Brak jasnej diagnozy (zapalenie jelita cienkiego?)

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mjk
Początkujący ✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie

Brak jasnej diagnozy (zapalenie jelita cienkiego?)

Post autor: Mjk » 05 lip 2020, 22:34

Cześć,
Wracam do Was właściwie po kilku latach. Miałem wtedy wstępną diagnozę, ale w tej chwili to sam już nic nie wiem.
Postaram się w miarę konkretnie, żeby nie przedłużać:

Początek choroby jakoś 2014 rok - biegunki/zaparcia, wyglądało bardziej na IBS. Dostałem Duspatalin, Tribux itp., potem jeszcze Metronidazol po którym była lekka poprawa. Potem w 2015/2016 pogarszało się, już bardziej same biegunki, spadek wagi. Kolonoskopia wykonana 3 razy. W dwóch nic nie wyszło, w ostatniej z wycinków - 'fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego w stanie b.nasilonego przewlekłego zapalenia'. W gastroskopii helicobacter pylori i podejrzenie zespołu złego wchłaniania. Celiakia wstępnie wykluczona, przeciwciała sprawdzone. Profilaktycznie wywaliłem gluten na kilka tygodni, potem przez długi czas go ograniczałem, ale bez efektów. Kalprotektyna bardzo niska, w zakresie 5-20. CRP, OB zawsze w normie. Dodatnie wyszło clostridium difficile, ale udało się to zwalczyć, jeszcze potem kilkakrotnie sprawdzałem. Gastrolog zakwalifikował to jako mikroskopowe zapalenie jelita. Przez ok 3 lata przerobiliśmy kilka leków: Salofalk, potem Pentasa, Encorton i Cortiment MMX. Poprawa po tym ostatnim, ale po kilku tygodniach nawrót. Lekarz potem wyjechał do innego miasta, a ja zostałem w sumie bez leczenia. Odpuściłem na jakiś czas, było jako-tako. Na początku tego roku dość konkretne pogorszenie. Zmiana lekarza - przepisał Cortiment, ale już bez większej poprawy. Objawowo to nasilające się biegunki, wzdęcia, bóle jelit, bóle mięśni i ogólne osłabienie. Straciłem jeszcze kilka kilogramów, więc na ten moment przy 178cm wzrostu ważę 50kg, czyli jest kiepsko. Z aktualnych badań to kalprotektyna na poziomie 5.5, CRP <1, z tych podstawowych morfologii itp. wszystko w normie (leukocyty jedynie niższe, ale to od zawsze).

Pytanie - co robić? Jest oczywiście zalecenie ponownej kolonoskopii, ale czy to znowu ma sens? Czy jeśli 'coś' jest tylko w jelicie cienkim, to wtedy ten wskaźnik kalprotektyny jest mniej czuły? Przy tak niskim wyniku jest możliwe, że faktycznie mam jakiś rodzaj mikroskopowego zapalenia? I czy właściwie można tu wprowadzić jakieś inne leczenie, niż to co miałem - Cortiment, Encorton itp? Wiem, że są badania bardziej jelita cienkiego typu enterografia czy nawet enteroskopia, czy to może wnieść coś nowego? Mam wrażenie, że nawet robiąc kolejne badania, i tak kręcę się wokół tych samych leków.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam :smile:

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Brak jasnej diagnozy (zapalenie jelita cienkiego?)

Post autor: atabe » 06 lip 2020, 16:19

Zrobić badania nie zaszkodzi .Możliwe ,że tym razem wyjdzie coś konkretnego . Nawet jeśli nie zmieni to leczenia , to zyskasz pewność co do diagnozy. Powodzenia

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 06 lip 2020, 18:39

Ok, ale czy kolonoskopia w przypadku jelita cienkiego będzie miała sens? Pytam, bo to będzie czwarte podejście i pewnie znowu leczenie tak nie do końca wiadomo czego. Myślałem jeszcze o jakichś innych badaniach, niekoniecznie endoskopowych? Jest coś jeszcze, z wyczuleniem na jelito cienkie? No i ta kalprotektyna - wydaje się czuła w przypadku chorób jelita grubego, ale czy cienkiego też? Jakoś bym poszerzył tą diagnostykę, może w innym kierunku, bo sama ta kolonoskopia jednak nie do końca precyzowała chorobę, przynajmniej do tej pory.

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 07 lip 2020, 16:40

No pewnie by się przydało coś w kierunku cienkiego , ale nie umiem podpowiedzieć, może rezonans . Ja po stwierdzeniu crohn'a miałam tomografię z opcją jelitową , żeby znaleźć inne ogniska choroby

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 07 lip 2020, 21:18

Ok, dzięki. Ta tomografia to inaczej kolonoskopia wirtualna, albo kolonografia?

daugern
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: daugern » 09 lip 2020, 21:09

Myślę, że jak najbardziej powinieneś iść w badania jelita cienkiego. Powiedz o nich lekarzowi, że nie chcesz (i nie ma sensu) robić więcej kolonek i chcesz spróbować enterografii lub enteroskopii

jolal
Początkujący ✽✽
Choroba: CD u dziecka

Post autor: jolal » 10 lip 2020, 13:34

Badaniem jelita cienkiego są między innymi enerografia MRI lub enterokliza MRI. Są to badania rezonansem magnetycznym. Można również zrobić takie same badania tomografem

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 10 lip 2020, 16:16

Dokładnie jak wyżej :)

Mjk
Początkujący ✽✽

Post autor: Mjk » 10 lip 2020, 23:07

Dzięki za podpowiedzi, zobaczę co uda się zrobić. Podejrzewam, że enteroskopia byłaby chyba najdokładniejsza, bo jednak umożliwia pobranie wycinków.

Pan_Klocek
Debiutant ✽
Choroba: ch. Behceta
województwo: śląskie

Post autor: Pan_Klocek » 20 lip 2020, 18:58

Mjk pisze:
07 lip 2020, 21:18
Ok, dzięki. Ta tomografia to inaczej kolonoskopia wirtualna, albo kolonografia?
Kolonografia to inne określenie na TK ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”