Turnus Rehabilitacyjny dla dzieci chorych na NZJ

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
kasia_rumia
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: pomorskie

Re: Turnus Rehabilitacyjny dla dzieci chorych na NZJ

Post autor: kasia_rumia » 13 lis 2008, 18:59

Ośrodek w Jastrzębiej ma wszystkie potrzebne certyfikaty i umowy.

A co do organizatora - skoro jest tak jak pisze Magdalene, to co stoi na przeszkodzie aby w wypadku turnusu dla dzieci było podobnie ?

Szaraja
Specjalista ds. Porad Prawnych
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 13 lis 2008, 21:19

Stowarzyszenie nie jest organizatorem turnusu, tylko rezerwuje na okresloną liczbę osób miejsca, organizatorem jest ośrodek gdzie odbywa się turnus. Z dziećmi jest całkiem inaczej. Tu wchodzi sanepid, odpowiedzialnośc wychowawcy, ubezpieczenie dodatkowe. Jak spotkam się z P. Renata , która organizuje turnusy dla dzieci z cukrzycą, to się dowiem jak uzyskac certyfikat. Tylko pytanie kto sie tym zajmie. Bo Mamcia i tak ma dość roboty z wnioskami i załatwianiem całej masy spraw związnych z J-elitą. A to kolejna bieganina i pewnie wypełnianie kolejnych wniosków. Pytanie kto weźmie odpowiedzialność za dzieci na turnusie, osoby tam zatrudnione jako wychowawcy muszą mieć odpowiedni kurs. ja nie zniechęcam , tylko zachęcam, jest szansa, że jak ktoś się za to zabierze teraz, to załatwi papierkowo przed turnusem i znajdzie odpowiednią kadrę.
Odnosnie dzieci- starsza córa ma crohna, młodsza ma cukrzycę i celiiakię, marzę, aby mogła zwłaszcza młodsza pojechać na obóz, ale to nie takie proste z uwagi na dietę i leczenie pompą insulinową. Gdyby się to udało, aby pojechały razem, to byłabym batrdzo szczęśliwa. Tak, ze nawet w tym momencie zgłosiłabym 3, bo mamy jeszce synka Marcinka :wink: , całe szczęście zdrowego.
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

kasia_rumia
Początkujący ✽✽

Post autor: kasia_rumia » 13 lis 2008, 21:59

W Warszawie są dwie nasze członkinie, które bardzo się zaangażowały w pomysł turnusu dla dzieci i chętnie polatają tam i tu jeśli tylko będą wiedziały co i gdzie trzeba załatwić oraz będą miały do tego upoważnienie. W razie czego służę namiarami na te osoby.
Opiekunowie - część dzieci i tak będzie z rodzicami, ale wydaje mi się, że nie będzie tak trudno znaleźć odpowiednie osoby. Wszystko zależy od zaangażowania a z tego co widzę, to są osoby chcące w tym pomóc.
J-elita przez swoje doświadczenie, kontakty może pokierować tymi wszystkimi działaniami.
Wystarczy jeśli z równą determinacją pomoże w realizacji tego pomysłu , jak organizuje turnusy, spotkania weekendowe i inne bardzo potrzebne inicjatywy.
Podstawą jednak jest decyzja - podejmujemy się organizacji takiego turnusu i do dzieła.
Ja deklaruje pomoc tu na miejscu - jesteśmy blisko Jastrzębiej Góry.
Był już nawet rekonesans na miejscu w ośrodku - wrażenia bardzo pozytywne.
Jest wstępnie zaklepany termin - od 1 do 14 lipca.
Również pierwsze rozmowy o cenie ( jest już nawet dogadany rabat ).

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 14 lis 2008, 08:11

a może nie czekając na odpowiedz p. renaty- ma dostęp do komputera raz w tygodni, a ja z uwgai na dzień Edukacji nie spotkam się z Nią w najvblizszym czasi, ktoś poszuka w interenecie jak sie to robi. Można też dopytać się w kuratorium oświaty i wychowania, bo to do nich się zgłasza chyba takie imprezy. Jak widzę, to nie do końca ma być wyjazd dla samych dzieci., ale i dla rodziców. Jesli dojdzie do skutku ta impreza, to musza być spełnione wymogi przez wychowawców odnośnie uprawnień, plan obozu, osoby odpowiedzialen za poszcególne elementy obozu, kierownik, ubezpieczenie. To wszystko trzeba posprawdzać. Ja niestety juz nie dam rady pomóc, tylko spróbuje się dowiedzieć kto wydaje zgodę na organizację.
Chwała tym którzy stworzyli to forum. a dla wszystkich którzy piszą wielkie dzięki

kasia_rumia
Początkujący ✽✽

Post autor: kasia_rumia » 14 lis 2008, 08:17

Ok. Jeśli dowiesz się kto wydaje takie pozwolenie i co trzeba załatwić, to podzwonimy gdzie trzeba ( ja i panie z Warszawy ).
Napisałam, że pewnie będą też rodzice, ponieważ nie możemy wykluczyć, że któryś rodzic będzie chciał koniecznie jechać z własnym dzieckiem. Szczególnie z młodszym.
Czasu jest mało, ponieważ zainteresowani muszą przecież złożyć wnioski do PCPR-ów.

