaksuje sie i odpre?am duchowo, zapominaj?c o wszystkim co mnie otacza. Podobnie jest z basenem, ale podczas p3ywania du?o rozmy?lam.
Raz w tygodniu wynajmuje te? sale ze znajopmymi i wtedy s? to intensywnie spedzone 2 godz czasu na grze w siatke, pi3ke halow? lub kosza. Po takim wysi3ku biegania za pi3k? wychodze zmachany, ale z wielkim rogalem na twarzy :D :P chyba ?e moja dru?yna przegra :evil: :wink: polecam

Zawsze warto wygenerowaa troche czasu ?eby sobie troche popykaa :wink: mo?na te? oczywi?cie po?wiecia sie innym gr? np szachom podczas 3amig3ówek umys3owych równie? równolegle meczymy sie fizycznie a na zakwasy dobre jest wapno :idea: podobno blokuje wydzielanie kwasu mlekowego przyczyny zakwasów - mi pomaga
Jesteśmy tym czym jesteśmy, zły los, a może zły czas osłabił w sercu ogień(...) lecz wzmocnił naszą wolę,teraz dobrze wiem, że trzeba szukać, szukać(...) bez wzgledu na to co znajdziemy i walczyć?!!!
gg 4002064

Kasiaxxx
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

cwiczenia

Post autor: Kasiaxxx » 26 lis 2004, 20:38

a ja dla odmiany czuje sie duzo lepiej kiedy uprawiam sport. mniej boli brzuch, mniej wyproznien. kiedy tylko przestaje cwiczyc choroba Crohna sie wzmaga. Mysle wiec ze to indywidualna sprawa jak wszystko w tej chorobie.....

dzierzba

cwiczenia

Post autor: dzierzba » 07 gru 2004, 18:46

coz ja niebede sie ropzisywal bo niemam dzis humoru ale powiem tak z bieganiem to zeczywiscie cos jest moze to chodzi o rytm biegu bo sprawa ma sie zupelnie inaczej z graniem w pilke mysle ze to moze jakies drgania czy co :)) na szcescie liscie w lesia sa :) zartuje he he. Wlasnie pisze bo gdyby nie to ze cwicze to bym niewiedzial ze cos jest nie tak. SPrawa wygladala nastepujaca forma piekna czasy dobre sapopoczucie tez az tu nagle krwe w stolcu nie pierwszy az lekarz powiedzi lze niema co sie niepokoic i minelo po 2 dniach 3 dni pozniej spadek formy ledwo powloczylem nogami. Badania zrobilem po tygodniu bo coz mysalem ze moze jakas infekcja czy co ale zadnej goraczki nic kumple mi tylko powiedzieli ze blady jestem. Polazlem zrobic badania krwi bo i tak dawnoi nieylem a tu co Hemoglobina 8 zamiast 14 jak zazwyczaj jeszcze pare wskaznikow zanizonych wielko?c p3ytki 73 i takie tam. Odebralem wyniki i ide do baby w przychodni a ona do mnieczy ja niezemdeleje czy co to jej mowie ze wlasnie wrocilem z treningu ale znow mi sie ciezko biegalo i nogi mi dretwieja korde a ona do mnie ze mi odbilao ze powininem sie leczyc :)) to mowie jej ze wlasnie sie przeyszedlem leczyc to mnie do szpitala wyslala z niedokrwistoscia coz tam badania to samo jedno do gory drugie do dolu kazali jej zelazo i zorbic nastepne badania w piatek albo poniedzialem ciekawe co wyjdzie mam nadzieje ze to chwilowe bo jak nie to spaprane swieta :) Pozdrawiam i wiem jedno siedziec w domu o niema co bo na sciany to my sie jeszcze pewnie napatrzymy zanim ktos cos wymysli )

Rima
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Post autor: Rima » 16 gru 2004, 14:55

