Crohn a jelito cienkie

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Crohn a jelito cienkie

Post autor: Tomek0700 » 09 paź 2011, 20:55

Witajcie,
Czy często się zdarza, jeśli jest w ogóle taka możliwość - czy CD może być tylko i wyłącznie w j.cienkim? Nie chodzi mi tu o początkowy odcinek j. cienkiego tylko np. końcówka. Precyzując, j. grube czyste, początek jelita cienkiego tez bez zmian endoskopowych a gdzieś w j. cienkim byłby CD.

Teraz pytanie odnosnie mnie,
Czy jeśli są problemy z bardzo obfitym stolcem/biegunkami a czysty obraz endoskopowy w kolonoskopii, powinienem wykonac rezonans magnetyczny j. cienkiego lub inne badanie w którym można sprawdzić j. cienkie??
Leczę się teraz w Poznaniu na Przybyszewskiego, tak jak polecaliście by leczyć się w innym mieście - dostałem tam pentase 3x2, lekarz kazał mi odłożyć jeśli nie będzie poprawy po 14 dniach. No i odłożyłem. Czy to nie za krótko?
W tej chwili mam brać loperamid przez 3 miesiące i się zgłosić w nowym roku, trochę się boję, że to trochę za długo.

Pozdrawiam
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Re: Crohn a jelito cienkie

Post autor: deth » 09 paź 2011, 21:02

Tak, Crohn sam sobie wybiera miejsce swojej działalności. Ma do wyboru cały układ pokarmowy i z tego korzysta. Czasem lokuje się w jednym tylko miejscu, a czasem też zakłada filię w innych.

Skoro lekarz założył taki plan działania, mniemam, ze ma ku temu powody. Więc to nic się nie bój, tylko dostosuj i czekaj na poprawę, która to może przyjść niebawem lub też nie niebawem.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽
województwo: śląskie

Post autor: TigeR » 09 paź 2011, 21:04

deth pisze:Tak, Crohn sam sobie wybiera miejsce swojej działalności. Ma do wyboru cały układ pokarmowy i z tego korzysta. Czasem lokuje się w jednym tylko miejscu, a czasem też zakłada filię w innych.
Tos mu to przedstawil. Tyle zapewne sam wie.
"Life without change might be called anything except life, it's nothing more than experience"

"Happiness is like glass. It may be all around you, yet be invisible. But if u change your angle of viewing a little, then it will reflect light more beautifully than any other object around you."

"The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow."

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃

Post autor: deth » 09 paź 2011, 21:05

jakie pyanie, taka odpowiedź

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 paź 2011, 21:06

Czyli przy podejrzeniu CD powinno się wykonać np. rezonans j. cienkiego. Powinien pokazać Crohna, jeśli jest?
Jeśli CD może być w jakimś miejscu j. cienkiego to takie badanie nie powinno być priorytetem? czemu lekarz na podstawie kolonoskopii - czysty obraz endoskopowy j. grubego i początek j. cienkiego stwierdza, że to nie jest CD?

Pozdrawiam
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃

Post autor: deth » 09 paź 2011, 21:12

Powinien, to Balcerowicz odejść. A w Crohnie wszystko zagadka, rezonans moze coś pokazać, albo może nic nie pokazać. zawsze można próbować, jeśli zmiany będą na tyle widoczne dla rezonansu, to badanie może okazać sie sensowne. gorzej wtedy jesli rezonans nic nie pokaże - no to wtedy dalej masz zagadke i pozostaje Ci tylko leczyc objawy chocby tym loperamidem.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 paź 2011, 21:19

no ja chyba nie mam zagadki, tylko lekarze, bo przecież sam się nie leczę.
W takim razie jest jeszcze jakieś badanie, które może pokazać CD w j. cienkim? oprócz kapsułki.

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃

Post autor: deth » 09 paź 2011, 21:26

tak myślę, ze lekarze już coś obstawili, to Ty upierasz się przy CD. Każdy by se chciał mieć CD, ale na to trzeba sobie zasłużyć. Musi piekielnie boleć, trzeba latać do kibla po 10 - 20 razy dziennie, krwawic z odbytu, mieć szczeliny albo coś podobnego, jakieś anemie, gówniane wyniki morfologii, przewężenia, ropnie sporo tego. Wiec sam widzisz, lekko nie jest dostać sie do klubu. Ja np 100% pewności miałem dopiero po operacji ! ! ! A Ty byś sobie tak chciał na już.
Z badań, robi sie tez pasaż jelit - ale w Twoim wypadku, to w ogóle nie ma zastosowania.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 paź 2011, 21:33

ależ ja sobie nie wkręcam CD. Na razie lekarze nic nie obstawili, chcą powtarzać badanie. Nie myśl tyle.
Nie wiem kto chce CD, ja bym go nie chciał. I nie na już bo diagnozuje się dwa lata, a teraz pytam, tak jak inni z forum, jeśli nie są czegoś pewni. Druga sprawa, że byłem bardzo ciekaw, czy CD może być tylko w j. cienkim dlatego się zapytałem i nie było to nawiązanie do mojego problemu.
I czemu uważasz, że nie ma zastosowania skoro mam przewlekła biegunkę a od wczoraj jest dużo gorzej. No i spadek masy :)

