Post
autor: zaranin » 23 lut 2013, 11:36
Poniżej epikryza z ostatniego wypisu z CZD (2013-01-18):
"Pacjent 7-letni z chorobą Crohna, po kolektomii i zespoleniu ileorektalnym, otrzymujący preparaty 5-ASA w postaci doustnej i doodbytniczej, przyjęty w celu diagnostyki nawracających od ok. 9 miesięcy gorączek, po kolejnym epizodzie wzrostu temperatury do 40 stopni z pogorszeniem stanu ogólnego i wzrostem wykładników stanu zapalnego.
W wywiadzie: dobra reakcja na antybiotyki. Hospitalizowany na Oddziale Gastroenterologii we wrześniu 2012r. z tego samego powodu. W badaniu przedmiotowym, poza powiększeniem licznych węzłów chłonnych na szyi, nie stwierdzono odchyleń. W badaniach podstawowych obserwowano wysokie wykładniki stanu zapalnego, anemizację. Przeprowadzona diagnostyka nie pozwoliła wychwycić źródła gorączek (liczne posiewy, badania wirusologiczne, mykologiczne, próba tuberkulinowa, rtg klatki piersiowej, USG i CT jamy brzusznej, ileoskopia, gastroskopia, MRI głowy, konsultacja laryngologiczna, stomatologiczna, onkologiczna). Włączono antybiotykoterapię - Tazocin i Cyprinol z dobrym efektem, jednak w trakcie 3 tygodnia leczenia obserwowano nawrót gorączki i ponowny, znaczny wzrost wykładników stanu zapalnego. Zastosowano targocid, Klindamycynę, Diflucan, Metronidazol z natychmiastowym skutkiem. Klindamycynę stosowano przez 3 tygodnie. Po odstawieniu pacjent nie gorączkował aż do teraz. Obecnie w badaniu przedmiotowym w USG powiększone węzły chłonne nie budziły niepokoju onkologicznego, wydawały się raczej być reakcją na przewlekły stan zapalny.
Obecnie pacjent przekazany ze szpitala rejonowego w Żarach, gdzie w wykonanym USG stwierdzono obecność przestrzeni płynowej średnicy 15mm w okolicy zespolenia jelita z odbytnicą, a w CT opisano dobrze odgraniczony obszar zmian pozapalnych wielkości 56x27mm po lewej stronie odbytnicy. Włączono Biodacynę i Metronidazol obserwując ustąpienie gorączki i normalizację CRP (z ok. 2,5).
Przeniesiony do CZD w 5-tej dobie leczenia. Przy przyjęciu w stanie dobrym, z utrzymującą się limfadenopatią w badaniu przedmiotowym, bez istotnych odchyleń w badaniach lab. Konsylium gastrologiczno - chirurgiczne z oceną CT z Rejonu (konsylium w CZD oceniało badanie tomograficzne wykonane w Żarach - przyp. zaranin) - zmiany w okolicy odbytnicy raczej nie mają charakteru ropnia, węzły chłonne ?zwłókniały obszar pozapalny? bez cech przetoki - obecnie bez wskazań do interwencji chirurgicznej. Stosowano antybiotykoterapię przez 14 dni. W USG jamy brzusznej powiększenie śledziony 115mm, powiększone węzły chłonne do 18mm. W kontrolnej enteroskopii do ok. 30cm (do sztucznie wytworzonej zastawki na jelicie cienkim - przyp. zaranin) błona śluzowa zmieniona zapalnie z pojedynczymi nadżerkami - zmiany endoskopowe o umiarkowanym nasileniu - kontynuacja dalszego leczenia.
Z uwagi na niemożność wykluczenia ropnia okolicy zespolenia, celem pogłębienia diagnostyki oraz ewentualnej biopsji zmiany przy podejrzeniu ropnia z pobraniem treści na posiew, ustalono [...] przyjęcie pacjenta do Oddziału Gastroenterologii Centrum Onkologii dnia 2013.02.18. - EUS transrektalne z ew. biopsją w znieczuleniu ogólnym. Dalsze zalecenia w zależności od wyniku badania [...].
W stanie ogólnym dobrym wypisany do domu."
koniec epikryzy z dnia 2013-01-18
Badanie EUS w Centrum Onkologii wykonano w dniu 2013-02-18 bez znieczulenia i bez biopsji, gdyż na ekranie ultrasonografu nie stwierdzono nieprawidłowości. Po badaniu EUS Piotrek pojechał do CZD, gdzie zdecydowano o nieprzyjmowaniu na oddział, gdyż stan pacjenta był dobry. Po jednym dniu spędzonym w domu pojawiła się gorączka i trzeba było wracać 500km do Warszawy. Na obecną chwilę Piotrek jest nawadniany i dostaje środki przeciwgorączkowe. Antybiotykoterapii celowo na razie nie włączono, żeby nie zacierać obrazu choroby przed diagnostyką. Wstępnie usłyszałem od Gosi, że w przyszłym tygodniu mają być znowu wszechstronne badania krwi, posiewy itp. oraz rezonans magnetyczny. Dodatkowym kłopot stanowi wkłucie się z wenflonem. Piotrek mocno przy tym cierpi, bo z każdą wizytą w szpitalu coraz ciężej założyć wenflon i trzeba kilkukrotnie próbować. Lekarze nawet wspomnieli o dojściu centralnym zamiast zwykłego wenflonu.
- CD
- ileostomia 2010.06.07.-2011.04.01.
- subtotalna kolektomia 2010.11.17. (pozostawiono ostatnie 15cm jelita)
- przywrócenie ciągłości 2011.04.01. (usunięcie ostatnich 15cm jelita grubego i 12cm jelita cienkiego)
- 2010.04.12. niedrożność jelita, otwarcie powłok, brak jednoznacznego określenia przyczyny
Infliximab, Loperamid, witaminy, odżywki, stan po całkowitej kolektomii