Ja tez uwa?am ?e to indywidualna sprawa te awiczenia fizyczne. Jestem instruktorem i od pó3 roku prowadze codziennie zajecia. Intensywnie awicze juz gdzie? od 5 lat a dopiero od 2 mam zdiagnozowan? chorbe CU. Od lipca nie 3ykam te? ?adnych tabletek i nie biroe czopków, umówi3am sie ze swoj? doktor, ?e gdy bede czu3a iz mi wraca natychmiast zaczne je braa, ale na razie nci nie czuje. Chcoia? mo?e ostatnio wzdecia mam wzmo?one. Ale: nie jem nabia3u, mieso sporadycznie, unikam cukru i soli, unikam produktów z m?ki oczyszczonej, wole razow?. Wiem, ?e chocdza g3osy i? dieta nie ma wp3ywu, ale ja uwa?am ze to te? indywidualna sprawa.
Tak wiec mój wniosek: wszystko ejst uzale?nione od naszych soosbistcyh mo?liwo?ci i umiejetno?ci s3uchania w3asnego cia3a.
Mam nadzieje, ?e d3ugo nie bede musia3a 3ykaa dragówi czuc sie tak dobrze jak teraz a cu nie bedzie mi utrudnia3 pracy. :P

YETI
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: YETI » 18 gru 2004, 00:27

Zgadzam sie z Rima "Ja tez uwa?am ?e to indywidualna sprawa te awiczenia fizyczne." i sposób leczenia, ka?dy organizm reaguje inaczej

Ja równie? jestem na pocz?tku drogi 2 lata kalectwa :wink: CU i równie? by3y czasy (2 po kilka miesiecy) ?e nie musia3em braa leków i uprawia3em intensywnie sport, ale nic nie trwa wiecznie mnie rozstraja stres i wtedy 3ykam prochy na umór 8) ale 2 lata to dopiero pocz?tek i wiem ?e bedie gorzej, choa kto wie mo?e lepiej :P z moim chorubskiem
Jednak kiedy tylko moge to zawsze staram sie co? awiczya bo to pozwala mi sie odstresowaa, poprawia samopoczucie i zapomniea o wszystkim Endorfina to najlepszy narkotyk i lekarstwo
Jesteśmy tym czym jesteśmy, zły los, a może zły czas osłabił w sercu ogień(...) lecz wzmocnił naszą wolę,teraz dobrze wiem, że trzeba szukać, szukać(...) bez wzgledu na to co znajdziemy i walczyć?!!!
gg 4002064

agnieszka
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: lubuskie

Post autor: agnieszka » 26 gru 2004, 13:34

HMM WLASNIE CWICZENIA MAJA WPLYW NA NAS NIESTETY! JA ZAWSZE CWICZYLAM MIESNIE BRZUCHA TERAZ TO JUZ ODPADA, W WAKACJE BIEGALAM I CZULAM SIE LEPIEJ CHODZ POZNIEJ Z TEGO MOJEGO BIEGANIA NIE WYSZLO NIC DOBREGO . ALE ROWERKIEM LUBIE JEDZDZIC I POKI BEDE MOGLA NIE ZAMIENIE GO NA SAMOCHOD ZRESZTA NARAZIE NIE POSIADAM WIEC ZOSTAJE ROWEREK POZDRAWIAM AGA
Gabi

monisia70
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: monisia70 » 17 sty 2005, 13:57

mój syn choruje na Crohn'a od 5 lat. Próbujemy zacz?a troche awiczya - na si3owni - bie?nia, steper, rowerek i inne bez obci?zen oczywi?cie i omijaj?c szerokim 3ukiem mie?nie brzucha:):):) Mamy do?wiadczenia - z3e z bieganiem - to podobno ma zwi?zek z poruszaniem sie jelit - wstrz?sy podczas biegu - straszne bóle po tem syn mia3. Po awiczenaich jak dotychczas ok - mam nadzieje na zwiekszenie masy kostnej - osteoporoza to dodatkowy "gratis" otrzymany do Crohn'a...

wojtek
Debiutant ✽
województwo: opolskie

Post autor: wojtek » 23 lut 2005, 17:24

Hejka ja codziennie awicze dwa razy dziennie czesto chodze na basen biegam je?d?e na rowerku oczywi?cie nie s? to awiczenia po których padam z wyczerpania ale my?le ?e dobra kondycja poprawia nasz stan duchowy i emocjonalny ale ka?dy z nas jest inny jednym awiczenia zaszkodz? innym nie :wink:
zawsze bądź uśmiechnięty to jest najlepsze lekarstwo GG 9303365

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”