Strona 1 z 1

Leaky gut - przeciekające jelita.

: 23 wrz 2014, 19:39
autor: marcin820201
http://www.mdheal.org/leakygut.htm

ogólny artykuł nt. leaky gut syndrome - czyli o jelitach które krótko mówiąc przeciekają,
z rzeczy ciekawych które mnie bardzo ale to bardzo zastanowiły to informacja nt. tego że cytostatyki - a wlicza się tu również Azathioprina podobnie jak nlpz'y (aspiryna-kwas acetylosalicylowy, ibuprofen)- są jednym z czynników który powoduje zwiększoną przepuszczalność jelit- a więc: usypiamy układ immune potem sprawiamy że jelita są bardziej nieszczelne, potem to co z nich na zewnątrz próbuje przejść aktywizuje ten układ odpornościowy- trochę głupiego robota wydaje się. Tak więc nlpzy j.w. be w IBD a już cytostatyki ok? Niech mnie ktoś oświeci :)

[ Dodano: 23-09-2014 ]
http://www.nature.com/nrgastro/journal/ ... p0259.html

konkluzja jest ciekawa:

The classical paradigm of autoimmune pathogenesis involving a specific genetic makeup and exposure to environmental triggers has been challenged by the addition of a third element: the loss of intestinal barrier function. Genetic predisposition, miscommunication between innate and adaptive immunity, exposure to environmental triggers, and loss of the intestinal barrier function secondary to dysfunction of intercellular tight junctions, seem to all be key ingredients involved in the pathogenesis of autoimmune diseases. This new theory implies that, once the autoimmune process is activated, it is not self-perpetuating; rather, it can be modulated or even reversed by preventing the continuous interplay between genes and environment. As tight junction dysfunction allows this interaction, new therapeutic strategies aimed at re-establishing the intestinal barrier function offer innovative, unexplored approaches for the treatment of these devastating diseases.

Re: Leaky gut - przeciekające jelita.

: 23 wrz 2014, 19:43
autor: Mamcia
Hmmm, jak czytacie rożne teksty to warto zwrócić uwagę na to kiedy były opublikowane. Niestety w Internecie rzadko to jest uwidocznione na pierwszym miejscu. Czasem wystarczy spojrzeć na spis literatury. W tym odnośniku najświeższa praca jest z 1995 roku. Inne są starsze. Czyli dane mają 20 lat. Jak porównuję moja wiedzę sprzed 20 lat w pokrewnej dziedzinie to jest to przepaść.

Re: Leaky gut - przeciekające jelita.

: 12 paź 2014, 22:28
autor: marcin820201
Nt. leaky gut z innego forum:
http://forum.chlamydioza.pl/viewtopic.php?t=1626

[ Dodano: 12-10-2014 ]
Alkaloidy solanina i chaconina zawarte w ziemniakach wpływają niekorzystnie na przepuszczalnośc jelitową i pogarszają chorobę zapalną jelit:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12479649

także fani ziemniaków a zwłaszcza smażonych - niewesołe info :/

kolejna tego typu pracka:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20198430

ktoś może znaleźć gdzie dokładnie występuje solanina? - bo wiki podaje ogólnie że w bulwach liściach i kwiatach.

Re: Leaky gut - przeciekające jelita.

: 13 paź 2014, 09:15
autor: obyty.z.cu
marcin820201 pisze:solanina
dlatego trzeba jeść dojrzałe ziemniaki,odpowiednio przechowane.Takie z zieloną skórą i miąższem grubo obierać,no i te kiełkujące też.
Ziemniak to bardzo dobre warzywo,niestety odrzucane niesłusznie przez dietetyków specjalistów od odchudzania się.
No i smaczne...ale wiadomo,ja to pyra jestem regionalna :wink:

Re: Leaky gut - przeciekające jelita.

: 13 paź 2014, 18:19
autor: Maatylda
obyty.z.cu pisze:No i smaczne
eh..alergia :(

Re: Leaky gut - przeciekające jelita.

: 13 paź 2014, 19:25
autor: Mamcia
Och te psiankowate. Do tej samej rodziny nalezą pomidor i tytoń. Cała rodzina zawiera solaninę (łacińska nazwa rodziny to Solanaceae), która może spowodować poważne problemy żołądkowe. W największym stężeniu znajduje się w owocach ziemniaka oraz w niedojrzałych pomidorach. Rację ma obytu, że kiełkujące i zzieleniałe ziemniaki mają ich sporo, bo cała nadziemna część jest trująca.
Co do załączonych publikacji to w drugiej jest napisane że chodzi o smażone skórki ziemniaków, które mają swoje znaczenia na modelach zwierzęcych. Słowa nie ma o grupie kontrolnej, której podawano by smażone insze inszości.

Re: Leaky gut - przeciekające jelita.

: 14 paź 2014, 07:54
autor: marcin820201
Wniosek z pierwszej pracy jest:
"Concentrations of glycoalkaloids normally available while eating potatoes can adversely affect the mammalian intestine and can aggravate IBD." - wychodzi na to że normalnie jedząć ziemniaki - niekoniecznie smazone skórki można pogorszyć IBD.

Re: Leaky gut - przeciekające jelita.

: 14 paź 2014, 19:35
autor: Mamcia
Tylko, że to jest prawdziwe na komórkach, na modelach zwierzęcych nie zawsze jest prawdą u ludzi. Oczywiście każdy może ograniczyć spożywanie każdego pokarmu, ale gwarantuję, że jak się poszuka to każdy okaże się szkodliwy.