Możliwy Crohn?

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Izamirabela
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie

Możliwy Crohn?

Post autor: Izamirabela » 22 maja 2020, 12:01

Dzień dobry :)
Od ok. 5 lat byłam leczona na IBS bez badań.
W tym roku w styczniu miałam problem z bólem brzucha nad pępkiem (nie był ostry - raczej uciążliwy) oraz sporadycznymi biegunkami. Zdarzyły się ok. 4 sytuacje, ze musiałam biec do toalety natychmiast (raz pomógł stoperan, wcześniej nie sprawdzałam) i zdarzało się pobolewanie w prawej dolnej części brzucha. Byłam u kilku gastrologów, nikt nie podejrzewał IBD. Zrobiłam kalprotektyne - wyszło 354. Od gastrologa otrzymałam Xifaxan i Metronidanzol i muszę przyznać ze mi to pomogło. Obecnie nie mam żadnych objawów, chodzę do toalety 1 raz, max 2 razy dziennie i nie ma żadnych odchyleń. Jem wszystko poza laktozą, która mi ewidentnie szkodzi i nawet sporo piję. Czy powinnam kontynuować diagnostykę w kierunku Crohna? Dodam, ze to, co działo się w styczniu było ewidentnie efektem stresu (poza oczywiście kalprotektyną), 2 tygodnie przed rozkręceniem objawów stosowałam ponad 2 tygodnie dużo naproxenu. Miałam badania krwi, kalu i na krew utajona - wszystko ujemne. Zdarzają się lekkie bóle mięśniowo kostne, nie występują afty, a w gastroskopii wyszło jedynie przewlekłe nieaktywne zapalenie żołądka, refluks i przepuklina żołądka. Proszę o każda odpowiedz, pozdrawiam :)

Adrian_91
Debiutant ✽
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Re: Możliwy Crohn?

Post autor: Adrian_91 » 26 maja 2020, 23:30

Cześć Iza,

Nie jestem ekspertem od Crohna, natomiast w ciągu ostatnich 3 miesięcy od odbyłem kilka wizyt u gastroenteorologow bo podejrzewałem u siebie nieswoiste chorobę jelita.

Z uwagi na wysoki poziom kalprotektyny uważam ze powinnaś udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Ja miałem z tym problem ponieważ poziom kalprotektyny był ilościowo znikomy, jednak dzięki swojemu uporowi otrzymałem najpierw skierowanie na Enterografie TK która wykazała zmiany zapalne lub pozapalne w jelicie grubym a następnie na kolonoskopię. W Twoim przypadku pierwszym wyborem lekarza powinna być kolonoskopia z uwagi na wysoki poziom kalprotektyny. W trakcie tego badania pobierane są wycinki z różnych odcinków jelita grubego a także z ostatniej części jelita cienkiego. Na podstawie badania histopatologicznego jest stawiana diagnoza i wprowadzane leczenie.

Zarówno Crohn jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego sa chorobami przewleklymi wymagającymi leczenia przez całe życie.

U mnie na szczęście wyniki badania histopatologicznego nie wykazały żadnych zmian badanych wycinków wiec dalsza diagnostykę będę prowadził w kierunku SIBO.

Życzę dużo zdrówka i aby u Ciebie okazało się to samo :)

Izamirabela
Debiutant ✽

Post autor: Izamirabela » 31 maja 2020, 14:11

Ja niestety mam problem bo jestem hipochondrykiem :oops: :cry:
Jestem pod stałą opieką gastrologa, który ewidentnie mimo, ze był wysoki poziom kalprotektyny i sugerował kolonoskopię, to nie byłam zachwycona, bo na NFZ boje się bólu, a prywatnie mnie już nie stać :)
Generalnie mój gastrolog ewidentnie nie widzi u mnie specjalnie alarmujących objawów. Ja zaczynam mieć problemy jedynie w momencie, gdy zaczynam się mocno stresować, a i wtedy jedynie zaczynam robić rzadko i bardziej żółto. W styczniu robiłam markery trzustkowy, wątrobowe i jelitowe, wszystko wyszło dobrze. W normalnej sytuacji wypróżniam się dobrze, bez problemów i jem wszystko, poza tym pije sporo alkoholu. Mój gastrolog sugeruje nietolerancję laktozy oraz przejściowy stan zapalny wyleczony antybiotykiem.
Obecnie jestem jedynie na Sanprobi i nie brałam nic poza tym Metronidanzolem i Xifaxanem. Objawy jelitowe w styczniu nasiliły się od stresu i IPP. Obecnie nasilają się po mleku z laktozą. Wiem, ze może być to Crohn, ale... czy możliwe żeby to był nowotwór? To głupie, ale się tego boje :)
Jesteście w stanie mnie jakoś uspokoic? :D
Generalnie częściej niż objawy jelitowe występują u mnie lekkie mdłości, puste odbijanie i ból powyżej pępka, gastrolog sugeruje żołądek (refluks i przepuklina). Gastroskopia wykazała tylko nieaktywny przewlekły stan zapalny żołądka.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 31 maja 2020, 18:10