Awatar użytkownika
langusta
Aktywny ✽✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: langusta » 14 lis 2008, 09:37

O rany nareszcie coś drgneło w sprawie. A juz bałam sie,że sprawa spadła na boczny tor.
Ja bardzo chetnie pomoge w organizacji wraz z koleżanką. Jak trzeba bedzie pójde do samego diabła zapytac o zgode tylko prosze o wskazówki bo jestem zielona w tych sprawach. Może na poczatek zadzwonie do kuratorium moze oni coś powiedzą. A jeżeli bedzie problem czy nasze kolonie nie moga być jako np; turnus rehabilitacyjny?

Zgłaszam córeczke mojej kolezanki (nie jest zarejestrowana na forum) na kolonie
Urszule Witan.

A co do pielegniarki to znam ją osobiście jest pracownikiem Instytutu Matki i Dziecka na Oddziale Intensywnej terapii. Myślę, że spokojnie sobie poradzi z pompa i dawkami.

jeżeli chodzi o sanepit to dzwoniłam i:
przeglądów kwalifikujących obiekty kolonijne dokonują Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Kontroli poddawane są kuchnie, stołówki, łazienki. Sprawdza się także czy dzieci mają zapewnioną opiekę medyczną, jaki jest stan techniczny obiektu.

Trzeba bedzie w Ośrodku w Jastrzebiej Górze spytać sie czy posiadaja zgode sanepidu.

Dzwoniłam do kuratorium i przesłali mi nastepujacy wykaz:

WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY
Podstawą prawną organizacji wypoczynku jest art. 92a ust 1 ustawy z dnia 7 września 1991r.o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. poz. 2572 z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67, Dz. U. Nr 18, poz. 102).

Inne ważne akty prawne:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. z 1997 r. Nr 57, poz. 358).

Zgodnie z ww. przepisami prawa organizatorzy mają obowiązek zapewnić bezpieczne warunki wypoczynku, spełniając określone wymagania.
• Nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia działalności placówki przedłożyć właściwemu kuratorowi oświaty następujące dokumenty:
1. zgłoszenie zawierające dane organizatora (w tym aktualny numer telefonu), formy organizowanego wypoczynku, adres miejsca placówki, informację o liczbie uczestników, liczbie turnusów oraz ich terminie;
2.imienny wykaz kadry pedagogicznej i medycznej wraz z kserokopiami zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje (poświadczone za zgodność z oryginałem);
3.program pracy z dziećmi i młodzieżą, zawierający planowaną pracę wychowawczą);
4.karty kwalifikacyjnej obiektu (z wyjątkiem wyjazdów zagranicznych i obozów wędrownych);
5.w przypadku obozów wędrownych – przebieg trasy;
6.informację o sposobie zapewniania opieki medycznej;

Jeśli organizator wypoczynku złoży wszystkie wymienione wyżej dokumenty w wymaganym terminie (z 14 dniowym wyprzedzeniem), otrzyma zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wypoczynku, co jest podstawą do rozpoczęcia jej działalności.

oprócz tego musi być kierownik placówki wypoczynku (posiadajacy na to papiery)
oraz wychowawcz jezeli bedzie to czynny nauczyciel nie musi miec kursów natomiast w innym przypadku należy ukończyć kurs wychowawcy kolonii(trwo on 10 godzin.)

Umówiłam sie na spotkanie w kuratorium w poniedziałek bede wiedziała juz wszystko.
langusta
dwie córki chore na CD

kasia_rumia
Początkujący ✽✽

Post autor: kasia_rumia » 14 lis 2008, 16:12

Langusta - jestem pod wielkim wrażeniem. Brawo ! Poczekamy jeszcze na szczegóły z kuratorium. Ja dowiem się w ośrodku o dokumenty z sanepidu.

Szaraja
Kontakt:

Post autor: Szaraja » 14 lis 2008, 18:30

Brawo Langusta.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 lis 2008, 08:43

J-elita przez swoje doświadczenie, kontakty może pokierować tymi wszystkimi działaniami.
Wystarczy jeśli z równą determinacją pomoże w realizacji tego pomysłu , jak organizuje turnusy, spotkania weekendowe i inne bardzo potrzebne inicjatywy.
J-elita czyli kto??? Jak widzę grupę zainteresowaną to ZG oczywiście pomoże. Pomoe to nie znaczy, że wszystko załatwi, bo się nie da.
Kuratorium - to jedno, a PCPR to drugie. Z mojej wiedzy, aby było dofinansowanie ośrodek musi mieć wpis.
Ja obawiałam się i obawiam brania na siebie odpowiedzialności za dzieci. Formalne ubezpieczenie to nie wszystko.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kasia_rumia
Początkujący ✽✽

Post autor: kasia_rumia » 15 lis 2008, 08:55

Przez J-elitę miałam na myśli właśnie Zarząd i te osoby, które mają doświadczenie.
Chodziło mi właśnie o pokierowanie działaniami a już techniczną stronę czyli gdzie trzeba pójść, co złożyć itd. zrobią zainteresowane osoby np. z Warszawy.
Poroszę męża ( jak wróci z zajęć ) aby przesłał na maila zawiadomienia o wpisie do rejestru ośrodków.
Certyfikat sanepidu będę miała w poniedziałek i też będę prosiła o przesłanie go do Zarządu.