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃

Post autor: deth » 09 paź 2011, 21:46

Nie ma zastosowania, ponieważ pasaż może ukazać jakieś przewężenia jelita. A w Twoim przypadkutak se wymysliłem, ze raczej ich nie bedzie.

no a co do reszty, no to trza powtarzać te badania i to pewnie nie jeden raz, a wiele razy. Masz wpisaną diagnoze IBS, stąd myslałem, ze lekarze cos obstawili - być może za którymś badaniem sie zmieni na inną diagnozę

A myśleć, to w tym wątku myślę dla Ciebie, bo widzę dużo Twoich tematów i widzę, ze ciagle masz jakieś wątpliwości, powinienes być wdzięczny, a nawet nie widziałem słowa dzięki, a odpowiedziałem Ci na pytanie z pierwszego wpisu, także nie zapomnij o punktach pomógł.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 paź 2011, 21:54

nie bawię się w punkty, przykro mi bardzo. No chyba nie ciągle, a dzięki piszę bardzo często. Miałem zamiar napisać na końcu więc nie rozumiem czemu aż tak bardzo się domagasz. Łaski nie robisz odpisując, więc jeśli nie robisz tego bezinteresownie nie będzie dzięki. :(
A myśleć, to w tym wątku myślę dla Ciebie

Tylko, że na razie sobie wymyślasz.
se wymysliłem

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: taloca » 09 paź 2011, 21:56

Tomek0700 pisze:Druga sprawa, że byłem bardzo ciekaw, czy CD może być tylko w j. cienkim
Tomek jesteś na forum ponad rok i Ty się o takie rzeczy pytasz. Może więcej poczytaj poradniki kwartalniki, forum to sie dowiesz że crohn może być w każdym miejscu układu pokarmowego. Co do badań to wolę się nie wypowiadać.
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Tomek0700 » 09 paź 2011, 21:59

chodziło mi o to, czy CD może być tylko i wyłącznie w j. cienkim nie biorąc pod uwagę początkowej części j. cienkiego i czy to często się zdarza. Co do badań, nie ma co się tu wypowiadać bowiem nie pytam o interpretacje ani nic z tych rzeczy. Byłem ciekaw jakie badanie można wykonać j. cienkie, zapytałem i dostałem odpowiedź. Kwartalniki poczytam.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃

Post autor: deth » 09 paź 2011, 22:03

Tomek0700 pisze: Łaski nie robisz odpisując
masz rację, więcej Ci nie odpisze

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: subzero » 09 paź 2011, 22:10

Tomek0700 pisze:Czyli przy podejrzeniu CD powinno się wykonać np. rezonans j. cienkiego. Powinien pokazać Crohna, jeśli jest?
Jeśli CD może być w jakimś miejscu j. cienkiego to takie badanie nie powinno być priorytetem? czemu lekarz na podstawie kolonoskopii - czysty obraz endoskopowy j. grubego i początek j. cienkiego stwierdza, że to nie jest CD?

Pozdrawiam
U mnie było/jest podejrzenie CD, mialam rezonans, na którym wyszedł stan zapalny w koncowej czesci jelita cienkiego, dwa dni pozniej podczas kolonoskopii wszystko wyglądało czysto. Wycinki hist pat pokazaly status normal. Poza tym na rezonansie wyszly w ktoryms tam miejscu, chyba w koncowym odcinku jelita grubego pogrubione sciany.
Na dzien dzisiejszy to nie CD (tak rzekł doktor z oddzialu na ktorym lezalam), choc podobno wynik hist pat nie jest super miarodajny więc who knows. W marcu podczas kolonoskopii mialam bodajze afty w jelicie grubym i z wycinkow wyszedl sredni stan zapalny. Jelita cienkiego mi wtedy nie badali w zaden sposob.
Czytam Twoje posty, masz niemal takie same dolegliwosci jak ja, tylko ze mnie sie nie chce juz drążyć, co jeszcze ewentualnie może mi być.
Mnie poki co zostawiono na tym leku, ktory mialam czyli Asamaxie.
Nie wiem co robic dalej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”