Jeśli nie zrobisz kolonoskopii to się nie dowiesz. Bez diagnostyki to tylko gdybanie. Kolonoskopię ze znieczuleniem /uśpieniem można i na NFZ, tylko się dłużej czeka na takie badanie . Jeśli nie masz bardzo silnych objawów to może warto poczekać na termin i postawić prawidłową diagnozę

Izamirabela
Debiutant ✽

Post autor: Izamirabela » 31 maja 2020, 18:19

Można na NFZ zrobić na pewno na śpioszka?
Bo kiedyś słyszałam, ze jak się zapiszę na NFZ to już loteria czy dadzą mi usypiacz czy nie. Jeśli jest taka możliwość to skorzystam.
Ale co do drugiego pytania, czy mam w ogóle co się martwić, ze to coś gorszego od Crohna, np nowotwór? Czy raczej prawdopodobieństwo równe 0? Wiem ze to pewnie głupie, ale tacy są hipochondrycy :oops:
Wmówiłam sobie ze pewnie dlatego mam tak lekkie objawy bo się rak rozwija i tylko się stresuje bez sensu.

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 31 maja 2020, 18:29

Lekarz powinien na skierowaniu wypisać, że na śpiocha/nie wiem czy rodzinny tęż może, córa miała od gastro/ .Terminy są dłuższe ,bo musi być anestezjolog. Nie wiem jak to będzie wyglądało teraz , ale przed pandemią w Warszawie córka miała termin około pół roku/ czerwiec-pewnie przepadnie/. Najlepiej podzwonić i dopytać , może skierowanie na cito coś przyspieszy

Izamirabela
Debiutant ✽

Post autor: Izamirabela » 31 maja 2020, 18:33

Znaczy faktem jest ze u mnie objawy są tak skąpe, ze faktycznie nie mam się co spieszyć, jedyne co mnie popędza to ten strach przed nowotworem, choć gastrolog się śmieje raczej z tego mojego lęku, choćby przez to ze ostatnio ładnie przytyłam.
W sumie spróbuje się w pracy zapisać do Luxmedu, może dostanę na spioszka :)

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 31 maja 2020, 18:36

Powodzenia i nie nakręcaj się. :roll:

Izamirabela
Debiutant ✽

Post autor: Izamirabela » 31 maja 2020, 18:40

Staram się :) żeby nie było ze to puste słowa, jestem pod opieka psychiatry.
Ale niestety hipochondria to potworna choroba :(

Adrian_91
Debiutant ✽
miasto: Katowice

Post autor: Adrian_91 » 02 cze 2020, 22:29

Hej Iza,

Mi udało się zrobić kolonoskopię w trakcie trwania trwania obostrzeń związanych z koronawirusem, akurat tam gdzie robiłem wszyscy maja to badanie przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym a odbyło się to w szpitalu NFZ. Zostałem przyjęty na dobę do szpitala. Z badania pamietam 2 minuty przed wstrzyknięciem znieczulenia, zostałem wybudzony minutę przed zakończeniem badania. Także obawiałem się tego badania, jednak ze znieczuleniem ogólnym „strach ma wielkie oczy” :)

Izamirabela
Debiutant ✽

Post autor: Izamirabela » 07 lip 2020, 18:27

Dzień dobry ponownie, zdecydowałam się zrobić te kolonoskopię i udało mi się otrzymać skierowanie do gastrologa, jednak skierowania na kolonoskopię nie dostałam.
Uznał, ze na pewno jest to ZJD, ze podwyższona kalprotektyna się czasami moze zdarzyć i zmienił mi leki.
Udało mi się wyprosić skierowanie na kalprotektyne. Czy powinnam próbować znowu otrzymać skierowania i szukać innego?

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 10 lip 2020, 16:26

Kolonoskopię może chyba zlecić też lekarz rodzinny

Izamirabela
Debiutant ✽

Post autor: Izamirabela » 13 lip 2020, 19:26

Odmówiło mi już 4. W dwóch różnych przychodniach. Nie mam już na ten rok możliwości zmiany przychodni

Pan_Klocek
Debiutant ✽
Choroba: ch. Behceta

Post autor: Pan_Klocek » 20 lip 2020, 19:02

To może chociaż zapisz się do innego lekarza w tej samej przychodni? Czasami jest ich kilku i powinno się dać dowolnie nimi "żonglować".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”