Awatar użytkownika
langusta
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: langusta » 15 lis 2008, 09:29

Słuchajcie Wiem,że jest duzo pracy przy załatwianiu takiej imprezy, wiem ,że bedzie ciezko (byłoby łatwo gdybysmy mieli zdrowe dzieci )ale jak z tym sobie nie poradzimy to nasze dzieci nie będą miały obozu/koloni i nie wiadomo czy kiedykolwiek bedą miały. Przeciez w naszym Stowarzyszeniu jest duzo chorych dzieci, które mogłyby pojechać na kolonie i to powinno pchać nas do przodu ta myśl,że mozemy cos dla nich zrobić. Pokazać im że mogą funkcjonować bez rodziców i jak "inne " dzieciaki ,moga jeździc na takie imprezy.

Odpowiedzialność jest duża, zgadzam się ale przecież załatwimy wykwalifikowana kadrę to bedzie podstawa i priorytet. Dzieci nie bedzie az tak duzo aby ich nie ogarnać.

Jak będzie super dopracowany program koloni to dzieciaki nie beda miały czasu sie nudzić.

Mysle,że damy rade!!!
Co prawda najwiecej roboty będzie miała Kasia ponieważ( z tego co już wiem) wiekszosc formalnosci trzeba załatwic w miejscu gdzie zlokalizowany jest osrodek wypoczynkowy.

Proszę Was nie poddawajmy siE!
langusta
dwie córki chore na CD

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 lis 2008, 10:02

Jak podejmiemy szybką decyzję, to ogloszenie o koloniach może ukazać się w najbliższym kwartalniku (składamy jutro I wersję). Do ogloszenia muszą byc dane, które przygotuje Kasia.
Musimy określić grupę wiekową.
Moje ogromne wątpliwości budzi obecność rodziców. To stworzy różnice między dziećmi. Są kolonie na których nie ms odwiedzin, aby dzieci, których blizcy nie mogą przyjechać nie czuły sie pokrzywdzone.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kasia_rumia
Początkujący ✽✽

Post autor: kasia_rumia » 15 lis 2008, 14:08

Odnośnie obecności rodziców.
Po pierwsze - ja osobiście jestem za tym abyśmy nazywali to turnusem rehabilitacyjnym dla dzieci z NZJ.

Po drugie - dzieci są bardzo różne. Jedne bardzo chętnie pojadą bez rodzica a drugie ( szczególnie te mniejsze ) , choć bardzo może by chciały, to bez mamy nie pojadą ( z różnych powodów ).

Jest jeszcze pewien aspekt prawny - część rodziców ma tzw. świadczenie pielęgnacyjne, które obliguje do tego aby taki rodzic ( opiekun ) uczestniczył codziennie w leczeniu i rehabilitacji dziecka. Pewnie to tylko dmuchanie na zimne, ale gdyby jakiś MOPS dowiedział się, że rodzic pobierający takie świadczenie przez dwa tygodnie nie robił tego do czego się pisemnie zobowiązał, to mógłby mieć taki rodzic problemy.

Dlatego przynajmniej ja jestem za tym aby była możliwość przyjazdu dziecka z opiekunem ( oczywiście wtedy gdy ktoś będzie chciał ). Oczywiście ma być też możliwość aby rodzic mógł przyjechać np. na jeden dzień, ale w tym wypadku sam musi zorganizować swój pobyt i pokryć ewentualne koszta.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2008, 14:22 przez kasia_rumia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
langusta
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: langusta » 15 lis 2008, 14:10

Mamcia pisze:Moje ogromne wątpliwości budzi obecność rodziców. To stworzy różnice między dziećmi. Są kolonie na których nie ms odwiedzin, aby dzieci, których blizcy nie mogą przyjechać nie czuły sie pokrzywdzone.
Zgoda moze tak być ale jesli rodzice, którzy tam pojadą bedą traktowali pozostałe dzieci pt"wszystkie dzieci sa nasze" nie powinno być takich problemów. Mogą słuzyć pomocą w róznego rodzaju czynnościach.
langusta
dwie córki chore na CD

kasia_rumia
Początkujący ✽✽

Post autor: kasia_rumia » 15 lis 2008, 16:57

Na prośbę męża mam uściślić pewną rzecz :

z różnych względów wygodniej będzie jeśli nasz pomysł będzie turnusem rehabilitacyjnym dla dzieci z NZJ. Kolonie różnią się od turnusu i zwyczajnie prościej będzie jeśli zrobimy to w formie turnusu.
Ważne jest jedno - aby dzieci miały możliwość poznania się, przebywania we wlasnym gronie, spędzenia w atrakcyjny sposób czasu, wyjazdu z domu itd. a żeby to osiągnąć nie ma znaczenia czy są to kolonie czy turnus rehabilitacyjny.

Zablokowany

Wróć do „pomorskie”